Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Agrowłóknina – czym jest i jak działa?

6 marca 2023 Agrowłóknina


Agrowłóknina to materiał, którego zadaniem jest ochrona roślin przed chwastami, a także niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. Dzieli się ją na kilka rodzajów, z których każdy ma ściśle określone właściwości. Co warto wiedzieć na ich temat i jakie są ich podstawowe parametry?

Agrowłóknina biała – czym jest i jak działa?

Do ochrony roślin przed działaniem niskich temperatur wykorzystywana jest najczęściej agrowłóknina biała. Jest to lekki materiał o stosunkowo niewielkiej gramaturze, która waha się w granicach od 30 do 50 g/m2. Jej cechą charakterystyczną jest biały kolor, dzięki któremu odbija promieniowanie UV. Zadaniem białej agrowłókniny jest ochrona roślin przed zimnem, ale też przed deszczem i gradobiciem. Można ją stosować np. na kwiatach (w tym różach), ale też na pietruszce, sałacie, winoroślach, czy też wrzosach. Wyższe rośliny można obwiązać agrowłókniną. Uprawy o dużej powierzchni pokrywa się pasami materiału.

Agrowłóknina czarna i brązowa – idealna przeciw chwastom

Stosowana do specjalnych zastosowań agrowłóknina czarna to materiał, który chroni uprawy przed oddziaływaniem chwastów. Kładzie się ją np. pod truskawki, iglaki, a także tuje. Czarną agrowłókninę stosuje się też jako materiał ściółkujący. Można ją obsypać kamieniem, grysem lub korą, dzięki czemu będzie stabilniej utrzymywać się na powierzchni gruntu. Atutem tworzywa jest jego zdolność do pokrywania niektórych nierówności, a nawet niewielkich skarp. Dzięki niemu łatwiej zatrzymać w glebie odpowiednią ilość wilgoci. Agrowłóknina ogranicza też działalność szkodników glebowych, chroniąc przed nimi rośliny.

Którą agrowłókninę warto kupić?

Podjęcie decyzji o zakupie określonego rodzaju agrowłókniny może być dość trudne. Dlatego przed jego nabyciem warto odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Do czego agrowłóknina będzie potrzebna? Materiał w kolorze czarnym i brązowym to agrowłóknina zabezpieczająca rośliny od spodu. Z kolei tworzywo w kolorze białym to agrowłóknina pokryciowa.
  2. Którą agrowłókninę wybrać dla nierównego terenu? Odpowiedź jest prosta – w tym przypadku sprawdzi się produkt w kolorze czarnym lub brązowym, przy czym ważne jest, aby jego gramatura była jak najwyższa.
  3. Jak nawozić przez agrowłókninę? Cechą materiału jest jego przenikalność dla zawartych w nawozach substancji odżywczych.

Więcej informacji na temat agrowłóknin można znaleźć pod adresem sklep.tkaniny.info.pl. Można tam znaleźć agrowłókninę dostosowaną do różnych odmian i rodzajów upraw, a także dopasowaną do określonych warunków meteorologicznych.

Redakcja GreenGallery

Nasza redakcja to zespół pasjonatów budownictwa, architektury i ogrodnictwa. Tworzymy rzetelne i praktyczne treści, które pomagają w realizacji projektów budowlanych, remontowych oraz aranżacji przestrzeni zielonych. Dostarczamy porady, inspiracje i najnowsze informacje o technologiach oraz materiałach, wspierając zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Naszym celem jest tworzenie wartościowych artykułów, które ułatwią podejmowanie decyzji i pomogą w tworzeniu funkcjonalnych oraz estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Agrowłóknina
Agrowłóknina
Agrowłóknina

Jesteś zainteresowany reklamą?