Cennik prac murarskich – od czego zależą ceny murarzy?

Cennik prac murarskich – od czego zależą ceny murarzy?

Koszty prac murarskich są skomplikowanym tematem – wpływa na nie wiele różnych czynników – a nie każdy z nich jest na tyle intuicyjny by osoba planująca budowę wzięła go pod uwagę z wyprzedzeniem. Z tego artykułu dowiesz się co wpływa na koszty prac murarskich oraz jakie są uśrednione koszty poszczególnych prac takich jak: budowa ścian fundamentowych/nośnych/działowych, ocieplenie ścian przy użyciu różnych materiałów oraz konstrukcja ławy fundamentowej i wykonanie izolacji w piwnicy.

Czynniki wpływające na ceny

Cennik prac murarskich jest zależy od dużej ilości czynników. Pierwszym z nich, który jest na językach ludzi w ostatnich czasach jest cena materiałów budowlanych. W ostatnich latach ulegała ona regularnym, dużym podwyżką, często prowadząc do nagłych zmian cen podwykonawców. Niektóre z materiałów na przestrzeni ostatnich lat podrożały o ponad 150% – co przełożyło się na końcową cenę usług. W zależności od obecnych na rynku cen i wybranych przez Ciebie materiałów budowlanych cena może się znacznie wahać.

Drugim czynnikiem istotnym dla ceny końcowej usługi jest stawka murarza, która często jest zależna od jego doświadczenia zawodowego oraz czasu, jaki ustalicie razem z podwykonawcą, który ma zająć wykonanie całości usługi. Usługi, które mają być wykonane szybko będą droższe od tych, które można wykonać wolniej i spokojniej – dodatkowo wykwalifikowany murarz będzie charakteryzował się często wyższą stawką od tego początkującego. Warto jest jednak powierzyć pracę bardziej doświadczonemu, droższemu murarzowi – oszczędzi Ci to zmartwień dotyczących jakości końcowego produktu oraz terminowości dostarczenia usługi.

Uśrednione ceny prac murarskich

W 2022 roku uśredniony cennik prac murarskich znacznie odbiega od tego, jak prezentował się on na przestrzeni ostatnich 4 lat. Ze względu na ciągle rosnące ceny materiałów i robocizny (związane z rosnącą inflacją, podwyższeniem płac minimalnych itp.) doszło do znacznego skoku cen w górę. Poniżej prezentujemy uśredniony cennik usług murarskich na drugą połowę roku 2022.

Cennik prac murarskich – budowa ścian

Jedną z najważniejszych usług dostarczanych przez murarzy jest budowa ścian – zarówno zewnętrznych jak i tych, znajdujących się wewnątrz budynku. To właśnie one zapewniają stabilność konstrukcji i wydzielenie pomieszczeń w budynku. Odpowiednio wykonane ściany pozwalają na solidny rozdział między środowiskiem zewnętrznym a tym wewnątrz budynku, chroniąc przed nadmiernymi wahaniami temperatury i wilgotności. Uśredniony cennik budowy ścian przez murarza na rok 2022 prezentuje się następująco:

  • budowa ścian fundamentowych – bloczki betonowe – od 80zł/m2;
  • budowa ścian nośnych – pustaki ceramiczne – od 90zł/m2;
  • budowa ścian działowych – od 60zł/m2, średnio 75zł/m2.

Cennik prac murarskich – wykończenie

Ważnym elementem budowy jest ocieplenie ścian. Obecnie ceny wykonania ocieplenia przez profesjonalistę prezentują się w następujący sposób:

Koszt ocieplania ścian:

  • przy użyciu styropianu – od 56zł/m2;
  • przy użyciu wełny mineralnej – od 72zł/m2.

Cennik robocizny – fundamenty/piwnica

Inną interesującą kwestią jest średnia cena ławy fundamentowej i izolacji w piwnicy. Poniżej podano uśrednione ceny tych zabiegów:

  • wykonanie izolacji ścian (piwnica) – ok. 75zł/m2;
  • konstrukcja ławy fundamentowej – ok. 410zł/m2.

Udostępnij