Czym jest palenisko ogrodowe i jak z niego korzystać?

Paleniska ogrodowe w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Warto dowiedzieć się, czy dokładnie jest takie palenisko, a także jak można z niego korzystać.

Czym jest palenisko ogrodowe?

Palenisko ogrodowe jest specjalną konstrukcją, dzięki której można w bezpieczny sposób rozpalić ogień na terenie ogrodu. Przedmiot tego rodzaju spełnia dość zróżnicowane funkcje. Dzięki niemu można się ogrzać, a także oświetlić przestrzeń w ogrodzie. Paleniska ogrodowe sprawiają, że sezon spędzany na tarasie w ogrodzie może zostać przedłużony. Oprócz tego palenisko może również stanowić element wędzarni ogrodowej oraz odstraszać niepożądane w ogrodzie owady. Na paleniskach ogrodowych w fantastyczny sposób można również przygotowywać potrawy, co jest zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania i doskonałą alternatywą dla tradycyjnego grilla.

Rodzaje palenisk ogrodowych

Paleniska ogrodowe można znaleźć w sprzedaży w dość zróżnicowanych wariantach, które różnią się między sobą wyglądem, jakością oraz funkcjonalnością. Wśród różnych rodzajów tych produktów można wyszczególnić następujące:
– palenisko z kamienia, które ma dość prostą formę i idealnie prezentuje się w ogrodach zaaranżowanych w różnych stylach,
– palenisko ze stali nierdzewnej, które jest bardzo uniwersalne i bez większych problemów można na nim przygotowywać potrawy,
– palenisko z cegły, które bardzo dobrze wygląda i charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Jak wybrać miejsce na palenisko?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać najlepsze miejsce na palenisko. Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie tego produktu w miejscu, które będzie osłonięte od wiatru. Oprócz tego palenisko nie powinno sąsiadować z terenem zabudowanym, a także lasem oraz polem. Oprócz tego palenisko nie powinno przeszkadzać sąsiadom i warto ustawić je w tej części ogrodu, w której się na co dzień przebywa. Dzięki temu korzystanie z niego będzie ułatwione.

Otoczenie paleniska

Warto również w odpowiedni sposób zadbać o otoczenie wokół paleniska. Najlepiej obsadzić je wyższymi kwiatami lub krzewami, które będą minimalizowały drażniące działanie dymu pochodzącego z paleniska. W niewielkiej odległości od paleniska powinna znajdować się drewutnia, skąd w łatwy sposób będzie można pobierać drewno do palenia. Oprócz tego warto również zadbać o umieszczenie siedzisk wokół paleniska, na których będzie można w wygodny sposób spędzać czas oraz relaksować się przy rozpalonym ognisku. Na pewno będzie to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich użytkowników palenisk w swoich ogrodach.

Udostępnij