GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Deski lamelowe, czyli styl japandi w praktyce — najważniejsze cechy

Deski lamelowe, czyli styl japandi w praktyce — najważniejsze cechy

Dużo drewna, lamele na ścianach, oszczędne w formie meble, kolory ziemi, rośliny i wszechobecne światło — to wszystko i jeszcze więcej spotkamy we wnętrzach urządzonych w stylu japandi. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Czy łatwo wprowadzić go do swojego domu? Które elementy wystroju są niezbędne? To wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!

Styl japoński + styl skandynawski = styl japandi

Styl japandi to gorący trend 2021 roku, który zyskał wielu zwolenników. Jego rosnąca popularność wskazuje na to, że zagości w naszych wnętrzach na dłużej. Czym wyróżnia się styl japandi? Przede wszystkim łączy w sobie to, co najlepsze ze stylu japońskiego oraz skandynawskiego. Jest dość charakterystyczny, przytulny i komfortowy, choć minimalistyczny i z nutką powściągliwości. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe elementy, zagracanie pomieszczeń, przytłoczenie czy brak funkcjonalności. Ma być spokojnie, jasno, komfortowo i blisko natury.

Deski lamelowe — doskonała ozdoba ściany

Pierwszym i bardzo charakterystycznym dla stylu japandi elementem są dekoracyjne deski lamelowe. To podłużne listwy drewniane, które robią prawdziwą furorę. Przyklejone pionowo powiększają przestrzeń, ale też wizualnie ją ocieplają. Dodatkowo deski lamelowe sprawdzą się świetnie w salonie, na głównej ścianie, gdyż nie ma problemu z przymocowaniem do nich telewizora, obrazów, luster, doniczek czy jeszcze innych rzeczy. Z desek lamelowych można też zrobić parawan albo ściankę działową między salonem a kuchnią bądź jadalnią, która podzieli przestrzeń na strefy, ale w bardzo delikatny sposób.

lamele

Meble w stylu japandi — przemyślane i funkcjonalne

Głównym zadaniem podczas wybierania mebli w stylu japandi jest trzymanie się zasady — mniej znaczy więcej. Dom ma być otwarty, pełen światła, bez niepotrzebnych bibelotów. Na widoku powinny znajdować się wyłącznie niezbędne i funkcjonalne meble. Powinny być one proste, oszczędne i wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, rattan czy bambus oraz len i bawełna. Dobrze, by komplet wypoczynkowy miał dość niskie, miękkie siedziska, podobnie jak w sypialni sprawdzi się niskie łóżko drewniane. W kuchni zaś zastosujmy pełne fronty, bez przeszkleń, gdyż to pozwoli zachować wizualny porządek. Natomiast odpowiednie doświetlenie w każdym pomieszczeniu zapewnią liczne lampy, kinkiety i odsłonięte okna.

Jakie kolory dominują we wnętrzach japandi?

Kolorystyka stylu japandi opiera się w dużej mierze na beżach, szarości, delikatnej bieli oraz najróżniejszych kolorach ziemi, z akcentami czerni. Wszystko jest neutralne i stonowane, bez mocnych barw czy wzorów. Jasne meble będą doskonale prezentować się na tle desek lamelowych, tworząc harmonijną i spokojną całość. Warto uzupełnić wnętrze zielonymi roślinami, które jeszcze przybliżą nas do natury. Polecane są także suszone trawy, drzewko bonsai oraz paprocie. Dodatkowo można też wprowadzić ceramiczne ozdoby, wazony oraz książki.

Wszystkie wymienione wyżej elementy, a już szczególnie deski lamelowe na ścianie, sprawią, że styl wnętrza nabiorą nowego charakteru i ciekawego wystroju. Styl japandi sprawdzi się przede wszystkim miłośnikom minimalizmu, ceniącym sobie harmonię i funkcjonalność, bez natłoku kolorów czy niepotrzebnego zagracania przestrzeni. Mieszanka stylistyki japońskiej i skandynawskiej dobrze działa na nasz organizm — pozwala skutecznie się wyciszyć, ograniczyć docieranie mnóstwa bodźców i złapać oddech po całym dniu.

Udostępnij