Dlaczego warto podawać kotom mokrą karmę?

Dlaczego warto podawać kotom mokrą karmę?

Koty to typowo mięsożerne zwierzęta, które choć udomowione mają w sobie wiele cech swoich dzikich przodków. Z tej przyczyny najlepszym pożywienie dla kota stanowi mokra karma, która najbardziej przypomina mruczkom upolowane własnym wysiłkiem mięso. Jakie cechy posiada jeszcze mokra kocia karma? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule. 

Udomowiony, lecz nadal dziki

Choć niektóre rasy współczesnych, udomowionych kotów na pierwszy rzut oka mają niewiele wspólnego ze swoimi dzikimi przodkami, to jednak nadal wiele cech ich zachowania oraz budowa anatomiczna nie pozostawiają co do tego wątpliwości. O pochodzeniu od dzikiego drapieżnika świadczy choćby upodobanie kotów do diety mięsnej. Zdecydowanie ulubionym jedzeniem wszystkich mruczków są dania mięsne. Idealnie, jeśli swoim wyglądem i konsystencją będą jak najbardziej przypominały upolowaną ofiarę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karmy mokrej dla kota o różnych smakach i konsystencjach. W ostatnich latach popularnym trendem żywieniowym nawiązującym do naturalnych kocich upodobań jest dieta BARF czyli biologicznie odpowiedni surowy pokarm (ang. Biologically  Appropriate Raw Food). Dieta ta, oparta na mięsie, podrobach, kościach oraz niewielkiej ilości warzyw i owoców, a także odpowiednio dobranej suplementacji, w najwyższym stopniu uwzględnia drapieżny charakter kotów. Ten trent żywieniowy dotyczy także psów.

Jakie są zalety karmy mokrej?

Niewątpliwą zaletą mokrej karmy jest jej konsystencja, zbliżona do naturalnej kociej diety. Ponadto taka karma, w przeciwieństwie do karmy suchej, zawiera dużo wody, tym samym stanowiąc bardzo dobre  źródło nawodnienia organizmu naszego mruczącego pupila. Ten aspekt jest niezwykle istotny, bowiem koty znane są z tego, iż dość rzadko odwiedzają miskę z wodą. Dodatkowo karma mokra dla kota, z uwagi na swoją konsystencję jest dużo lepiej trawiona przez zwierzęta. Sprawdzi się zatem dla kotów w każdym wieku, a małe kocięta nie będą miały najmniejszego problemu z jej rozgryzieniem i rozdrobnieniem. Z uwago na mniejszą kaloryczność, karma mokra to także doskonałe rozwiązanie dla kotów z nadprogramowymi kilogramami. Opiekunowie kotów muszą pamiętać, iż zwierzęta te są z natury dość wybredne. Dlatego nie należy zrażać się ewentualnymi porażkami związanymi z zakupem nietrafionego smaku czy rodzaju karmy. Warto kupować na początku mniejsze ilości karmy o danym smaku i przetestować na kubkach smakowych naszego pupilka.

Wybierajmy świadomie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów karmy mokrej, a jej rodzaje i smaki mogą przyprawić o zawrót głowy nawet doświadczonego w tym temacie opiekuna. Jedno jest pewne. Zdecydowanie warto kupować produkty dobrej jakości, pochodzące od renomowanych producentów. Taki pokarm to gwarancja wysokiej jakości składników oraz smaku i aromatu, który zachęci kota do pałaszowania. Wybierać możemy między gotowymi daniami w sosie, pasztetami, mięsie z galaretką i wielu innych. Na rynku dostępna jest też mokra karma specjalnego przeznaczenia: karma bezzbożowa czy też karma dla kotów wykastrowanych. Bardzo ciekawą propozycją jest też kocie superfood. Warto zapoznać się niebywale różnorodną ofertą kociej karmy w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz