GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Dobór odpowiedniej wysokości stołu do jadalni i kuchni

Dobór odpowiedniej wysokości stołu do jadalni i kuchni

Dopasowana wysokość stołu do jadalni zapewnią komfort podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jak wybrać odpowiednią wysokość stołu i krzeseł? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania zestawu mebli do jadalni? Przeczytaj porady zespołu Meble Makarowski i wybierz stół z krzesłami idealny do swojej jadalni.

Ile ma optymalna wysokość stołu?

Na pytanie zadane wyżej nie ma jednej odpowiedzi. Najczęściej pojawiająca się wysokość to 75 cm. Nieco inna jest wysokość stołu barowego, który coraz częściej pojawia się w naszych domach przy wyspie kuchennej. Jego wysokość wynosi ok. 120 cm. W jadalni można postawić też stół ogrodowy, którego wysokość waha się w granicach 74 cm. Natomiast uwielbiany stolik kawowy ma najczęściej ok. 40 cm.

W każdej sytuacji wysokość stołu jadalnianego powinna być tak dobrana, by odpowiadała każdemu domownikowi i gościowi. Dobranie go tak, by odpowiadał  na potrzeby wszystkich domowników może być wyzwaniem. Zanim wybierzesz stół z 4 krzesłami do pokoju dziennego albo jadalni, przemyśl cały projekt wnętrza, by uniknąć błędów aranżacyjnych. Pamiętaj, że stół powinien być na tyle wysoki, by można było swobodnie wsunąć pod niego krzesła nawet te, które mają wyższe podłokietniki. 

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając wysokość stołu?

Wymiary stołu powinny być wybrane tak, by zapewniać komfort każdemu siedzącemu podczas spożywania posiłków i wspólnego spędzania czasu. Oprócz wysokości stołu jest kilka innych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, należą:

  • wzrost domowników – wybierając wysokość stołu do jadalni, zwróć uwagę na to, kto będzie przy nim siadać dzieci czy dorośli; jeśli jedni i drudzy komfort pomogą zapewnić krzesła,
  • przeznaczenie stołu – jeśli będzie służyć tylko do spożywania posiłków, dobrze zachować jego standardową wysokość; jeśli będzie też blatem roboczym możesz postawić na wyższy albo regulowany,
  • rodzaj pomieszczenia i typ aranżacji – przy wyspie kuchennej najlepiej wybrać wysoki stół i ustawić obok niego krzesła barowe.

Jaką dobrać wysokość krzesła do stołu?

Szukając krzeseł do klasycznego stołu, warto wybrać jeden ze standardowych modeli. Większość z nich ma ok. 45 cm. Jakie krzesła wybrać do niestandardowego modelu stołu? Istnieje kilka zasad, które pomagają uniknąć błędów aranżacyjnych.

Wysokość stołu jest najlepszym odniesieniem do mierzenia pozostałych odległości. Pierwsza z nich to odstęp podłokietników od blatu, która powinna wynosić min. 15 cm. Kolejna to odległość siedziska od blatu. Ta powinna wynosić ok. 30 cm. Trzecia to przestrzeń między ścianą i krzesłem, która powinna być na tyle duża, by nie zakłócać ciągów komunikacyjnych. Najlepiej, by było to od 70 do 80 cm.

Rozmiary krzesła i wysokość blatu do jadalni

Optymalna wysokość blatu to ok. 75 cm. Tak wysoki stół często pojawia się w klasycznej jadalni albo salonie. Dobrane do niego krzesła powinny mieć wysokość wynoszącą 45 cm. To popularny model, co sprawia, że wybranie odpowiednich krzeseł nie jest trudne. Ważne, by krzesło stało stabilnie, gdy na nim usiądziesz. Szukaj takich, które będą wykonane z najwyższej jakości materiałów. Szukając krzeseł pamiętaj też o tym, by były odpowiednio wyprofilowane.

Wysokość stołu kuchennego i wysokość krzesła

Stół z 4 krzesłami ustawiony w kuchni może być tak wysoki jak ten klasyczny do jadalni. Wielu wybiera minimalistyczne stoły będące jednocześnie blatem roboczym. Często w kuchniach pojawiają się też efektowne stoły barowe, które pomagają wydzielać strefy w otwartych przestrzeniach. Do blatu mającego ok. 120 cm najlepiej będą pasować hokery o wysokości 80 cm. Duży wybór modeli sprawia, że krzesło jest modnym i funkcjonalnym elementem wyposażenia.

Jaka wysokość stołu będzie najlepsza?

Najtrudniej wybrać idealny stół dla rodziny, ponieważ przy stole siadają i dorośli, i dzieci. Jak z tego wybrnąć? Można postawić na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze to regulowana wysokość blatu, drugie to fotel biurowy z regulowaną wysokością siedziska. Jest doskonały zarówno jako fotel do domowego gabinetu, jak i do stołu jadalnianego. Doskonale zaprezentuje się w jadalni scandi lub nowoczesnej. Dodatkowo pozwoli na łatwe i szybkie dostosowanie wysokości siedziska do siedzącego. 

Kolorowe krzesła tego typu w jadalni pozwolą ją ożywić i ocieplą wnętrze. Są też świetne jako kontrastujące akcenty i prezentują się oryginalnie na tle jasnych lub ciemnych ścian. Będąc dekoracyjnym elementem wystroju mogą podkreślać charakter wnętrza i nadawać mu indywidualny rys. Dzięki regulowanej wysokości siedziska będą dopasowane do wzrostu każdego domownika i posłużą przez wiele lat.

Udostępnij