Firany gotowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Firany gotowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dekorowanie okien kojarzy nam się przede wszystkim z firanami i zasłonami. Jest to rzeczywiście najpopularniejszy i najbardziej efektowny sposób na uzyskanie ładnego efektu i przy okazji osłonięcie okien przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Dziś już mało kto szyje firany na zamówienie – dużo większym powodzeniem cieszą się firany gotowe.

Rozmiar firany

Podstawowymi informacjami, jakie musisz znać zanim kupisz gotową firanę, są jej wymiary. Jak określić rozmiary firany? Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Ogólną zasadą jest, że firana powinna zakrywać nie tylko okno, ale i po około 20 cm ściany z każdej strony okna. Oczywiście mowa tu o firanie, która zostanie odpowiednio pomarszczona. A zatem do szerokości okna należy doliczyć około 40 cm oraz dość dużo, aby firana swobodnie marszczyła się na całej długości okna – nie może być naciągnięta na sztywno. Śmiało do szerokości okna można zatem doliczyć około metra szerokości firany, i takiej mniej więcej szerokości poszukiwać. Gdy chodzi o długość, wiele zależy od tego, jak długą chcemy mieć firanę. Jeśli ma ona sięgać podłogi, należy obliczyć długość od karnisza do około 10 cm nad podłogą. Firanka nie powinna dotykać podłogi, ponieważ wówczas będzie się szybciej niszczyła. Jeśli chcemy mieć firankę krótszą, powinna ona sięgać około 5 cm nad parapet – wtedy mierzymy odległość od karnisza do około 5 cm nad parapetem.

Sposób mocowania firany

Gdy mamy już określone rozmiary firanki, możemy iść do sklepu i przeglądać dostępne wzory. Ale potrzebujemy jeszcze jednej informacji – w jaki sposób firanę mocuje się do naszych karniszy? Karnisze z żabkami nie wymagają specjalnego przystosowania firany do ich zakładania – wystarczy założyć zakładkę na firanie, by nie zniszczyć jej materiału. Z kolei karnisze drążkowe wymagają, aby na firance pojawiły się specjalne otwory na karnisz. Z reguły otwory te są uniwersalne i pozwalają włożyć w firankę drążek o standardowej grubości lub cieńszy.

Materiał gotowej firany

Materiał firany gotowej powinien zależeć od tego, jak dużo światła chcemy przez nią przepuszczać i jaki efekt aranżacyjny chcemy uzyskać. Delikatne, lekkie firanki przepuszczają więcej światła, ale dodają wnętrzu lekkości. Te długie, cięższe i grubsze sprawdzają się świetnie we wnętrzach, w których gospodarz chce zrezygnować z ciężkich zasłon. Tu tak naprawdę wszystko zależy już od kupującego, jego preferencji i zaplanowanej aranżacji salonu czy sypialni, w których ma być założona firana.

Udostępnij