Ile waży gruz przemysłowy

Przed podjęciem prac remontowych, które będą opierały się na wyburzaniu, powinniśmy zorientować się, jaką wagę będzie miał powstały gruz. Od tego zależy, jakie poniesiemy koszty utylizacji odpadów, a także gdzie będziemy je przechowywać na czas remontu.

Jak wykorzystać gruz przemysłowy

Gruz przemysłowy jest odpadem budowlanym, który z powodzeniem może zostać ponownie wykorzystany w pracach budowlanych. Niesie to za sobą wiele korzyści. W zależności od tego ile zanieczyszczeń zawiera gruz, poddajemy go klasyfikacji w zależności od rodzaju surowca. Możemy spotkać się z gruzem czystym, mieszanym oraz innymi odpadami przemysłowymi.

Gruz czysty oraz mieszany świetnie nada się jako podstawa pod fundamenty lub pod wylewkę drogi podjazdowej.

Jak utylizować gruz przemysłowy?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się spożytkować nasz gruz, czy nie, pozostaje nam kwestia utylizacji tego odpadu. Niestety, ale w Polsce nielegalne jest utylizowanie gruzu wraz ze standardowymi odpadami. Wobec tego należy go przechować, a następnie poddać utylizacji w należyty sposób.

Niezbędne do tego jest oszacowanie, ile gruzu przemysłowego otrzymamy w wyniku prac budowlanych. Jeżeli będziemy wyburzać tylko pojedyncze ściany lub pomieszczenia, ilość gruzu nie powinien przekroczyć kilku metrów sześciennych.

Jeżeli natomiast planujemy duży remont lub wyburzenie całego obiektu, musimy liczyć się z tym, że ilość gruzu będzie znacznie większa. Wówczas warto dokładnie przemyśleć, jak powstały gruz będzie magazynowany.

Waga metra sześciennego gruzu lub odpadów remontowych wynosi:

  • Gruz betonowy: 1,5 do 2 ton, zależy to od stopnia rozdrobnienia odpadów;
  • Gruz betonowy ze zbrojeniami lub granitem: około 2,7 tony, w zależności od zawartości cięższych dodatków;
  • Gruz ceglany: 1,8 do 2,2 tony, w zależności od stopnia rozdrobnienia;
  • Ziemia lub hummus: 1,4-1,5 tony, w zależności od rodzaju ziemi lub próchnicy. Świetnie do przechowywania tego typu odpadów nadadzą się worki Big Bag 1 tona.

Worki typu Big Bag 1 tona lub Big Bag 500 kg będą idealne do przechowywania gruzu i umożliwią jego sprawną utylizację.

Utylizacja gruzu przemysłowego – podsumowanie

Warto zaplanować utylizację i zagospodarowanie gruzu dużo wcześniej. Dzięki temu, przy odpowiednim oszacowaniu jego wagi, oszczędzimy sobie problemów i znacznie ułatwimy proces sprzątania po remoncie. Pamiętajmy, że gruz musi zostać zutylizowany w PSZOK-u. Możemy zrobić to za pomocą kontenera lub na własną rękę, za pomocą worków Big-Bag.

Źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz