Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?

Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?

Klient kupuje oczyszczacz, by zapewnić świeże i czyste powietrze w danym pomieszczeniu. Oczekuje on od produktu, aby pełnił swoją funkcję jak najlepiej i w każdej sytuacji. Sprzęt ten wymaga regularnej wymiany wkładek filtrujących, by prawidłowo odgrywać swoją rolę. Bez tego nie ma mowy o oczyszczonym powietrzu, nawet jeżeli sprzęt będzie prosto ze sklepu. 

Nasuwa się więc nam pytanie: jak często powinniśmy wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza? Odpowiedź jest prosta: w momencie, kiedy się zużyją. Nie da się określić dokładnego okresu przydatności danego filtra. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym żyjemy. Przykładowo w Krakowie, gdzie zanieczyszczenie powietrza którym oddychamy jest bardzo duże, filtr zużyje się dość szybko. Jest to  też dla nas znak, że działa poprawnie. Warto też pamiętać, że na rynku mamy do czynienia z różnymi rodzajami filtrów. Każdy z nich odznacza się inną budową, właściwościami oraz skutecznością działania. Powinniśmy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ich temat na stronie sklepu lub w specyfikacji od producenta.

Skąd mieć pewność, że to już czas wymienić filtr?

Jeżeli nasz sprzęt zaczyna głośniej pracować lub świeci się czerwona dioda, to prawdopodobnie znak, że nadszedł czas na wymianę filtra. Warto zapoznać się z przeciętnym czasem użytkowania danego filtra. Oczywiście, tak jak wcześniej wspomniano, czas ten zależy od wielu czynników. W ciężkich warunkach filtr, który powinien wystarczyć na rok, już po 3-4 miesiącach może być zapchany. 

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że nie każdy filtr wymaga wymiany – przykładem są filtry wstępne. Wystarczy je jedynie wyczyścić wodą lub odkurzyć. Powinniśmy wykonywać tę czynność mniej więcej co cztery tygodnie. 

Filtry HEPA nie tylko wymagają odkurzania, ale tym razem także wymiany. Producenci zalecają taką zmianę raz na okres 6-12 miesięcy. Zapewni to wydajną pracę urządzenia przez długi czas. 

Na stronie https://filterbank.pl/ znajdziesz ogromny wybór tego typu filtrów. Gdy nie do końca jesteśmy pewni, że to już pora wymiany, możemy po prostu zaglądnąć do środka i zobaczyć jak sprawa wygląda od wewnątrz. Z pomocą przychodzą nam również różne aplikacje na smartfony, które przypominają o regularnej wymianie.

Dlaczego warto pamiętać o wymianie filtrów?

Nawet jeżeli wydamy sporą kwotę na sam oczyszczacz, nie oznacza to, że już mamy zagwarantowane czyste powietrze w naszym domu. Bez regularnej wymiany filtra nie ma mowy o korzyściach wynikających z posiadania tego sprzętu. Oczyszczacze powietrza sprawiają, że w pomieszczeniu pojawi się mniej kurzu, a bakterie, grzyby i roztocza zostaną wyłapane. Ponadto też jakość naszego snu i ogólne samopoczucie poprawią się – korzyści jest zatem wiele. 

Udostępnij