Jak funkcję pełnią amortyzatory bezpieczeństwa?

Praca na wysokości należy do kategorii prac szczególnie niebezpiecznych, których wykonywanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku grożącego uszczerbkiem na zdrowiu, a w skrajnym przypadku śmiercią. Dlatego osoby wykonujące tego typu prace powinny dochowywać odpowiednich procedur i stosować profesjonalne środki ochrony indywidualnej. Takie wyposażenie to m.in. uprzęże, amortyzatory bezpieczeństwa, liny, linki zabezpieczające i kaski.

Co to jest amortyzator bezpieczeństwa?

To urządzenie zabezpieczające dedykowane pracy na wysokości, przeznaczone do połączenia liny zabezpieczającej z uprzężą, służące zamortyzowaniu siły uderzenia w momencie oderwania się od ściany i upadku z dużej wysokości. Dzięki amortyzatorowi bezpieczeństwa siła szarpnięcia przy gwałtownym naprężeniu liny zabezpieczającej ulega zmniejszeniu, tym samym chroniąc przed urazami i zmniejszając dyskomfort związany z upadkiem z wysokości. Amortyzatory bezpieczeństwa najczęściej składają się ze złożonej, umiejętnie zespolonej liny poliestrowej, która stopniowo rozwija się przy gwałtownym szarpnięciu, tym samym amortyzując siłę upadku. W sprzedaży znaleźć można również elastyczne taśmy amortyzujące najczęściej od razu uzupełnione metalowymi zatrzaśnikami.

Czy warto stosować dodatkową amortyzację?

Siły działające na człowieka spadającego z wysokości, korzystającego z uprzęży przymocowanej do liny zabezpieczającej są na tyle duże, że brak dodatkowego systemu amortyzującego może przyczynić się do poważnych urazów, a w skrajnym przypadku zagrażać życiu takiej osoby. Amortyzatory bezpieczeństwa minimalizują takie ryzyka, zmniejszając siłę uderzenia przy pełnym naprężeniu liny zabezpieczającej – w tym momencie amortyzator bezpieczeństwa zaczyna pełnić swą funkcję, stopniowo się rozwarstwiając i w ten sposób pochłaniając część siły gwałtownego uderzenia. Stosowanie tego typu sprzętu nie ma wpływu na pogorszenie komfortu pracy, a jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo jej wykonywania. Co warte podkreślenia, jest to sprzęt stosunkowo tani, a zatem nie warto oszczędzać na jego zakupie.

Podstawową funkcją zarówno amortyzatora bezpieczeństwa, jak i elastycznej taśmy zabezpieczającej jest zredukowanie sił, jakie działają na osobę zabezpieczoną liną, spadającą z dużej wysokości. Używanie tego typu sprzętu jest zalecane nie tylko w przypadku osób pracujących na wysokości, ale także wspinających się rekreacyjnie, korzystających z lin zabezpieczających i uprzęży. Dzięki tego typu akcesoriom wspinaczka jest bezpieczniejsza i wiąże się z mniejszym ryzykiem kontuzji.

Dodaj komentarz