Jak funkcję pełnią amortyzatory bezpieczeństwa?

Jak funkcję pełnią amortyzatory bezpieczeństwa?

Praca na wysokości należy do kategorii prac szczególnie niebezpiecznych, których wykonywanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku grożącego uszczerbkiem na zdrowiu, a w skrajnym przypadku śmiercią. Dlatego osoby wykonujące tego typu prace powinny dochowywać odpowiednich procedur i stosować profesjonalne środki ochrony indywidualnej. Takie wyposażenie to m.in. uprzęże, amortyzatory bezpieczeństwa, liny, linki zabezpieczające i kaski.

Co to jest amortyzator bezpieczeństwa?

To urządzenie zabezpieczające dedykowane pracy na wysokości, przeznaczone do połączenia liny zabezpieczającej z uprzężą, służące zamortyzowaniu siły uderzenia w momencie oderwania się od ściany i upadku z dużej wysokości. Dzięki amortyzatorowi bezpieczeństwa siła szarpnięcia przy gwałtownym naprężeniu liny zabezpieczającej ulega zmniejszeniu, tym samym chroniąc przed urazami i zmniejszając dyskomfort związany z upadkiem z wysokości. Amortyzatory bezpieczeństwa najczęściej składają się ze złożonej, umiejętnie zespolonej liny poliestrowej, która stopniowo rozwija się przy gwałtownym szarpnięciu, tym samym amortyzując siłę upadku. W sprzedaży znaleźć można również elastyczne taśmy amortyzujące najczęściej od razu uzupełnione metalowymi zatrzaśnikami.

Czy warto stosować dodatkową amortyzację?

Siły działające na człowieka spadającego z wysokości, korzystającego z uprzęży przymocowanej do liny zabezpieczającej są na tyle duże, że brak dodatkowego systemu amortyzującego może przyczynić się do poważnych urazów, a w skrajnym przypadku zagrażać życiu takiej osoby. Amortyzatory bezpieczeństwa minimalizują takie ryzyka, zmniejszając siłę uderzenia przy pełnym naprężeniu liny zabezpieczającej – w tym momencie amortyzator bezpieczeństwa zaczyna pełnić swą funkcję, stopniowo się rozwarstwiając i w ten sposób pochłaniając część siły gwałtownego uderzenia. Stosowanie tego typu sprzętu nie ma wpływu na pogorszenie komfortu pracy, a jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo jej wykonywania. Co warte podkreślenia, jest to sprzęt stosunkowo tani, a zatem nie warto oszczędzać na jego zakupie.

Podstawową funkcją zarówno amortyzatora bezpieczeństwa, jak i elastycznej taśmy zabezpieczającej jest zredukowanie sił, jakie działają na osobę zabezpieczoną liną, spadającą z dużej wysokości. Używanie tego typu sprzętu jest zalecane nie tylko w przypadku osób pracujących na wysokości, ale także wspinających się rekreacyjnie, korzystających z lin zabezpieczających i uprzęży. Dzięki tego typu akcesoriom wspinaczka jest bezpieczniejsza i wiąże się z mniejszym ryzykiem kontuzji.

Udostępnij

Dodaj komentarz