Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Każdy właściciel ogrodu doskonale wie, że ogród latem i wiosną sam z siebie pięknie nie wygląda. Żeby osiągnąć dobry i piękny rezultat, konieczne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie przygotowań w ogrodzie. Pytanie jednak brzmi, jakie konkretnie prace ogrodowe powinno się przeprowadzić w ogrodzie przed wiosną? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Wykonujemy porządki

Zima to czas, gdy ogród jest podawany bardzo silnym wpływom natury. Doprowadza to do tego, że jest on zwyczajnie zaniedbany. Wraz z wiatrem, deszczem czy też śniegiem gromadzone są liczne zanieczyszczenia i brud, które przede wszystkim należy usunąć przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych prac w ogrodzie.

Porządkowanie ogrodu to również doskonały moment na to, aby usunąć z drzewek i roślin zastosowane na zimę zabezpieczenia, a także posegregować i sprawdzić dostępność wszystkich narzędzi ogrodniczych. Często bowiem czy to sekator, czy też kosiarka znajdują się zupełnie gdzie indziej, niż zapamiętaliśmy przed zimą. Sprzęt ogrodniczy jest niezwykle ważny w codziennych pracach w ogrodzie. Wykorzystując jedynie narzędzie ręczne będziemy zmuszeni spędzić zdecydowanie więcej czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na chwilę relaksu. Pamiętajmy również o systematycznym przeglądzie narzędzi, w ten sposób zwiększymy ich żywotność oraz wydajność. Po okresie zimowym urządzenia będą potrzebować pełnego serwisu, gdyż czas bez eksploatacji działa na niekorzyść silników spalinowych jak i elektrycznych. Działania ten można wykonać samodzielnie według wytycznych producenta. 

Przygotowani ziemi

Kolejnym koniecznym do wykonania krokiem na drodze do posiadania nienagannego ogrodu, jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod realizowane wiosną wysiewy. Co prawda przygotowanie ziemi powinno się przeprowadzić jeszcze przed zimą, ponieważ zapobiega to erozji ziemi i powoduje lepsze mieszanie się poszczególnych jej warstw, to jednak nic nie szkodzi, aby wykonać to powtórnie przed wiosną. Przyczynia się to bowiem do wyeliminowania z ziemi niepotrzebnych pasożytów i pozbycia się chwastów.

Sadzimy rośliny

Wczesna wiosna to również idealny moment na to, aby przeprowadzić pierwsze sadzenie roślin. Mowa tu jest nie tylko o warzywach rosnących w ogródku, lecz również o nowych drzewkach, czy też krzaczkach owocowych. Kiedy jednak powinno się takie sadzenie przeprowadzić? Przyjmuje się, że najlepszym do tego momentem będzie końcówka marca lub początek kwietnia, gdy temperatura, jak i nasłonecznienie wzrastają już do bezpiecznego dla roślin poziomu i nie wystąpi ryzyko ich obumarcia i zniszczenia.

Udostępnij