GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Jak wygląda budowa elektrowni wiatrowej?

Jak wygląda budowa elektrowni wiatrowej?

Zazwyczaj widzimy elektrownie wiatrowe w pobliżu autostrad, terenów wiejskich lub na wybrzeżu. Pomimo swoich znacznych rozmiarów wydają się one z oddali bardzo małe i proste w budowie. Jednak budowa elektrowni wiatrowych to długi i żmudny proces. Wynika to z faktu, że zbudowana jest ona ze skomplikowanych części o znacznych gabarytach. Zastanawiasz się, jak wygląda budowa elektrowni wiatrowych? Z tego artykułu dowiesz się, z jakich elementów składają się i jak ustawia się elektrownie wiatrowe.

Podstawowe elementy elektrowni wiatrowej

Każda elektrownia wiatrowa składa się z trzech podstawowych części: wieży (zwanej tez masztem), gondoli i łopat wirnika.

  1. Wieża (Maszt) — to zazwyczaj stalowa konstrukcja rurowa z wewnętrzną drabiną prowadzącą do gondoli (konstrukcja kratowa jest rzadko spotykana w Polsce). Należy zauważyć, że maszt elektrowni wiatrowej musi przenosić bardzo duże obciążenia statyczne wynikające z wielkości turbin wiatrowych i zmiennej siły wiatru. Zatem musi zostać właściwe zaprojektowany.
  2. Gondola — to solidna, wydrążona skorupa wykonana zazwyczaj z włókna szklanego, To w niej znajdują się wewnętrzne mechanizmy elektrowni wiatrowych, m.in. główny wał napędowy i skrzynia biegów. Gondola obraca się zgodnie z kierunkiem wiatru, a jej obrót umożliwiają łożyska znajdujące się między nią a wieżą. Przekładnia znajdująca się w gondoli służy do zmiany prędkości obrotowej wirnika z 18-50 obr./min na około 1500 obr./min, zgodnie z zapotrzebowaniem generatora.
  3. Wirnik i łopaty wirnika — ich zadaniem jest zmiana energii wiatru w mechaniczny ruch obrotowy. Zazwyczaj elektrownie wiatrowe mają budowę trójłopatową o poziomej osi obrotu. Łopaty wirnika to elementy z tworzywa sztucznego, które zostało wzmocnione włóknem węglowym bądź szklanym. Konstrukcja łopaty jest podobna do budowy skrzydła samolotu.

Proces budowy elektrowni wiatrowych

Budowę elektrowni wiatrowych należy podzielić na trzy główne etapy

  • Etap 1: Stalowe części wieży są budowane w fabryce i następnie instalowane w miejscu docelowym. Elementy wieży są skręcone ze sobą w pozycji poziomej, a w kolejnym kroku podnoszone za pomocą dźwigu. Ostatnim korkiem tego etapu jest dokręcenie masztu do podstawy fundamentowej i kontrola jego stabilności.
  • Etap 2: Gondola wraz z jej mechanizmami zostaje zmontowana także poza miejscem docelowym. Po dostarczeniu jej na budowę, przy pomocy dźwigu jest ona podnoszona, a następnie mocowana do ukończonego masztu.
  • Etap 3: Wyprodukowane łopaty są transportowane do miejsca docelowego inwestycji. Zazwyczaj dwie z trzech łopat są montowane do gondoli już przed jej podniesieniem na maszt. Dopiero po ustawieniu gondoli montuje się trzecią łopatę.

Należy dodać, że wraz z gondolą i łopatami montowany jest niezbędny system komunikacji elektrycznej oraz inne urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania turbiny wiatrowej.

Przygotowanie do budowy elektrowni wiatrowej

Przed rozpoczęciem budowy elektrowni wiatrowej należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie miejsce do tej inwestycji, następnie wykonać projekt i spełnić wszelkie warunki formalne. Firma Eltel Networks od lat współpracuje z największymi dostawcami energii elektrycznej w Polsce i oferuje kompleksowe usługi związane z budową elektrowni wiatrowych. Jeżeli jesteś zainteresowany budową elektrowni wiatrowej to pracownicy Eltel Networks są w stanie udzielić Ci niezbędnego wsparcia.

Udostępnij