GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Jakich narzędzi nie może zabraknąć podczas wiosennych porządków w ogrodzie?

Jakich narzędzi nie może zabraknąć podczas wiosennych porządków w ogrodzie?

Wiosna to czas, kiedy ogród zaczyna budzić się do życia po zimowym spoczynku. Jest to również odpowiednia pora, by zacząć porządkować własny skrawek zieleni i przygotować go na nadchodzący sezon. Aby szybko uporać się z pracami, niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Jakich narzędzi nie może zabraknąć podczas wiosennych porządków w ogrodzie?

Narzędzia do wiosennych porządków w ogrodzie

Ciężko wyobrazić sobie prace w ogrodzie bez przystosowanych do tego narzędzi. Nie tylko przyspieszają czynności pielęgnacyjne i porządkowe, ale wpływają również na bezpieczeństwo ogrodnika. Oprócz wymienionych niżej narzędzi warto przed sezonem zaopatrzyć się w zapas rękawic, które ochronią dłonie przed skutkami intensywnej pracy. Do sadzenia, czy pielenia wystarczą zwykłe „wampirki”, natomiast do pracy przy roślinach ciernistych wybierz rękawice skórzane.

A co oprócz rękawic?

Sekator

Przyda się w każdym ogrodzie. Nie tylko do przycinania żywopłotu czy odmładzania krzewów. Sprawdzi się także w przypadku ogławiania przekwitłych kwiatów, czy uszczykiwania pędów roślin ozdobnych. Najlepiej, by rozmiar sekatora był przystosowany do charakteru roślin – tym o cienkich, niezdrewniałych pędach wystarczy niewielki rozmiar narzędzia, jednak grubsze gałęzie krzewów lub drzewek będą wymagały proporcjonalnie większego ostrza i dłuższych rękojeści, by cięcie było maksymalnie efektywne.

Zalecamy także, by w sklepie ogrodniczym wybierać sekatory o teleskopowych rączkach, które można dostosować do wysokości rośliny i dzięki temu sięgnąć wyżej lub głębiej. Ważne są też długość ostrza oraz waga samego narzędzia. Podczas wielogodzinnej pracy z pewnością odczujesz różnicę.

A jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, możesz wybrać sekator elektryczny, z którym przycinanie roślin będzie banalnie proste.

Grabie ogrodowe

Jakie grabie sprawdzą się w Twoim ogrodzie? Do wyboru masz między innymi grabie metalowe, drewniane czy wykonane z aluminium lub tworzyw sztucznych. Duże znaczenie ma planowany zakres prac.

W przypadku podstawowych czynności, takich jak grabienie liści z trawnika czy skoszonej trawy, wystarczające będą grabie z aluminium, z zębami w kształcie wachlarza. Ich największym atutem jest ich lekkość. Jeśli natomiast planujesz spulchnianie podłoża, usuwanie z niego patyków, resztek kamieni i innych elementów, których nie brakuje podczas wiosennych porządków w ogrodzie, zdecydowanie lepszym wyborem będą solidniejsze grabie metalowe.

Kupując grabie ogrodowe, zwróć dodatkową uwagę na wyprofilowanie trzonka, materiał, z którego został wykonany oraz możliwość regulowania długości.

Szpadel do prac ogrodowych

Podstawowe narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace porządkowe. Niezastąpiony do przekopywania podłoża, kopania dołków pod nowe drzewka i krzewy, przenoszenia ziemi, a nawet do rozsypywania nawozów.

Porządnie wykonany szpadel powinien mieć dobrze wyprofilowany trzonek, którego długość powinna być dostosowana do wzrostu osoby wykonującej prace. Warto również zerknąć na kształt blachownicy – te ostro zakończone świetnie sprawdzą się w przypadku przekopywania twardej i zbitej ziemi, natomiast proste poradzą sobie z bardziej miękkim podłożem.

 

W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol znajdziesz szeroki wybór narzędzi, które pomogą uporządkować ogród na wiosnę, ale również będą pomocne w trakcie całego sezonu.

 

Udostępnij