GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Jakie są rodzaje wind i czym się różnią?

Jakie są rodzaje wind i czym się różnią?

Z windami ma się do czynienia w różnych miejscach. To główny znak rozpoznawczy wielkich osiedli mieszkaniowych, ale nie tylko. Można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej, w przedsiębiorstwach, a nawet w magazynach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieją różne rodzaje wind, dlatego też nie można ich wszystkich „wkładać do jednego wora”. Dlatego też z uwagą należy podejść do wyboru odpowiedniej windy, jaka znajdować się będzie w danym budynku.

Windy osobowe vs towarowe

Dwie windy, które różnią się od siebie tylko nazwą, ale również funkcjonalnością. Winda osobowa, która jest zdecydowanie mniejszych gabarytów od towarowej, służy do przewożenia (jak sama nazwa mówi) osób. Jej udźwig na ogół jest zdecydowanie mniejszy. Chociaż nie brakuje takich pojedynczych egzemplarzy, które są w stanie poradzić sobie z większym ciężarem. Są one niezwykle pomocne, jeżeli chodzi o transport pionowy osób pomiędzy piętrami, jakie oddalone są niekiedy od siebie w znacznej odległości. Przystanki na poszczególnych piętrach przystosowane są do tego, aby osoby mogły na nich wysiadać.

Windy towarowe służą do przewozu poszczególnych produktów. Czy do takiej windy zmieszczą się ludzie? Oczywiście, że tak. Na ogół są to pojedyncze jednostki – w szczególności, jeżeli równocześnie przewożony będzie towar. Są one tak przystosowane, że załadunek i wyładunek towaru, nawet przez długi czas, nie będzie sprawiać nikomu żadnych problemów.

Windy do zadań specjalnych

Należy o nich wspomnieć, ponieważ nie brakuje osób z niepełnosprawnościami, które muszą mierzyć się z życiem we współczesnych realiach. Dotarcie na wyższe piętra, nawet na parter, sprawiać może im ogrom problemu. Na szczęście, są dla nich dostępne specjalne windy, jakie pomogą im się przedostać na wyższe piętra. Producent wind pomoże dobrać nie tylko windy osobowe, towarowe, ale również takie, które będą w stanie poradzić sobie z osobami na wózkach, czy też o sporym ograniczeniu ruchowym. Tego typu windy są montowane np. w przejściach podziemnych.

Gdzie zamówić windy?

U takiego producenta, który służy fachowym doradztwem, a do tego przestrzega wszystkich zasad bezpieczeństwa. W takiej firmie, jaka cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników. Do ich grona zalicza się http://www.lift.pl/. Ludzie od wielu lat znajdujący się na rynku, którzy w swojej ofercie posiadają różnego rodzaju windy. Taki producent na pewno pomoże odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do rodzaju wind. Dzięki temu będzie można cieszyć się jej pełną funkcjonalnością.

Udostępnij