GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Kiedy przycinać krzewy?

Kiedy przycinać krzewy?

W ogrodzie jedną z ważniejszych prac związanych z pielęgnacją roślin, jest dbałość o ich prawidłowy wzrost oraz proces ich kwitnienia i owocowania. Związane jest to zarówno z odpowiednim nawożeniem, jak również procesów cięcia. Kiedy przycinać krzewy?

Kiedy przycinać krzewy i po co?

Przycinanie roślin stymuluje ich proces wzrostu i kwitnienia. Owocowanie jest związane z odpowiednim formowaniem, czyli nadawaniem odpowiednich i pożądanych kształtów odpowiednich typów roślin. Ważne jest też również cięcie sanitarne. Polega ono na odcinaniu tych części roślin, które zostały zainfekowane i mogą mieć wpływ na rozprzestrzenianie się infekcji na całą roślinę. W celu przycinania roślin, używa używa się odpowiednich narzędzi, dostosowanych do danego typu rośliny. Najczęściej będą to wszelkiego rodzaju sekatory. Nadają się one zarówno do grubych partii czy gałęzi, jak również do delikatnych gałązek krzewów ozdobnych. Do formowania używa się często specjalnych pilarek elektrycznych czy spalinowych. Do trawników niezbędną jest kosiarka z regulowanym wysięgnikiem, który pozwala na regulowanie długości cięcia.

krzewy cięcie

Kiedy przycinać rośliny? Istnieją trzy rodzaje cięć, ze względu na czas: przycinanie wiosną i latem oraz przycinanie jesienią. Okresem, w którym nie dokonuje się żadnych modyfikacji roślin są okresy zimowe, choć to również z pewnymi wyjątkami w przypadku niektórych drzewek owocowych. Jak przygotować ogród na wiosnę? Wiosną należy przycinać przede wszystkim krzewy ozdobne z liści lub pędów. Wczesną wiosną prowadzi się również prace związane z przycinaniem suchych pędów traw, paproci, przy czy należy zwrócić uwagę na ryzyko ewentualnych przymrozków, które mogą uskutecznić wysiłek związany z tymi pracami.

Kiedy przycinać krzewy?

Wiosną można przycinać również pędy winogron, jednak tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy roślina nie zakończyła okresu wegetacji. Przy cięciu należy zwrócić uwagę, czy roślina nie puszcza soków, jest to oznaka, że dalsze cięcie może jej tylko zaszkodzić.
Wczesną wiosną można również przycinać drzewka owocowe, które owocują późnym latem, np. grusze, jabłonie czy śliwy. W pozostałych przypadkach drzewek owocowych, najlepszym terminem jest cięcie tuż po zbiorze owoców, późnym latem bądź wczesną jesienią.

krzewy przycinanie

Wiosna to zatem najlepszy czas na przycinanie wszelkiego rodzaju roślin. Warto jednak trzymać się kilku zasad. Tniemy i przycinamy rośliny w momencie, kiedy nie zaczęły kwitnąć. Może się to odbywać wczesną wiosną, jednak niektóre drzewka owocowe przycina się już pod koniec zimy. Na ogół jednak wszelkie cięcia sprowadzają się do miesiąca marca i kwietnia.

Cięcie jesienne związane jest na ogół z pracami porządkowymi. Należy przy tym pamiętać, że zarówno cięcie formujące, czy cięcie sanitarne było mniej intensywne w przypadku każdego rodzaju roślin. Istnieje bowiem ryzyko, że przy zbyt intensywnym cięciu, pędy rośliny zostaną pobudzone do wzrost, co w przypadku ewentualnych przymrozków i mrozów może przyczynić się do ich obumierania. Dodatkowo – cięcia sanitarne powinny być prowadzone każdorazowo po wykryciu infekcji. Cięcia jesienne to również moment na ostatnią modyfikację krzewów ozdobnych, jednak najlepiej, kiedy prace te odbywają się w miesiącach cieplejszych i bardziej wilgotnych.

Kiedy przycinać krzewy – przycinanie winogron

Winorośl najlepiej rośnie w żyznej glebie. Jeśli uprawiamy ją na owoce ciecie różni się od tego gdy jest uprawiana jako osłona przed słońcem czy jako element ozdobny. Chcąc uprawiać ją na owoce należy mocno ścinać najgrubsze pędy w pierwszych 2-3 latach. W tym czasie najmłodsze pędy ścinamy tak, aby zostały odcinki o długości około 7 mm. W późniejszym okresie ciecie rośliny będzie zależało od naszych preferencji. Warto pamiętać także o tym aby usuwać pędy boczne w taki sposób aby owoce miały dostęp do światła. Silne pędy tnie się późną jesienią, boczne po zawiązaniu owoców.

Zobacz także: https://www.pkwsa.pl/wrzosy-w-domu-i-ogrodzie/

Przycinanie winogron latem

Początek lata to okres w którym możemy przyjrzeć się naszej roślinie i zdecydować które pędy winorośli należy wyciąć. Warto również wyciąć tzw. pasierby czyli boczne pędy przy liściach. Na głównych pędach powinny pozostać 2-3 kwiatostany.

Przycinanie winogron jesienią

Ciecie winogron powinno odbywać się zaraz po posadzeniu rośliny – najlepszy okres to jesień. Czubki pędów powinny być skrócone do długości 1,5m. W przypadku starszej winorośli przycinamy ją gdy już straci liście, a krzew zabezpieczamy przed zimą by nie zmarzł.

Udostępnij