Kiedy przycinać krzewy?

W ogrodzie jedną z ważniejszych prac związanych z pielęgnacją roślin, jest dbałość o ich prawidłowy wzrost oraz proces ich kwitnienia i owocowania. Związane jest to zarówno z odpowiednim nawożeniem, jak również procesów cięcia.

Ciecie roślin

Przycinanie roślin stymuluje ich proces wzrostu, kwitnienia i owocowanie jest związane z odpowiednim formowaniem, czyli nadawaniem odpowiednich i pożądanych kształtów odpowiednich typów roślin. Ważne jest też również cięcie sanitarne, które odpowiada na odcinaniu tych części roślin, które zostały zainfekowane i mogą mieć wpływ na rozprzestrzenianie się infekcji na całą roślinę. W celu przycinania roślin, używa używa się odpowiednich narzędzi, dostosowanych do danego typu rośliny. Najczęściej będą to wszelkiego rodzaju sekatory, które nadają się zarówno do grubych partii czy gałęzi, jak również do delikatnych gałązek krzewów ozdobnych. Do formowania używa się często specjalnych pilarek elektrycznych czy spalinowych. Do trawników niezbędną jest kosiarka z regulowanym wysięgnikiem, który pozwala na regulowanie długości cięcia.
Kiedy przycinać rośliny? Istnieją trzy rodzaje cięć, ze względu na czas: przycinanie wiosną i latem oraz przycinanie jesienią. Okresem, w którym nie dokonuje się żadnych modyfikacji roślin są okresy zimowe, choć to również z pewnymi wyjątkami w przypadku niektórych drzewek owocowych. Wiosną należy przycinać przede wszystkim krzewy ozdobne z liści lub pędów. Wczesną wiosną prowadzi się również prace związane z przycinaniem suchych pędów traw, paproci, przy czy należy zwrócić uwagę na ryzyko ewentualnych przymrozków, które mogą uskutecznić wysiłek związany z tymi pracami.

Kiedy przycinać krzewy?

Wiosną można przycinać również pędy winogron, jednak tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy roślina nie zakończyła okresu wegetacji. Przy cięciu należy zwrócić uwagę, czy roślina nie puszcza soków, jest to oznaka, że dalsze cięcie może jej tylko zaszkodzić.
Wczesną wiosną można również przycinać drzewka owocowe, które owocują późnym latem, np. grusze, jabłonie czy śliwy. W pozostałych przypadkach drzewek owocowych, najlepszym terminem jest cięcie tuż po zbiorze owoców, późnym latem bądź wczesną jesienią.
Wiosna to zatem najlepszy czas na przycinanie wszelkiego rodzaju roślin. Warto jednak trzymać się kilku zasad. Tniemy i przycinamy rośliny w momencie, kiedy nie zaczęły kwitnąć. Może się to odbywać wczesną wiosną, jednak niektóre drzewka owocowe mogą być przycinane już pod koniec zimy. Na ogół jednak wszelkie cięcia sprowadzają się do miesiąca marca i kwietnia.
Cięcie jesienne związane jest na ogół z pracami porządkowymi. Należy przy tym pamiętać, że zarówno cięcie formujące, czy cięcie sanitarne było mniej intensywne w przypadku każdego rodzaju roślin. Istnieje bowiem ryzyko, że przy zbyt intensywnym cięciu, pędy rośliny zostaną pobudzone do wzrost, co w przypadku ewentualnych przymrozków i mrozów może przyczynić się do ich obumierania. Dodatkowo – cięcia sanitarne powinny być prowadzone każdorazowo po wykryciu infekcji. Cięcia jesienne to również moment na ostatnią modyfikację krzewów ozdobnych, jednak najlepiej, kiedy prace te odbywają się w miesiącach cieplejszych i bardziej wilgotnych.

Dodaj komentarz