Kraty pomostowe – zastosowanie w przemyśle i usługach

Kraty pomostowe – zastosowanie w przemyśle i usługach

Drogi ewakuacyjne, rampy czy podobne konstrukcje wymagają zastosowania silnego, mocnego i odpornego na degradację materiału, który dodatkowo jest mobilny i można go łatwo złożyć i rozłożyć. To właśnie kraty pomostowe. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym dokładnie są te części, jakie jest ich zastosowanie oraz dlaczego warto wykorzystać je przy różnych konstrukcjach.

Krata pomostowa niekoniecznie musi być wykorzystana do tworzenia „pomostów”. Jej konstrukcja i nośność jest na tyle szeroka, że wykorzystasz ją przy różnych projektach.

Czym dokładnie są kraty pomostowe?

Kraty pomostowe są elementami konstrukcyjnymi, wykonanymi ze stali. Ich nazwa wynika z budowy. Metalowe elementy połączone są na wzór kraty, zachowując pustą przestrzeń w środku. W praktyce są one dość lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe – w zależności od grubości kraty wytrzymują obciążenie kilkuset kilogramów.

Najczęściej do wykonania krat pomostowych stosuje się stal nierdzewną. Dlaczego? Ponieważ części te stosuje się przy zewnętrznych budowach. Ze względu na technikę tworzenia możesz podzielić je na dwa główne typy:

  • zgrzewane – płaskowniki są połączone z prętami nośnymi dzięki zgrzewaniu wysoką temperaturą. Mogą wytrzymać naprawdę spory ciężar, a ich konstrukcja jest stała i trwała;
  • wciskane – zamiast prętów ich budowa składa się z płaskowników nośnych i poprzecznych stalowych. Po wciśnięciu tworzą mocną siatkę, odporną na nacisk.

W zależności od typu, kraty pomostowe są wykorzystywane w budownictwie, wykończeniówce, usługach oraz przygotowywaniu ciągów komunikacyjnych. Poznaj ich dokładnie zastosowanie.

Jakie zastosowanie mają kraty pomostowe?

Elementy te są niezwykle cenione ze względu na swoją wszechstronność. Kraty pomostowe możesz zastosować zarówno w przemyśle jak i usługach. Są częścią budulcową ciągów komunikacyjnych w halach produkcyjnych czy magazynach. Stosuje się je jako podesty lub rampy podjazdowe. Możesz użyć ich jako schodów, pomostów czy przejść. Sprawdzą się także w usługach budowlanych – możesz wykorzystać je jako podesty dla stabilnych rusztowań.

To jednak nie wszystko – kraty pomostowe znajdą zastosowanie również przy tworzeniu włazów, kanałów i studzienek (jako materiał ochronny), a z lżejszych odmian stworzysz regały garażowe, mocowania do sufitów podwieszanych lub balustrady balkonowe i tarasowe. Oczywiście, w tym przypadku musisz dobrać odpowiedni ciężar kraty, by ta nie była zbyt ciężka i toporna.

Udostępnij

Dodaj komentarz