Na co zwrócić uwagę przy remoncie domu?

Na co zwrócić uwagę przy remoncie domu?

Remont domu to temat który nie ominie nas w ciągu naszego życia. Spotkamy się z nim nie raz i niestety ciężko będzie się z nim nie zetknąć. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na paru kwestiach, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę remontując dom. To nie tylko sprawa dodatkowych kosztów ale naszych nerwów i braku satysfakcji z otrzymanych rezultatów. Warto więc podczas remontu być czujnym i uważać na liczne pułapki

Od czego zacząć remont domu? 

Na samym początku powinniśmy zadać sobie pytania, co i jak chcemy wyremontować i czy aby na pewno jest nam to potrzebne w danym momencie. Nie każda zachcianka musi być zrealizowana od razu. Remont nie powinien być wykonywany pod wpływem nagłego impulsu. Powinniśmy dokładnie zaplanować plan działania jaki chcielibyśmy podjąć. Warto go skonsultować z resztą domowników. Nie każdy może być chętny do wprowadzenia takich zmian w swoim otoczeniu.

Często remont spowodowany jest naszą potrzebą wprowadzenia zmiany. Czujemy się znudzeni tym co nas otacza, potrzebujemy czegoś nowego. Może zamiat remontować dom, wprowadzać ogromne zmiany, wystarczy lekka zmiana aranżacji wnętrza?

Zaplanuj swój budżet

Nie da się pominąć jednej z najważniejszych kwestii podczas remontu, a mianowicie tematu wydatków. To od niego zależy ile i w jaki sposób będziemy mogli zmienić. Warto pamiętać również o tym, że nasz początkowy kosztorys wydatków może być wyższy o 10-20% niż zaplanowaliśmy. Podczas wstępnego zarysu, nawet najlepszym zdarzy się zapomnieć o kilku istotnych kwestiach. Poza tym, nie jesteśmy świadomi, jak wiele materiałów może iść na straty, jeżeli napotkamy jakąś trudność. 

Istotną kwestią podczas remontu jest również podjęcie decyzji, czy pomoc fachowej ekipy będzie nam potrzebna. Wiąże się to oczywiście z dużym wydatkiem. Wyremontowanie domu niestety nie jest sprawą z którą poradzimy sobie bez doświadczenia. Niezbędne będzie również posiadanie odpowiedniego sprzętu do wykonania zadań. Ekipa remontowa to prawdopodobnie konieczność dla większości z nas. Warto zaglądnąć do artykułu https://dom.wp.pl/jak-znalezc-wlasciwa-ekipe-remontowa-podpowiadamy-na-co-zwrocic-uwage-6752082326850496a z którego dowiemy się, jakich błęó nie popełniać podczas wyboru odpowiedniej firmy wykończeniowej.

Przeprowadzka podczas remontu – jak i gdzie?

W zależności od wielkości remontowanej powierzchni, możemy być zmuszeni do przeprowadzki na czas wykonywanych prac. Spędzanie dłuższego czasu w domu, który przechodzi generalny remont może być nie tylko problematyczne ale i wpływać na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne będzie dla małych dzieci lub chorujących osób. Trzeba liczyć się z ciągłym hałasem i ogromną ilością pyłów w powietrzu. Nawet oczyszczacz powietrza może sobie tutaj nie poradzić. 

Przeprowadzka często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli remont domu ma trwać parę miesięcy, najlepiej będzie wynająć coś innego na ten czas. W sytuacji kiedy jest to kwestia kilku dni czy też tygodni, dobrze popytać rodzinę, znajomych czy nie zgodziliby się nas do siebie przygarnąć na ten okres czasu. Warto na samym wstępnie skonsultować z nimi ten temat, określić warunki na jakich będziemy u nich tam mieszkać. Mimo relacji jaka nas łączy, powinniśmy się odwdzięczyć w jakiś sposób lub podarować im drobną sumę. Mieszkanie u kogoś bywa uciążliwe dla obu stron, nawet jeżeli jesteśmy w dobrej relacji. Drobna sytuacja, nieporozumienie może wywołać niepotrzebny konflikt. Pamiętajmy, że mieszkając u kogoś to nie my mamy władzę i powinniśmy się  podporządkować do tego o co nas poproszono.

Zmiany lokalizacji nie da się zaplanować w ciągu jednego dnia. Wynajmująć mieszkanie, pokój łatwo wpaćś w problematyczną umowę z której będzie ciężko się wywiązać. Właściciele wolą dać nam umowę na określony czas, najczęściej na cały rok. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy remont nie potrwa krócej, lepiej wtedy poszukać czegoś korzystniejszego. 

Czy warto remontować stary dom?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy remont domu ma sens. Decyzja jest jeszcze trudniejsza, kiedy budynek jest już stary i wszystko się w nim symie. Może łatwiej będzie kupić od razu nowy? Temat ten nie jest tak prosty jakby się wydawało. Wszystko zależy od stanu, w jakim znajduje się dany dom. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego z jak ogromnymi kosztami może się wiązać wymiana instalacji, ocieplenie i wszystkie inne elementy. Można przeprowadzić wycenę u specjalisty, który określi ile wszystko będzie nasz kosztować. Musimy oczywiście liczyć się z tym, że cena ta może się zmienić.

Dobrym i często praktykowanym sposobem jest wycena posiadłości u rzeczoznawcy majątkowego. W ten sposób dowiemy się, ile jest warta daną posiadłość. Sprawa remontu czy sprzedaży będzie już bardziej przejrzysta i prościej podejmiemy ostateczną decyzję. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile rzeczywiście moglibyśmy otrzymać za dany budynek. Na jego wycenę wchodzi nie tylko stan i wielkość domu ale również i lokalizacja. 

Udostępnij

Dodaj komentarz