Nowoczesna ława do salonu czy kompaktowy stolik kawowy?

Nowoczesna ława do salonu czy kompaktowy stolik kawowy?

Zastanawiasz się czy lepszym wyborem do Twojego salonu będzie stolik kawowy czy też ława? Zapraszamy zatem do poniższego poradnika.

Ława do salonu jest meblem nieodzownie kojarzącym się z latami osiemdziesiątymi ubiegłego wieku. Choć ten niski mebel nie był zbyt funkcjonalny, nadawał wnętrzu prestiżowego charakteru i był niesamowicie pożądany w tamtym czasie. Obecnie ławy powracają do łask, a to z uwagi na bardzo ciekawy trend łączenia elementów retro, klastycznych oraz ultranowoczesnych. Ponadto, meble takie jak na przykład ława do salonu czy stolik kawowy powracają w nowej i odświeżonej wersji.

Ława do salonu

Ława do salonu zyskała ogromną popularność w latach PRL. Wtedy to bowiem, zgodnie ze wzorcami czerpanymi z zachodu oraz niewielką powierzchnią mieszkań stopniowo zanikała tradycja jedzenia wspólnych posiłków przy dużym stole. Tak więc te duże i wysokie meble zostały z czasem wyparte przez niskie ławy do salonu. To przy nich gromadzili się domownicy oraz zaproszeni goście. Toczono przy nich długie rozmowy oraz oglądano telewizję. Spożywanie posiłków przy tak niskich meblach było jednak bardzo niewygodne.    

Stolik kawowy

Tradycyjny stolik kawowy był dość rzadko spotykanym meblem. Wynikało to przede wszystkim z dość niskiego metrażu mieszkań zajmowanych przez przeciętną polską rodzinę. Warto jednak zauważyć, że niewielki stolik kawowy w przeciwieństwie do dość dużej ławy był meblem bardziej funkcjonalnym, co ułatwiało jego wkomponowanie w wystrój salonu.

Ława do salonu czy stolik kawowy?

Nowoczesny kompaktowy stolik kawowy posiada zazwyczaj dość prostą budowę, to dość wysoki blat i nogi. Ława do salonu jest niższa. W swoim nowoczesnym wydaniu mebel posiada możliwość regulacji wysokości, co zdecydowanie wpływa na jego większą uniwersalność. Ponadto, funkcjonalność ławy zwiększona jest przez obecność dodatkowej półki pod blatem, na której można położyć podręczne przedmioty.  

Ława do salonu i stolik kawowy we wnętrzach

Z uwagi na szeroką ofertę mebli na rynku możliwe jest wybranie ławy oraz stolika idealnie dostosowanego do niemal każdej aranżacji wnętrza. Prosty w formie stolik pasuje zarówno do wnętrz bardziej tradycyjnych, jak i nowoczesnych. W przypadku tych pierwszych wybierane są zazwyczaj ciemne kolory drewna, w te drugie dobrze wpasuje się mebel z elementami szkła lub metalu. W zależności od koloru drewna czy kształtu blatu ława do salonu jeszcze do niedawna kojarzona jedynie z dość topornym meblem, obecnie może stanowić bardzo atrakcyjny element wyposażenia. Może być ona wykonana z różnego rodzaju drewna lub laminatu. W zależności od detali i rodzaju wykończeń, może być ona z powodzeniem stosowana zarówno w salonach utrzymanych w bardzo konserwatywnym stylu, jak i w pomieszczeniach loftowych czy boho. Na rynku są dostępne bardzo unikatowe formy mebli wpisujące się w subtelny miedzy innymi w klimat galmour.

Udostępnij

Dodaj komentarz