GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Oświetlenie szynowe w kuchni – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Oświetlenie szynowe w kuchni – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Oświetlenie szynowe to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdza się w każdym wnętrzu, również w kuchni oraz jadalni. Lampy umieszczone na szynach pozwalają na precyzyjne oświetlenie zarówno stref roboczych, jak i całego wnętrza. Jakie jeszcze zalety przynosi takie rozwiązanie?

Oświetlenie szynowe – czym się charakteryzuje?

W oświetleniu szynowym kluczową rolę odgrywają pojedyncze punkty świetlne umieszczane na szynach. Mogą być one dowolnie przesuwane względem siebie, w obrębie całej długości prowadnic. To zaś pozwala na precyzyjne dopasowanie oświetlenia kuchennego wnętrza. 

Można postawić na jedną szynę z dwoma lub trzema, a nawet czterema punktami świetlnymi, ale i więcej szyn ułożonych w konkretny kształt. Najczęściej wybiera się opcję montażu naprzeciwległego, na kształt litery L bądź U, ale tak naprawdę to od potrzeb użytkowników zależy, w jaki sposób zostanie oświetlona kuchnia. Tego typu oświetlenie i wszystkie jego elementy niezbędne do montażu można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/

Doświetlenie przestrzeni roboczych

W kuchni jest sporo newralgicznych punktów. Należą do nich przede wszystkim blaty robocze, okolice zlewozmywaka oraz kuchenki. Gotując, przygotowując rozmaite produkty i dania, a także zmywając naczynia stoimy tyłem do światła głównego. W ten sposób dochodzi do powstawania zacienionych miejsc, co nie sprzyja komfortowemu i bezpiecznego operowaniu ostrymi sztućcami i akcesoriami kuchennymi. Rozwiązaniem są właśnie lampy na szynach. 

Choć najczęściej tego typu oświetlenie montuje się na suficie, nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla niego miejsce również na ścianach. Dzięki temu łatwo doświetla się wszystkie przestrzenie robocze, a jednocześnie zachowuje spójność pod względem zastosowanych lamp. 

Oszczędne oświetlenie

W lampach instalowanych na szynach znajdują się LED-owe źródła światła. Można zatem liczyć na ich energooszczędność, co ma niebagatelny wpływ na rachunki za prąd. 

Tego typu lampy nagrzewają się w minimalnym stopniu, co pozwala na ich bezpieczne użytkowanie przez wszystkich domowników. 

Uniwersalna konstrukcja

Niepodważalnym atutem lamp na szynach jest ich uniwersalna i prosta konstrukcja. Bez zbędnych ozdobników, zazwyczaj w podstawowej palecie kilku kolorów. Dzięki temu wpisują się one w każdą aranżację kuchennego wnętrza, nie tylko industrialną czy loftową. Równie dobrze możemy znaleźć dla nich miejsce w kuchni klasycznej, vintage, skandynawskiej, glamour, nowoczesnej, a nawet rustykalnej! Moda wnętrzarska dziś bowiem pozwala na przełamywanie schematów i łączenie nieoczywistych elementów. 

Praktyczne, klimatyczne, proste w montażu

Oświetlenie szynowe jest niezwykle praktyczne, ponadto bezproblemowe w montażu. Nie można również odmówić klimatu, który tworzony jest za pomocą tych pozornie prostych i zwyczajnych lamp. Możliwość dowolnego ustawienia kierunku padania światła to bowiem klucz do sukcesu i okazja, by stworzyć kuchnię równie funkcjonalną, co przyjazną w odbiorze. 

Udostępnij