Pokochaj na nowo skandynawską aranżację!

Jeśli dotąd uwielbialiśmy skandynawskie aranżacje, ale zaczęliśmy odczuwać w nich brak czegoś świeżego, nowego i ciekawego, mamy przed sobą zupełnie nową propozycję. Chodzi o hit tegorocznych wystrojów wnętrz, a mianowicie japandi, czyli połączenie elementów ze stylów skandynawskiego oraz japońskiego. Na czym to polega?

Japandi – połączenie natury i surowości

Styl japandi łączy w sobie najlepsze, najbardziej nam znane elementy z obydwu rodzajów wystroju wnętrz. Skandynawskie klimaty to głównie jasne drewno. Ten design pozwala nam również na zastosowanie stonowanych, pastelowych barw kojarzących się z naturą, ale i spokojem. W japandi mamy zatem beże, trochę chłodnych błękitów czy ziemistych zieleni. Japońskie wystroje zaoferowały nam za to surowość i dobrze znany materiał, jakim jest bambus.

Do japandi z powodzeniem dodamy wyrazistość, którą mogą być ciemne barwy, na przykład czerń. Takie akcenty podkreślają charakter wnętrz urządzanych w tym nowym, modnym stylu. Nie musi to być jednak malowanie jednej ze ścian na tak mocny kolor. Postawmy na proste, surowe lampy wykonane z metalu, zaskakujące jakością i oczywiście geometrycznymi kloszami w takiej kolorystyce. Tego typu produkty znajdziemy pośród internetowych sklepów z oświetleniem, chociażby Lampy.it.

(Nie)doskonały

Japandi ma w sobie pewną sprzeczność. Ten styl bowiem niemalże gloryfikuje niedoskonałości, które przecież tworzą naszą rzeczywistość i otaczający nas świat. To w nich znajdujemy piękno, dostrzegamy detale. Tym właśnie wystrojem możemy sprawić, że trzymane z sentymentu, stare i niedoskonałe rzeczy, nabiorą jeszcze większej wartości.

Przestarzała tkanina, tak bardzo lubiany abażur na podarowanej lampce nocnej, a może uroczy wazonik, ale nadgryziony zębem czasu? Nie chowajmy ich w szafach, a tym bardziej nie pozwólmy na to, by zakończyły swój żywot w altanach śmietnikowych. Mamy doskonałą okazję, aby je wyeksponować. Artykuły, dekoracje i elementy wyposażenia, które niekoniecznie są funkcjonalne, ale kojarzą nam się z miłymi wspomnieniami, stały się częścią niedoskonałej aranżacji japandi.

Nie zapomnij o oświetleniu!

Lampy to centralny i jeden z najważniejszych punktów każdego wystroju wnętrza. Poza tym, że spełniają funkcje praktyczne, mają za zadanie nadawać harmonii, charakteru, podkreślać atuty wystroju, ale i ukrywać ewentualne mankamenty, chociażby architektoniczne. W japandi oświetlenie jest równie ważne. Jakie powinno ono być?

Pierwsze skrzypce odgrywać będą naturalne materiały, dlatego nie warto stronić od drewna, ale i papieru, który gości już nie tylko w lampach użytkowanych tymczasowo. Japandi lubi pomieszczenia przytulne i ciepłe, dlatego światło powinno mieć ciepłą barwę. Prostota i geometria tego stylu wodzi nas na pokuszenie, by zastosować minimalistyczne oświetlenie. Proste linie, a do tego geometryczne kształty mają być odzwierciedleniem japońskiego wzornictwa. Nie zabraknie tu jednak miejsca na pożądaną elegancję.

W roku 2020 postawmy na japandi. Zyskamy na nowych wnętrzach, odświeżonych aranżacjach i wyrazistości, która kusi na każdym kroku. W tym wystroju można się zakochać od pierwszego wejrzenia!

Dodaj komentarz