Taśma LED rodzaje oraz zastosowanie

Taśma LED rodzaje oraz zastosowanie

Taśma LED jest to rząd połączonych ze sobą diod ledowych pozwalających w różny sposób oświetlić konkretne wnętrze.

Jaką taśmę LED kupić

Podczas zakupu taśmy LED należy wziąć pod uwagę następujące jej cechy:

 • rodzaj diody, które można podzielić na:
 • dioda SMD – emituje ona jeden rodzaj światła, który ma barwę ciepłą lub zimną,
 • dioda RGB – emituje trzy podstawowe barwy światła, którymi są czerwony (Red), zielony (Green) oraz niebieski (blue). Dzięki połączeniu się tych trzech podstawowych kolorów dioda LED świecić może na dowolny kolor,
 • liczbę diod w taśmie – im bliżej siebie znajdują się diody tym linia światła jest bardziej ujednolicona. Najpopularniejszymi wartościami diody LED znajdujących się na jednym metrze taśmy są:
 • 30 diod LED/m, 60 diod/m oraz 120 diod/m,
 • klasę szczelności, która pomoże w doborze taśmy LED do konkretnego miejsca w którym będzie ona zamontowana, czelność da się podzielić można na:
 • taśmy wodoodporną – jest to lampa z IP 44, 65, 68,
 • taśma nie wodoodporna – ma ona IP wynoszące 20.
  Podczas kupna taśmy LED trzeba określić miejsce w którym będzie ona montowana i dobrać ją odpowiednio pod względem warunków panujących w pomieszczeniu.

Zastosowanie i montaż taśmy LED RGB

Taśma LED RGB jest doskonałym rozwiązaniem jeśli lubimy zmieniać wygląd swojego wnętrza. Pozwala ona na zmianę wystroju wnętrza za pomocą zmiany koloru światła.
Taśma LED w domu może być stosowana w każdym z pomieszczeń z zachowaniem wszystkich zasad związanych jej z montażem.
Taśma LED RGB jest prosta w montażu i pozwala stworzyć wyjątkowy efekt oświetleniowy w domu. Idealnie nada się ona do oświetlenia różnego rodzaju kształtu konstrukcji, a także długich korytarzy.
Do montażu taśmy LED potrzebny jest zasilacz oraz sterownik, który montowany jest pomiędzy taśmą LED a zasilaczem.

Budowa diody w taśmie RGB oraz jej rodzaje

Dioda LED w taśmie zbudowana jest z trzech typów umożliwiających świecenie listwy LED w dowolnym kolorze. Do uzyskania odpowiedniej barwy światła potrzebny jest kontroler, który pozwala na sterowanie diodami.
Taśmy RGB zawierają diodę 5O50 lub 5060. Różnią się one skalą szczelności IP, która występuje w dwóch następujących wariantach:

 • IP20- jest to standardowa kolorowa taśma LED niemająca górnego pokrycia. Nadaje się ona do miejsc gdzie jest swobodny obieg powietrza pozwalający na prawidłowe odprowadzenie ciepła i umożliwiający długotrwałe używanie taśmy LED,
 • IP65 – taśma ta odporna jest na wilgoć i kurz. Od góry zabezpieczona jest silikonem i można ją czyścić bez obaw o jej uszkodzenie. Taśma ta idealnie nadaje się do montażu w miejscach gdzie jest wilgoć, np. w łazience lub w kuchni.

Udostępnij

Dodaj komentarz