Witryna orzech, czyli ponadczasowa elegancja w salonie

Witryna orzech, czyli ponadczasowa elegancja w salonie

Stworzone z drewna orzechowego czy pomalowane na jego kolor witryny salonowe to klasyka, z którą z pewnością wiele osób miało styczność. W przeszłości witryna orzech była kojarzona przede wszystkim z masywnym meblem zajmującym czołowe miejsce w salonie. Znajdował się w niej najczęściej barek z alkoholami i odpowiednią do tego zastawą. Współcześnie witryny tego typu projektowane są w taki sposób, żeby nadawać im wizualnej lekkości i nie przytłaczać nimi reszty pomieszczenia, np. poprzez dodanie pojedynczych elementów stworzonych z czy w kolorze orzecha. Oczywiście w dzisiejszych czasach witryna orzech w tej pierwszej wersji również pojawia się we współczesnych aranżacjach – często stanowi ona rodzinną pamiątkę, o którą nowi nabywcy dbają z największą starannością.

Orzech – drzewo, które przyciąga trwałością i kolorem

Drewno orzechowe jest niezwykle eleganckie, dlatego często wybiera się je do produkcji mebli salonowych. Jego dużą zaletą jest także fakt, iż proces starzenia ma dobry wpływ na wygląd wykonanych z niego rzeczy, co z pewnością jest jedną z przyczyn, dla których meble orzechowe często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Stanowi także materiał wdzięczny do obróbki – m.in. łatwo wchłania wszelkiego rodzaju lakiery i bejce. Sam kolor orzecha ma wielu zwolenników, co sprawia, że meble wykonane z innego materiału są chętnie przemalowywane na ponadczasowy kolor imitujący orzech. Inna zaleta tego drewna dotyczy jego trwałości. Przedmioty z niego stworzone, np. witryna orzech, cechują się właściwościami antystatycznymi, co sprawia, że przyciągają do siebie mniejsze ilości kurzu. Co więcej, tak jak wiele innych drewnianych mebli, orzech charakteryzuje się higroskopijnością, dzięki czemu bez problemu wchłania i oddaje wilgoć znajdującą się w otoczeniu. Obie te właściwości sprawiają, że jest to trwałe drewno, które bez większej pielęgnacji jest w stanie przetrwać długie lata w dobrym stanie.

witryna orzech

Witryna orzech – jakie dodatki będą pasować do niej najlepiej?

Współczesne trendy i style niemal wymagają od nas nie tylko aranżowania pomieszczeń za pomocą mebli, ale również samych mebli przy użyciu odpowiednich dla nich dekoracji. W większości przypadków komoda czy półka nie stanowi sama w sobie elementu dekoracyjnego, dopełniają go dopiero odpowiednie dodatki. Przykładowo, brana na tapet w dzisiejszym artykule witryna orzech jest pięknym, klasycznym meblem, jednak chcąc ją właściwie zaaranżować we współczesnych pomieszczeniach należy udekorować ją odpowiednimi dodatkami, które spajać będą całe pomieszczenie ze sobą. W przypadku witryny w kolorze orzechowym warto postawić na proste i delikatne dekoracje. Faktura takiego drewna widoczna na meblach jest sama w sobie bardzo ozdobna, więc wybierając, np. bardzo efektowne ramki i wzorzyste wazony do umieszczenia na jej półkach sprawimy, że całość będzie bardzo przytłaczająca. Witryna orzech świetnie będzie uzupełniać się natomiast z dodatkami w kremowych i białych odcieniach. Z kolei gablotka, której jedynie elementy są kolorze orzechowym, a całość jest, np. biała, sprawia, że dekoracje użyte do jej aranżacji mogą mieć znacznie ciemniejszy odcień. W tym przypadku nasza redakcja sugeruje wykończenie jej elementami w klasycznym, matowym kolorze. Osobom, którym zależy na dodaniu nieco żywszych kolorów proponujemy granat, który świetnie łączy się z odcieniem brązu, jakim charakteryzuje się wspomniana witryna orzech.

Udostępnij