GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Wygodna lodówka z kostkarką dla rodziny 2+2 – jak wybrać odpowiedni model?

Wygodna lodówka z kostkarką dla rodziny 2+2 – jak wybrać odpowiedni model?

Lodówka, podobnie jak każdy inny sprzęt czy urządzenie, jakie wybieramy do naszego domu, powinna przede wszystkim dobrze odpowiadać na wszystkie nasze preferencje i potrzeby. Jeśli mieszkamy samodzielnie, wybór chłodziarki nie będzie zbyt dużym wyzwaniem – wystarczy wybrać model o standardowej pojemności, który swoim wzornictwem wpasuje się do naszego mieszkania. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy ilość domowników jest większa i będziemy musieli wziąć pod uwagę lodówki o niestandardowym ułożeniu drzwi lub większej pojemności. Jak wybrać dobrą chłodziarkę dla domu 2+2?

Lodówka z kostkarką – jaka powinna być pojemność chłodziarki dla rodziny 2+2?

Lodówka to centralny punkt każdej kuchni i raczej nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez tego sprzętu. Musimy jednak pamiętać o tym, że wybór praktycznie wszystkich urządzeń AGD nieustannie rośnie i na rynku można znaleźć wiele modeli lodówek, które cechują się różną pojemnością, gabarytami, funkcjami i usprawnieniami technologicznymi. Nie warto tego lekceważyć, gdyż źle dobrana lodówka, na przykład o zbyt małym wnętrzu, może stać się przyczyną frustracji i utrudniać nam codzienne życie, zamiast je ułatwiać.

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, niezależnie czy wybieramy lodówkę z kostkarką, systemem No Frost czy urządzenie inteligentne, czyli jej pojemności. Nawet najbardziej zaawansowana technologicznie lodówka, wyposażona w masę nowinek, nie przyda nam się, jeśli będzie zbyt mała. Wybór zbyt dużej lodówki względem naszych wymagań także nie jest optymalnym wyjściem, gdyż sprzęt tego typu będzie pobierał znacznie większą ilość prądu niż mniejszy model, co negatywnie wpłynie na zasobność naszego portfela.

Jaka powinna być pojemność lodówki? Przyjmuje się, że dobrą opcją dla jednego użytkownika jest chłodziarka o pojemności około 120 litrów, a na każdą dodatkową osobę powinno przypadać od 30 do 50 litrów przestrzeni więcej. Oczywiście nie jest to uniwersalny wzór, gdyż każda rodzina jest inna i może mieć różne potrzeby i wymagania, jednak uzbrojeni w tę wiedzę będziemy mieli już jakiś punkt wyjścia odnośnie do tego, jakie lodówki z kostkarką wziąć pod uwagę, kiedy już odwiedzimy sklep.

Lodówka dwudrzwiowa z kostkarką – rozwiązanie dla najbardziej wymagających

Zgodnie z powyższym schematem, teoretyczny rozmiar lodówki dla modelu rodziny czteroosobowej to od 210 do 270 litrów pojemności. Jednak tak jak zdążyliśmy zauważyć, nie jest to coś, co należy brać za stuprocentowy pewnik. W związku z tym w praktyce dla większej liczby domowników najlepszym wyborem mogą się okazać lodówki Multidoor lub lodówki Side by Side z kostkarką. To modele znacznie bardziej pojemne od standardowych, które zazwyczaj są w stanie zaoferować nam wiele dodatkowych funkcji.

Czym są lodówki Side by Side i Multidoor? Lodówka Side by Side z kostkarką to urządzenie dwudrzwiowe, gdzie po jednej stronie znajdziemy zamrażalnik, natomiast po drugiej chłodziarkę. Całość cechuje się bardzo wygodnym otwieraniem i znacznie większą powierzchnią zamrażarki, zbliżonej rozmiarami do komory chłodzącej. W przypadku lodówek Multidoor sprawa nie jest już taka oczywista, gdyż wspólną cechą tych lodówek jest wiele drzwi, jednak ich rozstaw zależy już od konkretnego modelu. Czasami znajdziemy wśród nich chłodziarki otwierane w taki sposób jak drzwi lodówek Side by Side połączone z klasycznym, dolnym zamrażalnikiem, a niekiedy zamrażarka też będzie podzielona na dwoje drzwi.

Większość lodówek Side by Side i Multidoor oferuje znacznie więcej niż 300 litrów pojemności, więc z całą pewnością będą one dobrym wyborem dla większych rodzin. Musimy jednak liczyć się z tym, że wraz z dużą powierzchnią we wnętrzu idą w parze także spore gabaryty. Standardowa lodówka Side by Side bez kostarki będzie nieco niższa niż lodówka z dolnym zamrażalnikiem, jednak z nawiązką będzie to nadrabiała zwiększoną szerokością. Jeśli więc nasza kuchnia nie jest zbyt duża, lepszym wyborem może okazać się klasyczna chłodziarka.

Lodówki z kostkarką – co oprócz kostkarki powinna oferować idealna lodówka?

Kupując jakikolwiek sprzęt, chcielibyśmy, żeby pozostał on z nami na lata. Warto więc zerknąć na nowoczesne rozwiązania w lodówkach z kostkarką, które pozwolą jej zachować funkcjonalność przez długi czas. Na co zwrócić uwagę, żeby nasze nowe urządzenie sprawowało się świetnie?

Zupełną podstawą w każdej nowoczesnej lodówce powinna być technologia No Frost. Odpowiada ona za brak przymarzania cząstek wody do szafek i szuflad naszej chłodziarki i powstałego w ten sposób szronu. Lodówka z No Frost będzie w stanie znacznie ułatwić nam rozmrażanie naszej chłodziarki, które jest koniecznością w każdym modelu.

Innym istotnym aspektem pracy chłodziarki, na który warto zwrócić uwagę, jest jej pobór mocy. Pamiętajmy, że jest to czynnik ważny nie tylko jeśli chodzi o wysokość naszych rachunków za prąd, ale także wtedy, kiedy myślimy o środowisku naturalnym. Dobrze będzie spojrzeć na klasę energooszczędności każdego urządzenia, z tym zastrzeżeniem, że jeśli zdecydujemy się na lodówkę dwudrzwiową z kostkarką, ze względu na większy zamrażalnik z zasady będzie ona pobierała nieco więcej mocy.

Jak widać, nawet tak prozaiczna rzecz jak wybór lodówki z kostkarką do lodu może przynieść nam nieco wątpliwości. Nie ma jednak powodów do obaw – jeśli dobrze przemyślimy to, czego wymagamy od naszego urządzenia i nie będziemy podejmowali decyzji pochopnie, nasza nowa chłodziarka może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij