GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Letnie temperatury są dla Ciebie nie do wytrzymania? Zainstaluj klimatyzację w mieszkaniu!

Letnie temperatury są dla Ciebie nie do wytrzymania? Zainstaluj klimatyzację w mieszkaniu!

Z każdym rokiem klimat się ociepla. Odczuwamy to najlepiej na własnej skórze w lecie. Temperatury szybują w górę i nagrzewają nasze mieszkania. Powoli jednak przebywanie w nich w upalne dni staje się nie do wytrzymania. Dlatego warto zastanowić się nad montażem klimatyzacji.

Jaką klimatyzację wybrać?

Do wyboru mamy dwa podstawowe rozwiązania – klimatyzacja stacjonarna, zamontowana na stałe do naszego mieszkania, oraz klimatyzacja mobilna. Omówimy krótko wady i zalety jednej i drugiej. Niewątpliwie decyzja o wstawieniu urządzenia klimatyzacyjnego to podniesienie standardu życia. Ale zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Klimatyzacja stacjonarna z montażem

Klimatyzacja z montażem to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chciałyby poczuć chłód w mieszkaniu własnościowym. Jeżeli mieszkanie, w którym mieszkamy jest wynajmowane często właściciel może nie zgodzić się na tak dużą ingerencję. Mimo wszystko jest to spory koszt oraz konieczność konserwacji, która zapewne będzie na nim spoczywać pod naszej wyprowadzce. Dlatego takie rozwiązania przewidziane są dla mieszkań własnościowych, w których możemy robić sobie to, co nam się podoba. Zainstalowanie takiej klimatyzacji jest rozwiązaniem subtelniejszym. Samo urządzenie nie jest wielkie i zajmuje niedużą powierzchnię ściany nad jednymi drzwiami. Kolejny plus w mieszkaniach, które niekoniecznie należą do tych największych.

Klimatyzacja mobilna

klimatyzacja mobilna

Świetne, kompaktowe rozwiązanie dla mieszkań każdego typu. Przede wszystkim urządzenie możemy ustawić w każdych warunkach. W każdym pomieszczeniu i w każdej chwili możemy schłodzić sypialnię, salon czy mały pokój, aby przebywało się w nim przyjemniej. Niestety mobilność ma swoją wadę w wielkości urządzenia. Agregat wielkości sporej walizki podróżnej to już niejako mały mebel, który zajmuje miejsce. Dodatkowo, aby jego efektywność działania była wysoka, należy zamontować kurtynę połączoną z oknem, gdzie odprowadzane będzie ciepłe powietrze. Nie jest to rozwiązanie estetyczne. Plusem jest jego mobilność i koszty zakupu. Ceną przebija klimatyzację z montażem i może być używane tylko i wyłącznie w najcieplejsze dni. W zimie może spoczywać w piwnicy. Konserwacja urządzenia może być również tańsza, ponieważ możemy odwieźć agregat do firmy zajmującej się przeglądami serwisowymi. Zawsze to kilkaset złotych taniej niż mobilna wizyta technika w naszym mieszkaniu.

Decyzja do podjęcia samodzielnie

Każdy musi samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj klimatyzacji będzie dla niego odpowiedni. Wydajniejsza będzie klimatyzacja stacjonarna z montażem. Bardziej uniwersalna i tańsza będzie mobilna opcja, którą możemy przechowywać poza sezonem letnim w innych pomieszczeniach. Dla wynajmujących mieszkania odpowiedź jest jedna – mobilna. Dla właścicieli mieszkań, którzy chcieliby podnieść standard swojego mieszkania klimatyzacja z montażem to wspaniały pomysł oszczędzający miejsce i będący zarazem rozwiązaniem estetycznym i schludnym. Ostatecznie jednak musimy sami odpowiedzieć na pytanie czego potrzebujemy.

Udostępnij