Żyrandol – tradycja w najlepszym wydaniu

Żyrandol czy też lampa sufitowa wciąż pozostaje najlepszym sposobem na centralne oświetlenie pomieszczeń w domu czy też mieszkaniu. Jego uniwersalność to wielość stylów. Wybór odpowiedniego żyrandola to nie tylko komfort i funkcjonalność, ale i wysoka estetyka.

  1. Żyrandol – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
  2. Jak dobrać żyrandol do poszczególnych pomieszczeń?

Oświetlenie mieszkania to bardzo ważny element w jego aranżacji. Odpowiednio zamontowane pomaga w wydobyciu uroku pomieszczeń (poprzez odpowiednie rozproszenie światła), ale też samo w sobie może być bardzo znaczącym elementem. A to ze względu na formę. Żyrandole mimo wielowiekowej tradycji (ich korzenie sięgają aż średniowiecza) wciąż są najchętniej wybieraną formą oświetlenie centralnego. Mogą być zaprojektowane w różnych stylach i wyróżniać się dbałością o detale, tak jak na przykład oferta: żyrandol Nowodvorski. Czym więc się kierować przy wyborze (który jest bardzo szeroki) takiego oświetlenia? Parę wskazówek w dalszej części artykułu.

Żyrandol – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim żyrandol powinien pasować do danego pomieszczenia pod względem stylu. W sklepach dostępne są żyrandole odpowiednie do wnętrz klasycznych, rustykalnych, w stylu glamour, loftowych czy też retro (tutaj bardzo ciekawą opcją może być: żyrandol Nowodvorski). Jeśli nie jesteśmy zwolennikami jednego stylu i lubimy łączyć na zasadzie eklektyzmu elementy wystroju różne pod względem charakteru, to wybór żyrandola będzie jeszcze łatwiejszy. Ten typ oświetlenia centralnego może być jednym z głównych elementów aranżacji i nadawać mu odpowiedniego sznytu. Jednak jeśli chodzi o kwestie praktyczne, przy wyborze żyrandola należy wziąć pod uwagę:

  • materiał, z którego jest wykonany,
  • liczbę źródeł światła,
  • kolor,
  • klosz lub jego brak,
  • maksymalną moc i rodzaj źródeł światła.

Gdy weźmiemy pod rozwagę wyżej wymienione kwestie – nasz wybór powinien nas zadowolić.

Jak dobrać żyrandol do poszczególnych pomieszczeń?

Żyrandol powinien być też funkcjonalny, dlatego należy dobrać go do charakteru pomieszczenia. W salonie sprawdzą się żyrandole bardziej wyszukane w formie, a nawet ozdobne czy lekko ekstrawaganckie – bardzo ciekawa i wysokiej jakości jest oferta oświetlenia w opcji: żyrandol Nowodvorski. Natomiast przy wyborze żyrandola trzeba się kierować takimi kwestiami jak odporność centralnego oświetlenia na zabrudzenia czy też opary. Z kolei do sypialni dobrze jest wybrać żyrandol z przytłumionym światłem dzięki nieprzezroczystemu abażurowi. Żyrandol do pokoju dziecięcego powinien gwarantować światło jasne, nieprzytłumione, i z kolorowym kloszem.

Żyrandol to dobrze pojęta tradycja, która sprawdzała się przez wieki, a współcześnie nadal bardzo dobrze spełnia swoje funkcje.

Dodaj komentarz