Aranżacja stołu na co dzień – klasyka

Aranżacja stołu na co dzień – klasyka

Warto na co dzień dbać o aranżację stołu – nie tylko w świąteczne dni. Pięknie zaserwowane jedzenie smakuje lepiej, milej też spędza się czas we wspólnym gronie w przyjemnie urządzonym wnętrzu. Jak przygotować klasyczną aranżacje?

Klasyczna aranżacja zawsze modna

Piękna aranżacja stołu nie jest zarezerwowana jedynie na wielkie okazje i ważne uroczystości. Elegancki obrus owalny czy prostokątny warto położyć także na co dzień. Wszystko smakuje lepiej, jeśli zadbasz o ich ładne zaserwowanie, a także oprawę – w tym sam stół. Podpowiadamy, jak przygotować klasyczną aranżację stołu, która jest uniwersalna i zawsze modna.

Obrus – najważniejszy element

Do wyboru są modele z różnych materiałów – jak obrus z gipiury, lnu, wiskozy, bawełny czy jedwabiu. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru i materiału – można też zdecydować się na obrus owalny czy prostokątny szyty na wymiar. Takie modele dają wspaniały efekt i będą podstawową ozdobą stołu. 

Popularne są m.in. produkty z bawełny czy lnu, ale też z gipiury, gdyż są eleganckie, trwałe oraz funkcjonalne w użytkowaniu. Ozdobią stół w salonie, ale też w kuchni czy jadalni. Jest to też praktyczny wybór – łatwy w pielęgnacji i prasowaniu.

Jakie kolory wybrać?

Wybierz stonowane kolory stołowej aranżacji – beżowy obrus będzie znakomitym wyborem, gdyż doda elegancji i stylu. Możesz też dodać całości urozmaicenia, dobierając na przykład czerwone lub lawendowe dodatki – jak kwiaty, świece, miseczki czy inne drobne akcesoria. Postaraj się jak najlepiej dopasować dekoracje do stylu pomieszczenia.

Zastanów się, czy obrus ma pełnić funkcję mocnego akcentu kolorystycznego, czy być tłem dla zastawy? Nie bój się kreatywnych zestawień – łącz odcienie i tekstury. Biel czy beż są stylowe i eleganckie, ale wymagają urozmaicenia. Postaw na dodatki w oryginalnych kolorach – jak bordo, lawenda, a może mięta?

Zastawa stołowa i inne elementy

Nie chowaj pięknej zastawy na jedną uroczystość w roku – warto wyjmować ją częściej, aby celebrować chwile spędzane wspólnie z rodziną. Klasyczna aranżacja stołu w dużym stopniu zależy od zastawy. Ułóż obrus z gipiury czy bawełny, a następnie ustaw na nim porcelanę w delikatnych odcieniach, ale ustaw także inne dodatki – jak kosz na pieczywo, patery, szklanki i kieliszki, aby dodać szyku całości.

Kompletując dodatki, możesz wybrać kolorowe szkło, które będzie kontrastowało z kolorami zastawy i obrusem. Pamiętaj też o świeżych kwiatach – piękny bukiet to jeden z najwspanialszych dodatków – oraz świecach, jeśli szykujesz stół na wieczór.

Udostępnij