GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Czy odkamienianie żelazka jest trudne?

Czy odkamienianie żelazka jest trudne?

O każdy sprzęt AGD powinniśmy dbać. Przede wszystkim zwiększa to żywotność urządzeń, a dodatkowo przyjemniej się je użytkuje. Żelazko także wymaga szczególnej uwagi. Ze względu na używanie w żelazku wody istnieje duże ryzyko osadzenia w niektórych miejscach kamienia. Aby temu zapobiec stosuje się w nowoczesnych żelazkach specjalny wkład antywapienny i jest odpowiedzialny za odkamienianie żelazka. Są to filtry do pojemników do wody, które działają podobnie jak filtry w dzbankach uzdatniających wodę do picia. Jednak w tym przypadku filtr usuwa kamień mogący uszkodzić żelazko. Taki wkład wystarcza na około trzy miesiące. Wraz z zużywaniem się zmienia swój kolor informując nas o konieczności jego wymiany. Dla dłuższej żywotności naszego urządzenia warto używać podczas prasowania tylko tak przefiltrowaną wodę. Jak odkamienić żelazko? Przeczytaj nasz artykuł.

odkamienianie żelazka

Kamień w żelazku – zapobieganie

odkamienianie żelazka infografika

Kamień to poważna sprawa. Zanieczyszczone żelazko nie tylko zostawia drobinki kamienia na prasowanych ubraniach. Brud osadzający się wewnątrz stopy urządzenia lub bojlera może nawet zablokować specjalne otwory przeznaczone do wydobywania się pary. Dlatego należy również przynajmniej raz w miesiącu wyczyścić pojemnik na wodę. Najlepiej przepłukać go napełniając wodą i uruchomić żelazko nastawiając na maksymalną temperaturę. Potem wyłączyć urządzenie i lekko potrząsać żelazkiem nad zlewem. Woda powinna wydostać się wraz z zanieczyszczeniami przez otwory w stopie. Nowoczesne żelazka posiadają także funkcję automatycznego czyszczenia. Wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni guzik przy włączonym sprzęcie i poczekać aż proces się zakończy.

Zobacz także Czym jest i jak działa pralniomat?

Jak odkamienić żelazko – domowe sposoby

Jeśli pomimo naszych starań pojawi się kamień trzeba odkamienić żelazko. Istnieją specjalne środki chemiczne przeznaczone odkamieniania żelazka.  Skład zarówno preparatów w płynie jak i w proszku opiera się na bazie naturalnych kwasów. Zanim jednak sięgniemy po chemię gospodarczą warto wypróbować domowy sposób na pozbycie się kamienia. Potrzebna będzie ściereczka, wykałaczki i ocet. Na zamoczoną w occie szmatkę nałóż wykałaczkę i przetykaj dziurki żelazka. Jeśli zabrudzenia są mocne a otwory zatkane trzeba tej czynności poświęcić więcej czasu. Następnie należy wlać ocet do żelazka i ustawić na najwyższą temperaturę oraz maksymalne parowanie. Teraz wystarczy już tylko prasować kawałek niepotrzebnego materiału do momentu całkowitego opróżnienia zbiorniczka. Po czyszczeniu zostaw tak samo ustawione żelazko i przepłucz kilkukrotnie urządzenie nalewając do zbiornika czystej wody. Poczekaj aż wszystko wyparuje.

żelazko odkamienianie

Jak odkamienić żelazko parowe?

Tutaj również sprawdzi się ocet. Należy wymieszać ocet wraz z woda w stosunku 1:1. Tak stworzony roztwór należy wlać do żelazka i włączyć funkcje parowania. Czekamy aż ocet z wodą całkowicie wyparują. W niektórych żelazkach z generatorem pary czyszczenie octem jest zabronione – w takich wypadkach zaleca się mycie sama wodą. Na rynku istnieją również specjalne preparaty do czyszczenia takiego rodzaju żelazka. Warto dokładnie przeczytać instrukcje takiego preparatu i dobrać go odpowiednio do rodzaju żelazka. Pamiętaj aby czyścic żelazko regularnie.

Zobacz także Jak usunąć wosk ze ściany? Krok po kroku

Udostępnij