Czy na ściance działowej z płyty gipsowo-kartonowej można wieszać ciężary?

Płyty gipsowo-kartonowe służą najczęściej do wykonania lekkich ścian działowych. Wokół tego typu konstrukcji narosło wiele mitów. Duża część inwestorów ma pewne obawy co do wytrzymałości ściany działowej wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych. Dowiedz się, czy ta konstrukcja rzeczywiście ma niewielką wytrzymałość.

Co można powiesić na ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych? Czy ciężary wchodzą w grę? 

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych choć mają mniejszą wytrzymałość niż ściany murowane, nie oznacza to jednak, że nie można wieszać na nich szafek i wszelkiego rodzaju sprzętów. Nie ma co do tego przeciwwskazań, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. 

Lekkie i płaskie przedmioty możemy wieszać na ścianie bez najmniejszego problemu przy pomocy zwykłego gwoździa bądź kołków. Do wieszania nieco cięższych przedmiotów tj. półki czy szafki, warto zastosować kołki rozprężne, zwane śrubami Molly. Muszle klozetowe czy bojlery należy mocować wyłącznie w miejscach specjalnie wzmocnionych za pomocą poprzecznic czy słupków. Można również zastosować podwójną warstwę płyt gipsowo-kartonowych. Choć cały ten proces wymaga określenia już na etapie wykonywania ściany gdzie znajdą się określone sprzęty, rozwiązanie to wciąż jest godne uwagi.  

Na co zwrócić uwagę wybierając płyty gipsowo-kartonowe? 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt gipsowo-kartonowych. Wyróżniamy m.in. płyty standardowe, impregnowane i ogniochronne. Wybierając odpowiedni typ płyt do konkretnego pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na ich oznaczenie (A, H2, F, FH2). 

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się płyty typu A, sprawdzają się głównie przy lekkich ściankach działowych. Do łazienki czy kuchni warto zdecydować się na płyty odporne na działanie wilgoci – oznaczone są symbolem H2. Większość materiałów i płyt znajdziesz w sklepie https://www.siniat.pl/pl-pl/.  

Dodaj komentarz