Dom to twoja wizytówka – jak sprawić, by zachwycał, a jego sprzątanie nie był czasochłonne

Dom to twoja wizytówka – jak sprawić, by zachwycał, a jego sprzątanie nie był czasochłonne

Mówi się, że dom to nasza wizytówka i w sumie trudno się z tym nie zgodzić. W końcu poprzez aranżację możemy pokazać swój gust, a poprzez stan techniczny to, czy zwracamy uwagę na detale i czystość, czy też raczej ma to dla nas drugorzędne znaczenie. Jeżeli jesteście dopiero na etapie urządzania, albo też chcecie wykonać remont, to na pewno ciekawi Was odpowiedź na pytanie: jak sprawić by dom zachwycał, a jego sprzątanie nie był czasochłonne?

Jakość przez wielkie „J”

Na samym początku posłużymy się truizmem, że jakość ma znaczenie, bo trzeba przyznać, że wiele osób o tym zapomina, choć niewątpliwie jest to oczywiste. Otóż wybierając wysokiej jakości produkty, macie pewność, że posłużą przez zdecydowanie dłuższy czas. Ale pamiętajcie też, że za jakością idzie klasyka. Jeżeli nie zamierzacie często remontować wnętrza czy wymieniać niemodnych już mebli, to najlepiej postawić na takie utrzymane w klasycznym wydaniu, wszak klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Doskonałym tego przykładem są drewniane meble. Trzeba przyznać, że zachwycają one fakturą słoi i sęków, która tworzy unikalny rysunek. Jednocześnie nie polecamy Wam meblościanek, które powoli przechodzą do lamusa, lecz zdecydowanie lepiej sprawdza się meble wolnostojące. Do tego duże znaczenie ma fakt, że bez problemu dobierzecie poszczególne modele do kubatury pomieszczenia. A jeżeli jeszcze wybierzecie meble posadowione na linearnych nóżkach, to zyskacie pewność, że utrzymanie ich w czystości nie będzie wcale problematyczne. Swoją drogą w ogóle drewno nie jest trudne w utrzymaniu czystości, bo wystarczy tylko przecierać je szmatką. Zaletą jest także to, że nie przyciąga kurzu, a więc sprawdzi się nawet, gdy jesteście alergikami czy astmatykami. Nie można jednak zapominać, że cena takich mebli jest relatywnie wysoka, ale z drugiej strony jest to inwestycja na długie lata.

Im mniej, tym lepiej

Wiele osób ma tendencję do zagracania pomieszczeń. Czasami zwraca się zbyt dużą uwagę na ilość, a niekoniecznie jakość czy styl. A tak nie może być. Owszem czasami można stworzyć naprawdę ciekawą aranżację, ale jednak nie zawsze się to udaje. A poza tym nie można zapominać, że im więcej macie rzeczy, które niekoniecznie są Wam potrzebne, tym więcej macie potem sprzątania. A tego raczej nikt nie lubi. Dlatego warto wybierać tylko takie dodatki, które są niezbędne. Jednym z nich jest ramka na zdjęcia w rozmiarze 10×15 cm, choć raczej powinniśmy powiedzieć, że ramki na zdjęcia. Możecie ustawić je na komodzie, ale możecie też zawiesić na jednej ze ścian. Ba! Wcale nie musicie do ramek dawać zdjęć, bo możecie umieścić tam plakaty czy też rysunki dzieci. Możliwości jest wiele. Na pewno kolejną dekoracją, która jest niezastąpiona jest świecznik. Polecamy ten drewniany. Trzeba przyznać, że tworzy on świetny klimat, ale i dodaje wnętrzu nutę stylu skandynawskiego. Jakie dodatki warto jeszcze wybrać? Na pewno dobrze sprawdzą się roślinki doniczkowe – w końcu w domu nie może zabraknąć kwiatów, ale tych prawdziwych, a nie plastikowych. Czas przejść do kolejnego elementu, który jest dekoracyjny i praktyczny zarazem, jakim jak ramka 10×15 cm do zdjęcia i tutaj mamy na myśli lampę podłogową. Trzeba przyznać, że doskonale będzie prezentować się posadowiona obok fotelu uszaka. W taki prosty sposób stworzycie małą przestrzeń relaksu, gdzie możecie oddać się codziennie czytaniu książek i zwyczajnie wypocząć.

Oświetlenie ma znacznie, czyli o sztuce doboru źródeł światła

Wiadomo, że odpowiedni dobór światła ma także duże znaczenie dla funkcjonalności, ale i komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. Jednak nie oznacza to wcale, że trzeba wybierać dużo źródeł światła czy duże źródła światła. Na pewno wielkość należy dobrać pod kątem kubatury pomieszczenia. Jeżeli macie mały salon, to zrezygnujecie z dużego żyrandola – wszak możecie postawić na kinkiet. Do dużych wnętrz dobrze sprawdzi się żyrandol, ale też wisząca lampa. Punktowe źródła światła doświetlą przestrzeń i świetnie sprawdzą się, gdy macie sufit podwieszany. Do tego ważna jest barwa. I najwięcej przytulności dodaje ta ciepła i właśnie ją Wam polecamy.

Wasz gust ma największe znaczenie

Musicie też pamiętać, że to Wy macie w danym wnętrzu dobrze się czuć. Stąd też powinniście go urządzać pod swoje preferencje, ale też zachować nieco minimalizmu jeżeli wiecie, że czasem lubicie przesadę. Cóż, warto dbać o estetyką, ale i funkcjonalność i z naszymi radami to się uda. Do tego jeszcze przypominamy, że gdy wykańczacie ściany i podłogi to także zwracajcie uwagę czy będzie można je łatwo utrzymać w czystości.

Udostępnij

Dodaj komentarz