Jak dobrać odpowiedni rozmiar pościeli bawełnianej?

Pościele bawełniane to pierwszy krok w kierunku poprawy higieny snu – jest oddychająca, łatwa w utrzymaniu i hipoalergiczna. Jeśli już podjęliśmy decyzję o pozbyciu się naszych syntetycznych kompletów pościeli, czas na wybór tej bawełnianej. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak dobrać do swojego łóżka odpowiedni rozmiar pościeli. Czy pościele satynowe bawełniane 140×200 będą pasować na łóżko pojedyncze? Czy istnieją ogólne zasady, którymi należy się kierować, decydując się na dany rozmiar pościeli? Czy pościel z bawełny 220×200 to optymalne rozwiązanie na łóżko małżeńskie? Sprawdź, jakie porady dla Ciebie przygotowaliśmy!

Jakie są standardowe rozmiary pościeli bawełnianych?

Jeden konkretny rozmiar pościeli nie istnieje – tak jak nie istnieje jeden konkretny rozmiar materaca i łóżka. Wszyscy chcemy mieć wybór. Niektórzy uwielbiają spać na wielkich, podwójnych łożach małżeńskich, a niektórzy nie mają w domu wystarczająco dużo miejsca, by sobie na takie łóżko pozwolić. Dlatego producenci pościeli bawełnianych przychodzą z pomocą, oferując nam wiele różnych alternatyw!

Pościel bawełniana 140×200

Wymiar 140×200 to wymiar idealny dla łóżek pojedynczych. Może sprawdzić się dziecku, ale także studentowi czy singlowi, którzy lubią spać na większych powierzchniach. Za standardowy rozmiar pościeli uznaje się pościel 160×200, ale niekiedy może okazać się za duża na niewielki materac – zwłaszcza, gdy łóżko stoi przy ścianie i kołdra musi zwisać po jego jednej stronie. Pościel bawełniana 140×200, z uwagi na swoją wszechstronność, występuje w szerokiej gamie kolorystycznej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.  

Pościel bawełniana 220×200

Wymiar 220×200 jest chyba najbardziej popularnym wymiarem. To na niego najczęściej decydują się posiadacze łóżek małżeńskich, ponieważ alternatyw na tak duże materace nie ma wielu. Na rynku pojawiają się także kwadratowe pościele o wymiarach 200×200, ale nie są tak popularne, jak te prostokątne. Pościel bawełniana 220×200 występuje w wielu różnych wzorach i kolorach, dlatego każdy może znaleźć wymarzoną do swojej sypialni. 

Jak dobrać rozmiar pościeli do łóżka?

Zastanawiając się nad zakupem pościeli bawełnianej, pierwsze, co musimy wziąć pod uwagę, to rozmiar samego materaca. Zmysł estetyczny może nam podpowiadać, że warto wybrać pościel nieco większą niż sam materac. Wówczas, wchodząc do pokoju, nie będzie widać naciągniętego na łóżko prześcieradła, a tylko estetyczną bawełnianą pościel. Z drugiej strony, pościel nie mogę być również zbyt duża. W tym przypadku należy pomyśleć nie tylko o estetyce, ale także o higienie. Wielu z nas uwielbia otulać się kołdrą od stóp do głów. Jeśli kołdra przez cały dzień leżałaby w niewielkiej odległości od podłogi, przykrywając się nią w nocy narazilibyśmy się kontakt z ogromną ilością bakterii i drobnoustrojów!

Porady praktyczne

Z teorii do praktyki, powinniśmy wziąć do ręki metr i zmierzyć nasz materac. Jeśli poszukujemy pościeli na sofę, wersalkę czy łóżka rozkładane – optymalnym wymiarem będzie 160×200. Pamiętajmy również, że na łóżka zabudowane lub z barierkami powinniśmy wybrać kołdry szersze od materacy o około 20-30 centymetrów. Kołdry dla najmłodszych również powinny być odrobinę większe od ich łóżek – weź pod uwagę szybkość, z jaką dzieci rosną. Nikt nie chce, by świetnej jakości pościel bawełniana dla dziecka przetrwała jedynie kilka miesięcy! Z drugiej strony, kołdra malucha nie powinna być także dużo za duża. Nadmiar pościeli może mieć negatywny wpływ na komfort termiczny podczas snu dziecka. 

Dodaj komentarz