GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Ogrodzenie z desek – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Ogrodzenie z desek – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Dobre ogrodzenie odgrywa ważną rolę w wystroju każdego ogrodu i podwórka. Na rynku dostępne są setki różnych typów i modeli ogrodzeń, ale wciąż ogromną popularnością cieszą się tradycyjne płoty z desek. Są estetyczne, proste do wykonania i gwarantują dużo intymności. Ogrodzenie z desek – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Co znajdziesz w artykule?

  • Wysokość desek do ogrodzenia – Jaka powinna być?
  • Ogrodzenie z desek – szerokość
  • Przerwy pomiędzy deskami
  • Grubość desek – Czy ma znaczenie?
  • Ogrodzenie z desek – sposób impregnacji
  • A może z kompozytu?

Wysokość desek do ogrodzenia – Jaka powinna być?

Jeśli chcesz mieć ogrodzenie z desek, to musisz zwrócić uwagę na ich wysokość. To jeden z najważniejszych parametrów. Długość desek wpływa bezpośrednio na wysokość samego płotu. Powinny one mieć przynajmniej 120 cm, ale możesz pozwolić sobie także na wyższą wersję. Dobrą propozycją będzie nawet 170 cm. Jeśli mieszkasz w zatłoczonej okolicy i gęstej zabudowie, to taka wysokość płotu powinna zapewnić Ci odrobinę intymności we własnym ogrodzie. Przez niższy płot bez trudu będą mogli zaglądać przechodnie. Wysoki płot z desek może też pomóc w ochronie domu przed intruzami.

Ogrodzenie z desek – szerokość

Deski na płot mogą mieć różną szerokość. Zwykle mieści się ona w zakresie 4 do 6 cm, ale nie ma na to ścisłej reguły. Jeśli deski na Twoje ogrodzenie tniesz sam lub są przygotowywane na Twoje specjalne zamówienie, to możesz sam wybrać ich szerokość. Zwykle jednak nie ma potrzeby, by była ona większa. Cieńsze deski mogą wyglądać mniej estetycznie i będzie dużo pracy z ich montażem. Jeśli zdecydujesz się użyć wąskich desek i każdą z nich będziesz przybijać lub przykręcać osobno, to czeka Cię naprawdę dużo pracy. By ją zmniejszyć, wystarczy, że postawisz na szersze deski.

Przerwy pomiędzy deskami

W ogrodzeniu z desek ważne są też przerwy pomiędzy deskami. Od ich szerokości zależy to, jak bardzo dużo światła przepuszcza. Większe dylatacje oznaczają, że płot mniej zasłania. Mniejsze przerwy są związane z tym, że ogrodzenie jest gęstsze, ale jest też zdecydowanie cięższe. Jeśli deski mają być rozmieszczone blisko siebie, to powinieneś zaplanować poprzeczne ich wzmocnienie oraz upewnić się, że słupki poradzą sobie z ich utrzymaniem. Bardzo ważne jest, by przerwy pomiędzy deskami były równe. By się upewnić, że tak się stanie, możesz przygotować sobie dodatkową deskę, która będzie Twoim wzornikiem. Deskę tę przytnij na pożądaną szerokość. Możesz przykładać ją, by zaznaczać sobie, w którym miejscu powinna być następne sztacheta.

Polecamy: https://www.greengallery.pl/zaimponuj-sasiadom-modne-dekoracje-ogrodowe/

ogrodzenie z desek

Grubość desek – Czy ma znaczenie?

Bardzo ważna jest też grubość poszczególnych desek. Przede wszystkim muszą one być równe. Zwykle grubość ta nie jest większa niż 1 cm. Deski nie powinny jednak też być cieńsze. Gdyby było inaczej, to może się okazać, że są one zbyt słabe i można zniszczyć je przypadkowym uderzeniem lub kopnięciem. Ogrodzenie ma być formą zabezpieczenia działki, więc musi być mocne. Nie możesz więc wybrać desek, które są zbyt delikatne. W przeciwnym wypadku będą mogły zostać je przy użyciu gołych rąk, a z pewnością tego nie chcesz.

Ogrodzenie z desek – sposób impregnacji

Naturalne drewno musi zostać zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Ogrodzenie z desek koniecznie trzeba zaimpregnować. Jest kilka metod. Pierwszą z nich jest impregnacja ciśnieniowa. Jest to rozpylenie impregnatu pod wysokim ciśnieniem przy pomocy specjalnego urządzenia. Zwykle impregnat ten zabarwia naturalne drewno na delikatnie zielony odcień. Dzięki temu nie ma wątpliwości, że środek został rozpylony i że pokryto nim równo całą powierzchnię. Taka impregnacja jest bardzo dobra na początek, potem jednak dobrze jest zabezpieczyć drewno ponownie np. przy użyciu bejcy, oleju lub farby do drewna. Każdy z tych preparatów musi być odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz promieniowania słonecznego. Promieniowanie ultrafioletowe może być przyczyną odbarwień i blaknięcia kolorów. Jeśli chcesz, by Twój płot z desek miał żywe barwy, to bardzo ważne jest, by farba nie traciła z czasem swojej intensywności.

Obecnie w sklepach budowlanych dostępne są setki preparatów do malowania drewna i co ważne – nie wszystkie z nich są w naturalnych odcieniach. Pastelowe kolory cieszą się obecnie sporym uznaniem także w ogrodzie. Kupienie miętowej, wrzosowej lub różowej farby do ogrodzenia nie powinno więc stanowić żadnego wyzwania. Taki duży wybór ma ogromny potencjał, więc planując kompozycję swojego ogrodu, można poszaleć z kolorami. Pamiętaj też, że impregnację trzeba co jakiś czas powtarzać. Zwykle wystarczy odmalować płot raz na rok, ale w przypadku niektórych rodzajów impregnatów, ich nakładanie może być konieczne częściej.

Zobacz także: https://www.greengallery.pl/jak-przygotowac-ogrod-na-wiosne/

ogrodzenie deski

A może z kompozytu?

Jeśli nie chcesz martwić się tym, jaki wpływ na Twoje ogrodzenie ma pogoda, to możesz zastąpić tradycyjne deski alternatywą z kompozytu. Deski kompozytowe na ogrodzenie są wykonane z tworzywa. Często są produkowane z plastiku z recyklingu, więc mogą też być przyjazne dla środowiska, pomimo że nie są naturalne. Deski takie nie niszczeją pod wpływem opadów, są odporne na działanie promieniowania słonecznego oraz nie blakną. Są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie deski są też równe.

Wybierając kompozyt, nie musisz martwić się tym, że coś zostało źle docięte i Twój płot będzie krzywy. W przypadku ogrodzeń z desek kompozytowych wszystko jest idealnie dopasowane i wygląda świetnie. Ważne jest też to, że ogrodzenie to na pierwszy rzut oka wygląda tak jak płot z naturalnego drewna. Dzięki temu jest elegancką propozycją, która pasuje nie tylko do nowoczesnego budownictwa, ale też do tradycyjnego. Kolejnym istotnym atutem kompozytu jest jego waga. Tworzywo jest mocne, ale lekkie. Nadaje się więc także na furtki i bramy otwierane przy pomocy systemów automatycznych.

Drewniane bramy często są zbyt ciężkie, by mógł obsługiwać je automat lub wymagają montażu wyjątkowo mocnych i drogich urządzeń. W przypadku ogrodzeń z kompozytu dobranie odpowiedniego systemu nie powinno stanowić żadnego problemu. Ogrodzenia kompozytowe są trwałe, odporne, mocne i ładne. Są też dostępne w bardzo rozsądnych cenach, więc nie można się dziwić temu, że coraz więcej osób wybiera właśnie je zamiast płotu z desek. Skoro na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, to po co przepłacać? Dużym atutem może też być szybki i prosty montaż ogrodzeń z kompozytu.

FAQ

Ile wytrzyma drewniany płot?

Drewniany płot może wytrzymać mniej więcej 15 lat o ile nie mają styku z podłożem.

Jakie jest najtańsze ogrodzenie?

Najtańszym rozwiązaniem z ogrodzeniem jest siatka sięgająca do podłoża. Może być wykonana z różnych materiałów.

Jaki jest najtańszy materiał do ogrodzenia?

Jednym z najtańszych materiałów do ogrodzenia jest metal oraz drewno.

Udostępnij