Jak dociąć listwy w narożnikach wewnętrznych?

Jak dociąć listwy w narożnikach wewnętrznych?

Jesteś w trakcie remontu domu? Szukasz porad na temat wykończenia? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu

Docinanie listew może przysporzyć wiele problemów. Szczególnie trudne jest prawidłowe połączenie listew w narożnikach wewnętrznych. Właśnie tam listwy okienne powinny być doskonale dopasowane i estetycznie. Jak więc docinać listwy, by wyglądały dobrze?

Odpowiedni kąt

Przede wszystkim trzeba pamiętać o właściwym kącie. Wszystkie listwy w narożnikach wewnętrznych tnie się pod kątem 45 stopni. Wynika to z faktu, że standardowo narożniki mają kąt 90 stopni. Utrzymanie odpowiedniego kąta jest kluczowe dlatego, by listwy dobrze do siebie dolegały i wyglądały ze sobą dobrze.

Specjalne urządzenia

Najprościej jest skorzystać ze skrzynki uciosowej. Jest to narzędzie stolarskie, które może być wykonane z tworzywa, metalu lub drewna. Zaprojektowano je z myślą właśnie o cięciu listew. Wkłada się je w urządzenie, na którym zaznaczone są odległości oraz wzorce kąta 45, oraz 90 stopni. Korzystanie ze skrzynki niweluje potrzebę używania innych narzędzi pomiarowych. Listwę należy włożyć w urządzenie, a następnie przełożyć ostrze przez dwa otwory, które znajdują się naprzeciwko siebie. W ten sposób uzyskuje się pewność, że nacięcie jest wykonane pod odpowiednim kątem. W ten sposób należy przeciąć obie listwy, które następnie można złożyć w narożniku.

Ręczne metody

Listwy można też docinać ręcznie. Trzeba jednak odpowiednio się za to zabrać. Przede wszystkim należy najpierw dobrze wymierzyć odległość, na jakiej narożnik listwy powinien zostać ścięty. Dzięki temu można skutecznie wyznaczyć linię, po której powinna zostać prowadzona piła. W przypadku listew okiennych warto zadbać o to, by cięcie było czyste. W razie potrzeby można też delikatnie je wyszlifować, by stało się bardziej gładkie i można było je dopasować do drugiej listwy narożnikowej.

Te same metody przy różnych listwach

Warto zaznaczyć, że listwy w narożnikach wewnętrznych ścina się w analogiczny sposób niezależnie od tego, czy są to listwy okienne, sufitowe czy przypodłogowe. Cięcie jest też takie samo niezależnie od materiału listwy. Drewno, tworzywo oraz styropian tnie się tak samo. Jedyną różnicą jest kwestia narzędzi niezbędnych do cięcia. W przypadku drewna przyda się ostra piła, ale do docięcia listw ze styropianu można użyć po prostu noża z ząbkami. Niezależnie od rodzaju ostrza trzeba zadbać o to, by był on naostrzony i nie zostawiał śladów na powierzchni cięcia. To bardzo ważne, bo ślady te mogą być widoczne i zaburzać estetykę łączenia poszczególnych elementów. Gładkie cięcie jest niezbędne do tego, by całość prezentowała się nieskazitelnie.

Udostępnij