GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – co warto wybrać?

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – co warto wybrać?

Każdy posiadacz ogrodu chce, aby był on miejscem pięknym i pozwalającym wygodnie odpoczywać. Jeśli chce się to osiągnąć, nie wystarczy tylko kupić odpowiednich mebli ogrodowe, czy też posadzić owoców. Równie ważne są drzewa i krzewy ozdobne. Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – jak się je powinno wybierać?

Co znajdziesz w artykule?

  • Dlaczego warto zainteresować się krzewami?
  • Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – jak wybierać?
  • Krzew do cienia – propozycje
  • Krzewy zimozielone – zieleń całą zimę
  • Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu

Dlaczego warto zainteresować się krzewami?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie konkretnie są najpiękniejsze krzewy do ogrodu, warto się najpierw zorientować, z jakiego tak naprawdę powodu warto po nie w ogóle sięgnąć. Jakie korzyści niosą ze sobą krzewy ogrodowe i co można dzięki nim zyskać w ogrodzie?

Przede wszystkim najważniejszą zaletą krzewów ogrodowych jest to, że prezentują się one naprawdę pięknie. Dzięki nim możliwe jest wykonanie pięknie zaprojektowanych alejek lub też zagajników. Co więcej, krzewy ogrodowe dają możliwość ukrycia nieestetycznego ogrodzenia.

krzewy

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – jak wybierać?

Jeśli chcemy, aby nasze krzewy kwitnące wieloletnie faktycznie utrzymały się długi czas przed ich posadzeniem trzeba zwrócić uwagę na naprawdę ogromną ilość najróżniejszych spraw i parametrów ogrodu, a następnie dobrać pod ich kątem krzewy.

Na co zatem trzeba koniecznie zwracać uwagę?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o wybieranie krzewów ogrodowych, jest ocenienie jaki rodzaj gruntu ma się w ogrodzie. Inaczej bowiem krzewy będą rosnąć w glebie o różnej wilgotności czy też odczynie.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest stopień nasłonecznienia danego miejsca, które upatrzyliśmy sobie na posadzenie krzewów. Wiele odmian nie lubi silnego słońca i woli rosnąć w miejscu zacienionym. Oczywiście są i takie, które w cieniu szybko usychają i potrzebują stałego dostępu do światła.

Warto się jeszcze przyjrzeć temu, w jaki sposób ukształtowany jest teren, który chcemy przeznaczyć na posadzenie na nim krzewów. Mowa tu jest w pierwszej kolejności o tym, jak rośliny będą chronione przed silnym wiatrem, czy też mrozem. Warto również pamiętać o tym ze krzewy wymagają regularnego podcinania- zobacz kiedy przycinać krzewy.

Krzew do cienia – propozycje

Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem jest wybranie krzewów do ogrodu, który nie posiada dużej ilości słońca. Jakie konkretnie odmiany krzewów można do takiego miejsca polecić?

Ciekawą propozycją może być Cyprysik. Charakteryzuje się on malutkimi szyszkami, a jego dużą zaletą jest fakt, że nie wymaga on przycinania. Nie potrzebuje do życia wiele słońca, lecz zamiast tego wymaga stale wilgotnej gleby, nawet w zimie. Koniecznie musi być sadzony w miejscach osłoniętych od wiatru.

Polecamy: https://www.greengallery.pl/drzewka-owocowe-mini-drzewka-na-kazdy-ogrod/

krzewy kwitnące

Krzewy zimozielone – zieleń całą zimę

bukszpan

Na jesień, kiedy spadną liście z drzew i krzewów swoją uwagę skupiają krzewy zimozielone. Bardzo dobrą opcją jest sadzenie takich krzewów przed domem co sprawi że będą dekorować wejście cały rok.

Najbardziej popularną opcją jeśli chodzi o krzewy ozdobne zimozielone jest Bukszpan. Roślina ta ma piękny żywo-zielony kolor, doskonale znosi przycinanie, strzyżenie, a dodatkowo jej gałązki można wykorzystać do wielu domowych dekoracji.

cis

Jedną z najlepszych propozycji jest oczywiście Cis pospolity. Rośnie on dość powoli, lecz jednocześnie jest niezwykle odporny na niesprzyjające warunki pogodowe, a co najważniejsze, nie potrzebuje wiele słońca. Jest to popularny krzew wykorzystywany do tworzenia żywopłotów, a jego piękne czerwone owoce sprawią że ogród będzie przyciągał wzrok nawet zimą. Istnieje kilka rodzajów cisów m.in. cis angielski, irlandzki.

Najpiękniejsze kwitnące krzewy do ogrodu

Na koniec pozostaje kwestia doboru krzewów o zdecydowanie najpiękniejszej charakterystyce, czyli takich, które kwitną. Co oczywiste, wymagają one dość dużej ilości słońca, więc z naturalnych powodów nie mogą być one sadzone w ogrodach, które są mocno zacienione.

Warto zobaczyć: https://www.greengallery.pl/jak-dobierac-rosliny-do-ogrodu/

hortensja

Zdecydowanie jedną z najlepszych propozycji jest Hortensja. Jest to bardzo efektowna roślina, która pięknie się prezentuje właściwie przez cały sezon, ponieważ podziwiać ją można od czerwca aż do końca września. Kolor jej kwiatów może być bardzo zróżnicowany, a wynika bezpośrednio od odczynu gleby. W przypadku gleby kwaśnej kwiaty będą koloru niebieskiego, natomiast im gleba będzie miała wyższe pH, tym kwiaty stawać się będą stopniowo różowe.

budleja

Innego typu bardzo interesującym krzewem jest Budleja, która ma bardzo charakterystyczne kwiaty, przypominające nieco czapeczki krasnoludków. Co bardzo ciekawe, występuje w naprawdę dużej ilości różnych kolorów, więc możliwe jest dobranie ich do swojego gustu i innych roślin w ogrodzie.

FAQ

Jakie krzewy wybrać do ogrody, żeby szybko rosły?

Do krzewów szybkorosnących, które sprawdzą się w ogrodzie można zaliczyć budleje, pęcherznicę kalinolistną oraz forsycję pośrednią.

Czy są krzewy kwitnące całe lato?

Tak, do krzewów kwitnących całe lato możemy zaliczyć: hortensję, powojnik, motyli krzew, pięciornik krzewiasty oraz ketmię syryjską.

Co rośnie najszybciej na żywopłot?

Na żywopłot najszybciej urośnie cyprysik, bo w ciągu 18 miesięcy może osiągnąć nawet do 3 m.

Udostępnij