Jak usunąć wosk ze ściany?

Jak usunąć wosk ze ściany?

Ozdobne i zapachowe świece dekorują nasz dom i wprowadzają przyjemną atmosferę. Jednak zbyt mocne zdmuchnięcie świecy lub przypadkowe jej potrącenie może zaowocować plamą z wosku na ścianie. Jej usunięcie to dosyć kłopotliwa sprawa. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i krok po kroku wykonać kilka czynności. Przede wszystkim za czyszczenie ściany trzeba się zabrać od razu. Najpierw jednak należy pozbyć się warstwy wosku. W tym celu należy przyłożyć do plamy zmrożony w zamrażarce kompres. (Zamiast kompresu można użyć zamrożony produkt spożywczy o prostej powierzchni) Aby nie zmoczyć ściany włóżmy go do uprzednio do foliowego woreczka. Plamę z wosku trzeba schładzać kilka minut. Potem musimy delikatnie i powoli zdrapać wosk ze ściany podważając go nożykiem. Po ściągnięciu warstwy wosku na ścianie pozostanie plama. Jeśli jest ona jedynie tłusta możemy wypróbować kilku domowych sposobów na jej wywabienie. Jeśli jednak wosk pozostawił kolorowy ślad prawdopodobnie trzeba będzie pomalować fragment ściany.

W przypadku dobrej jakości farb odpornych na ścieranie powinno sprawdzić się przetarcie zabrudzonego miejsca miękką gąbką namoczoną w roztworze z wody i płynu do mycia naczyń. W innym przypadku można wycisnąć na ścianę trochę pianki do golenia i pozostawić ją na 2-3 godziny. Pianka wniknie w ścianę i usunie wosk. Po tym czasie wystarczy zmyć piankę miękką ściereczką zamoczoną w wodzie. Jeśli domowe sposoby zawiodą lub plama jest kolorowa należy sięgnąć po preparat odtłuszczający. Poradzi on sobie doskonale z plamą z wosku.

Pamiętajmy, żeby przed zastosowaniem zarówno domowych sposobów jak i specjalnego preparatu wypróbować go na niewielkim, mało widocznym fragmencie ściany. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnemu pogorszeniu sprawy.

Jeśli wszystkie metody na wyczyszczenie plamy z wosku ze ściany zawiodą pozostaje nam zeskrobać brudną powłokę farby i ponownie pomalować. Podczas zdrapywania farby możemy uszkodzić ścianę. Wtedy musimy otynkować lub zagipsować ubytek, a później go wygładzić. Na koniec pomalować.

Udostępnij

Jeden komentarz

Dodaj komentarz