Jak wyczyścić skórzany portfel?

Portfele wykonane ze skóry wymagają odpowiedniej pielęgnacji, tak samo, jak w przypadku skórzanych torebek, należy je we właściwy sposób czyścić i konserwować. Odpowiednia troska przełoży się nie tylko na dobry wygląd naszego portfela, ale także na możliwość wieloletniego korzystania z niego. Skóra może posłużyć nam na wiele lat, o ile znamy podstawowe zasady jej pielęgnacji.

Jak wyczyścić skórzany portfel?

Portfel jest przedmiotem, z którego korzystamy prawie codziennie i to kilkukrotnie. Właśnie z tego względu narażony jest na kontakt z wieloma substancjami (kosmetyki, produkty spożywcze). Jeśli chcemy, aby portfel posłużył nam na długi czas, musimy pamiętać o usuwaniu z niego plan od razu po ich wystąpieniu. Do czyszczenia nie wolno nam korzystać z mydła, gdyż pozostawia ono osad na powierzchni skóry, przez co niema ona dostępu do powietrza (materiał może zacząć pękać). Skutecznym rozwiązaniem na usunięcie zabrudzeń, jest zastosowanie mieszanki wody z niewielką domieszką octu. Na materiał należy nanieść małą ilość płynu, przy pomocy miękkiej ściereczki, następnie zataczamy niewielkie kręgi, po czym zostawiamy portfel w suchym miejscu do wyschnięcia. Z białych i jasnych portfeli, plamy można usunąć przy pomocy zwykłej gumki do mazania. Zarówno portfele damskie jak i męskie ze skóry barwionej przeważnie wymagają specjalnych środków do czyszczenia i konserwacji.

W jaki sposób wyczyścić portfel od wewnątrz?

Portfel w środku można wyczyścić w taki sam sposób jak jego zewnętrzną stronę. Jednak przed przystąpieniem do czyszczenia, należy wyjąć wszelkie przedmioty znajdujące się w nim. Kiedy portfel będzie już opróżniony, zmoczoną szmatką przemywamy go, po czym wycieramy środek portfela do sucha.

Zawsze susz zmoczony portfel w temperaturze pokojowej

W przypadku, gdy nasz portfel zamoczy się, nie należy pod żadnym pozorem suszyć go na kaloryferze czy bezpośrednio na słońcu. Wysoka temperatura może sprawić, iż skóra stanie się twarda, szorstka, sztywna i zmieni swoją fakturę. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest położenie portfela w suchym miejscu, z daleka od zbyt gorących miejsc. Do jego osuszenia wystarczy tylko i wyłącznie temperatura pokojowa. Będzie on schnął wolniej, niż jakbyśmy zastosowali do osuszenia suszarkę do włosów. Jednak warto poczekać, aż skóra wyschnie samodzielnie, gdyż tylko wtedy wróci ona do swojego znakomitego wyglądu, a my będziemy znów cieszyć się nienaganną prezencją naszego portfela.

Renowacja oraz konserwacja portfeli skórzanych

W niektórych przypadkach powstałe zabrudzenia wydają się niezwykle uciążliwe do usunięcia albo portfel zaczyna tracić swój właściwy kolor. Wówczas dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji można temu zaradzić i przedłużyć żywotność naszego portfela. W końcu po każdym przedmioty będzie widoczny upływ czasu, jest to nieuniknione. Portfel skórzany bardzo łatwo może ubrudzić się i zniszczyć, właśnie dlatego warto przyłożyć dostateczną wagę do jego konserwacji. Jest to przedmiot, który często otwieramy, zginamy, nieraz ociera się o pozostałe elementy w naszej torbie, co wpływa na jego wygląd. Przez takie urazy mechaniczne powstają wszelkiego typu przebarwienia i zarysowania.

jak wyczyścić skórzany portfel - domowe sposoby

Czasem możliwe, iż nie będziemy sami w stanie poradzić sobie z naprawą portfela i jego renowacją. Wówczas nie trzeba od razu wyrzucać takiego przedmiotu, możemy go oddać w ręce specjalisty od renowacji przedmiotów skórzanych. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do retuszowania miejsc, w jakich skóra straciła swój kolor. Nieraz konieczne jest zastosowania profesjonalnego czyszczenia z użyciem wybranych przez specjalistę środków, czy uzupełnienie przez niego przetartych szwów. Portfel, który chcemy oddać do renowacji, powinien trafić w ręce kaletnika, wiele firm także specjalizuje się w odnawianiu skórzanych wyrobów, działają one przeważnie wysyłkowo. Zdarza się, iż producenci luksusowej galanterii prowadzą również serwis swoich wyrobów. Dzięki renowacji portfel może służyć nam przez wiele długich lat i cały czas zachowywać nienaganną prezencję.

Dodaj komentarz