Jak wykorzystać tekstylne abażury w modnych wnętrzach?

Nowoczesne aranżacje wnętrzarskie przybierają rozmaite formy. Niektóre są skrajnie nowoczesne, inne bazują na klasycznych wzorcach, jeszcze inne kreują własne, eklektyczne koncepcje, w zgodzie z filozofią globalnego nomady.

Choć większość stosowanych stylów jest mocno zróżnicowana, często wykorzystują wspólne elementy, wpisujące się zarówno w nowoczesny minimalizm lub w klimaty boho.

Świetnym tego przykładem są produkty oświetleniowe. Niektóre lampy można bowiem wprowadzić do prawie każdej modnej aranżacji. Do najbardziej uniwersalnych zaliczają się lampy z tekstylnymi abażurami.

Jakie przybierają formy oraz do których aranżacji warto je użyć? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

lampa z trzema tekstylnymi abażurami

Różne oblicza tekstyliów w produktach oświetleniowych

Tekstylne abażury są znane i powszechnie stosowane od wielu lat. Największy rozkwit ich popularności miał miejsce w latach 60. i 70. XX wieku. Stanowiły istotny element wyposażenia wnętrz w stylu geometrycznym. Prosta forma lampy z cylindryczną osłoną żarówki zdominowała trendy na całym świecie na długie lata.

Abażury powszechnie wiązano z szeregiem stylów skandynawskich, zwłaszcza z projektami ze Szwecji, stawiającej na naturalność oraz prostotę wyposażenia wnętrz.

Z czego obecnie wykonuje się najmodniejsze abażury? Oczywiście, można do ich produkcji użyć niemal każdej tkaniny. Współczesne zamiłowanie do nurtów eko sprawiło jednak, że najpopularniejsze stały się osłony wykonane z naturalnej bawełny lub grubego lnu, które pomagają uzyskać przyjemne, mocno rozproszone światło.

Nowoczesne lampy, których szeroki wybór oferuje sklep Azzardo, są skrajnie proste i minimalistyczne. Najczęściej pojawiają się w wersji stojącej, również na drewnianych trójnogach. Równie popularne są rozwiązania wiszące oraz kinkiety. Prostota konstrukcji oraz uniwersalne osłony różnych typów lamp sprawiają, że bez trudu można z ich pomocą stworzyć kompleksowe oświetlenie w każdym wnętrzu.

W których aranżacjach sprawdzają się lampy z tekstylnymi abażurami?

Jak już powiedziano, tekstylia w osłonach oświetleniowych mocno kojarzą się ze stylami skandynawskimi i w nich są wciąż regularnie stosowane. Północny minimalizm dzięki nim zyskuje nieco ciepła oraz przytulności.

Lampy tego typu, zwłaszcza z abażurami z bawełny i lnu, stanowią także idealne oświetlenie do pomieszczeń w nurcie eko architektury, pełnej zieleni, geometrii oraz naturalnych surowców.

Montuje się je też we wnętrzach w stylu globalnego nomady, który łączy minimalizm z kolekcjonerstwem pamiątek z rozmaitych zakątków świata. W takich przestrzeniach, lampa z tekstylnym abażurem idealnie komponuje się z peruwiańskim dywanem w etniczne wzory.

lampa z tekstylnym abażurem w salonie

Tekstylia nie tylko na lampach

Współcześnie rozmaite tkaniny stanowią jeden z najważniejszych elementów budowania modnych aranżacji wnętrz. Powszechnie wykorzystuje się je do ocieplania przestrzeni oraz budowania wrażenia przytulności.

Lampy z abażurami stają się zatem uniwersalnym sposobem na oświetlenie niemal każdego wnętrza. Jeśli lubimy nieustanne zmiany aranżacji oraz zależy nam na produktach wysokiej jakości, które pozwolą idealnie oświetlić każdą przestrzeń, warto rozważyć zakup modnych lamp z materiałowymi osłonami – udekorują, dadzą światło i dadzą sporą dawkę ciepła do każdego domowego pomieszczenia.

Dodaj komentarz