Jak zrobić stolik kawowy samodzielnie?

Jak zrobić stolik kawowy samodzielnie?

Stoliki kawowe to jedne z naszych ulubionych mebli. Są niezwykle poręczne, a do tego pięknie wyglądają w salonie. Spełniają wiele różnych funkcji: od stolika po podnóżek i właśnie dlatego są tak ważne w każdym domu czy mieszkaniu. Kiedy zależy nam na oryginalnym, niestandardowym stoliku kawowym, wówczas najlepiej jest go samemu zrobić, Choć temat wydaje się trudny, to wcale tak nie jest. Piękny, oryginalny i funkcjonalny stolik kawowy można przygotować samodzielnie z kilku dostępnych na rynku materiałów /przedmiotów.

Jak zrobić stolik kawowy krok po kroku?

Jeżeli ktoś zastanawia się, jak zrobić stolik kawowy samodzielnie to jednym z najprostszych pomysłów jest wykorzystanie drewnianych skrzynek. Stolik z drewnianych skrzynek na owoce to niezwykle oryginalny i praktyczny pomysł na dopełnienie wnętrza salonu, a co więcej jest to rozwiązanie niedrogie i niezwykle efektowne. Do przygotowania tego typu stolika potrzebne nam będą:

  • dwie drewniane skrzynki, w rodzaju głębszych z czterema szczebelkami głębokości
  • szlifierka np. oscylacyjna i/lub papier ścierny;
  • bejce wodne w różnych odcieniach np. brązów;
  • farba akrylowa w wybranym przez nas kolorze;
  • proste metalowe złączki (co najmniej 8) oraz dobrane do nich wkręty:
  • wkrętarka elektryczna;
  • gotowe, drewniane tłoczone nóżki.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu stolika jest dokładne wyczyszczenie i oszlifowanie skrzynek. Następnie należy je pobejcować, przez co też skrzynki będą miały piękny kolor, podbijający kolor drewna. Jeżeli chcemy, by nasz stolik kawowy nabrał trochę ekstrawagancji, wówczas wnętrze skrzynek należy pomalować farbą akrylową w wybranym przez nas kolorze. W kolejnym kroku, po wyschnięciu skrzynki należy ze sobą połączyć (oczywiście zależy nam na tym, aby skrzynki stykały się dnami). Po bokach skrzynek należy przykręć po dwie złączki i jeszcze trzy dodatkowo z tej strony, która ma być dnem naszego stolika. Jeżeli chcemy, by mebel miał nóżki, wówczas je przykręcamy, jednak idealnie sprawdza się tez wersja bez nich.

Stolik kawowy z tacy

Zdecydowanie szybszym pomysłem na wyczarowanie stolika kawowego jest zastosowanie okrągłej tacy (np. z Ikea) oraz dokupienie nóżek na kółkach. Cała konstrukcja jest banalnie prosta. Dla urozmaicenia drewnianą tacę można przemalować na wybrany kolor lub pozostawić w naturalnym kolorze drewna. Największą trudność może sprawić niektórym przymocowanie metalowych nóżki do blatu (tacy), jednak nie jest to coś, z czym nie da się sobie poradzić. Na wewnętrznej stronie tacy należy rozłożyć w równych odstępach pojedyncze nogi stolika, a następnie za pomocą ołówka zaznaczyć miejsca mocowań. Tu z pomocą przyjdzie wkrętarko-wiertarki, z którą łatwo przymocujemy nogi do naszego stolika. W ten sposób jesteśmy w stanie wyczarować funkcjonalne i tanie stoliki kawowe.

Gabaryty i funkcjonalność stolika

Planując samodzielnie wykonany stolik kawowy, należy zwrócić uwagę na jego gabaryty. By był funkcjonalny, koniecznie musi on mieć określony wymiary. Zbyt niski będzie nieporęczny, podobnie jak i ten za mały. Z kolei by ładnie się prezentował, zawsze musimy wybierać materiał dobrej jakości (np. ładne, oszlifowane skrzynki czy palety).

Udostępnij