GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Laptopy gamingowe – jakie są ich cechy?

Laptopy gamingowe – jakie są ich cechy?

Laptop dla gracza to niezwykle szybki sprzęt, uzbrojony w wiele technologii, z wyjątkowym designem. Jeśli jesteś zapalonym graczem i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa, to zobacz poniższy artykuł! Dowiedz się, czym się cechują laptopy gamingowe.

Jakie są najważniejsze cechy laptopów do gier?

Główną rolę w tego typu laptopie odgrywają wydajne podzespoły oraz technologie jakie można wykorzystać. Dzięki temu, laptop osiąga wydajność podobną do komputera stacjonarnego. 

Wysokie osiągi zapewniają takie elementy jak:

  • wydajna karta graficzna, zazwyczaj dedykowana,
  • wysokonapięciowy i wydajny procesor,
  • szybka pamięć RAM o dużej pojemności (obecnie zazwyczaj 16GB),
  • rozbudowane układy chłodzenia,
  • szybkie dyski SSD,

Dodatkowo możemy wyróżnić kilka innych aspektów, takich jak wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, dedykowany wzmocniony układ audio, port Ethernet o wysokiej przepustowości (nawet 2.5Gb) oraz zwiększona liczba portów zewnętrznych. Oprócz tego, laptopy do gier cechuje unikalny design. Można je poznać po ostrych i prostych krawędziach, a także po agresywnych kolorach np. czerwonym czy pomarańczowym. Ten agresywny styl odróżnia je od tradycyjnych modeli laptopów. Połączenie tych wszystkich cech opisuje dzisiejsze laptopy gamingowe

Laptopy gamingowe – poszczególne parametry

Najważniejszymi komponentami wpływającymi na ogólną wydajność są karta graficzna i procesor. Moc układu graficznego wpływa na jakość rozgrywki, poprzez ilość FPS (klatki na sekundę), rozdzielczość jaką możemy ustawić oraz detale w grach. Jeżeli chcesz grać w tytuły AAA (popularne i wymagające gry) wybierz laptop z układem z serii RTX lub Radeona RX. W kwestii procesora, ten powinien być co najmniej czterordzeniowy, choć zaleca się obecnie jednostki nawet sześcio czy ośmiordzeniowe. Pamięć RAM tak jak wspomnieliśmy, powinna mieć przynajmniej 16GB, najlepiej o wysokiej częstotliwości (2666Mhz wzwyż). Za responsywność i szybkość systemu odpowiada szybki dysk SSD, najlepiej typu NVMe M.2. Pojemność zależy od twoich potrzeb, jednak warto wybrać co najmniej 256GB. W przypadku ekranu zwróć uwagę na rozdzielczość, rodzaj matrycy i odświeżanie ekranu. Zalecane parametry to FullHD, matryca IPS i odświeżanie na poziomie 144Hz lub więcej. Powyższą specyfikację oferują laptopy gamingowe od firmy Lenovo np. Lenovo Legion 5 Pro. Jest to model który spełni wszystkie twoje potrzeby w zakresie gamingu. Uruchomi wiele wymagających gier, a nawet poradzi sobie w profesjonalnych programach graficznych. Poczuj moc gamingu już dziś!

Udostępnij