Czyszczenie kryształów – na co zwrócić uwagę

Czyszczenie kryształów – na co zwrócić uwagę

Jeśli mamy wśród naszej zastawy stołowej kryształowe szklanki, kieliszki, cukiernicę, inne kryształowe bibeloty, a nawet żyrandol musimy wiedzieć jak o nie zadbać. Trzeba je często czyścić, ponieważ zakurzone tracą swój blask. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z takimi przedmiotami mogą cię zaskoczyć sposoby ich pielęgnacji. Nie przypominają one bowiem metod czyszczenia zwykłego szkła.

Co znajdziesz w artykule?

  • Czyszczenie kryształów domowymi sposobami
  • Osad na dnie naczynia – Jak usunąć?
  • Sprawdzone środki chemiczne do czyszczenia kryształów
  • O czym pamiętać przed czyszczeniem żyrandola?

Czyszczenie kryształów domowymi sposobami

Zanim sięgniemy po specjalne preparaty stworzone z myślą o pielęgnacji kryształów wypróbujmy domowe sposoby. Poniżej podajemy kilka sprawdzonych metod czyszczenia kryształów. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby do mycia kieliszków czy szklanek zawsze przygotować zimną wodę. Pod wpływem ciepłej wody przedmioty stracą połysk i zmatowieją. Do wody wystarczy dodać minimalną ilość łagodnego płynu do mycia naczyń. Następnie musimy wszystko wypłukać w wodzie z octem (na 1 litr wody ⅓ szklanki octu). Dzięki temu zapobiegniemy powstaniu zacieków po wyschnięciu. Na koniec wystarczy już tylko wypolerować kryształy miękką szmatką. Jeśli chcemy tylko odświeżyć kryształy możemy je wypolerować z pomocą miękkiej ściereczki, w którą bierzemy odrobinę drobno zmielonej soli.

Osad na dnie naczynia – Jak usunąć?

Co zrobić jeśli na dnie kryształowego wazonu lub karafki pozostanie osad po kwiatach lub winie? Na to również jest sposób. Wystarczy nasypać na dno sól i zalać octem. Po godzinie po osadzie nie będzie śladu. Podobno działa również skrobia zawarta w obierkach z ziemniaków. Należy nasypać na dno wazonu obierki i zalać wodą. Po kilku godzinach wystarczy wymyć wazon. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku wąskich szyjek przedmiotów.

sposoby czyszczenia kryształów

Sprawdzone środki chemiczne do czyszczenia kryształów

Oprócz domowych metod istnieją gotowe środki chemiczne do czyszczenia kryształów. Sprawdzą się zwłaszcza przy czyszczeniu kryształowych żyrandoli, których nie wyczyścimy w zlewozmywaku. Są to środki w sprayu. Takim produktem jest Sprakle Plenty. Środek rozpyla się z odległości 20 cm dokładnie na wszystkie elementy lampy. Po 10 minutach należy usunąć pozostałości preparatu z elementów trudno dostępnych. Reszty powierzchni nie wycieramy. Po 2 godzinach żyrandol wyschnie całkowicie i efekt będzie widoczny. Jeśli zabrudzenia są duże nie należy wcześniej myć przedmiotu wodą. Czynność po prostu trzeba powtórzyć kilkakrotnie.

O czym pamiętać przed czyszczeniem żyrandola?

Przed czyszczeniem żyrandola wyłączmy go i poczekajmy do wystygnięcia żarówek. Dla ochrony podłogi rozłóżmy na podłodze ręczniki papierowe, by przy okazji mycia żyrandola, nie nabrudzić oraz by nie poślizgnąć się. Na sam koniec pamiętajmy aby podczas czyszczenia kryształów zachować szczególną ostrożność, są to bowiem delikatne przedmioty i łatwo je potłuc. Warto jest też poczekać aż kryształy wyschną, jeśli myjemy wodą, by nie porobiły się zacieki na ich powierzchni.

Zobacz także Jak prać ręczniki?

FAQ

Czy żyrandol z kryształami jest dobrym rozwiązaniem?

Tak, żyrandol nada twojemu domu nie tylko elegancji, ale również bogatego wyglądu. Problematyczne jednak może być czyszczenie wielu elementów żyrandola, zwłaszcza jeśli posiada wiele kryształów.

Jak czyścić zmatowiały kryształ?

Jeśli posiadasz zmatowiałe kryształy, możesz je odnowić polerując miękką, wilgotną ściereczką z solą.

Jak myć zarysowane szkło?

Aby umyć zarysowaną powierzchnię szkła, najlepiej użyć sody oczyszczonej, którą nakładamy na wilgotną ściereczkę i polerujemy. Dla lepszego efektu na końcu dobrze jest przemyć szkło zimną wodą.

Udostępnij