GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Malowanie ścian na dwa kolory – przydatne wskazówki.

Malowanie ścian na dwa kolory – przydatne wskazówki.

Jeśli planujesz malowanie ścian w pokoju, musisz przemyśleć, jak ma wyglądać rezultat. Dobrze jest wiedzieć jak łączyć kolory. Ciepłe barwy sprawiają, że wnętrze staje się przestronne i wygląda przytulnie. Jasne kolory mogą optycznie powiększyć pokój, natomiast ciemne mogą zmniejszyć wnętrze. Z tego powodu wybór odpowiednich odcieni ma bardzo duży wpływ na końcowy efekt wizualny. 

Dowiedz się jak pomalować pokój na dwa kolory, aby wyglądał modnie i stylowo. 

Kolory ścian – jak je ze sobą łączyć?

Dwa kolory ścian w jednym pokoju to ciekawy pomysł na wykończenie wnętrza. Aby uzyskać ciekawy efekt, możesz połączyć dwa kontrastujące ze sobą kolory. Wnętrze będzie wtedy wyglądało nowocześnie i dynamicznie.

Można też zdecydować się na pomalowanie tylko jednej ściany na jaskrawy kolor, która będzie stanowiła tło dla wydzielonej strefy lub pomagała w eksponowaniu modnych mebli czy dekoracji. Resztę ścian można wtedy pokryć farbą w spokojnym kolorze. W takim pokoju uwagę będzie przyciągał żywy kolor na jednej ścianie.

Natomiast w harmonijnym wnętrzu odcienie są zbliżone do siebie. Powinny to być to kolory o podobnej temperaturze – czyli ciepłe barwy takie jak beże czy żółcie z ciepłymi, a chłodne z chłodnymi. Do szarości pasuje więc błękit lub fiolet. Szarość doskonale pasuje do bardzo modnych w ostatnim czasie wnętrz w stylu skandynawskim. Jeśli ściany są kolorowe, to najlepiej będzie pasował biały sufit. 

Jak przygotować pomieszczenie do malowania ścian?

Zanim zaczniesz malowanie ścian na dwa kolory, warto wcześniej odpowiednio przygotować pomieszczenie.

Okna i drzwi powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby nie pobrudzić ich farbą. Przyda się cienki pędzelek, którym można malować w rogach pomieszczeń oraz wałek, którego użyjemy, aby pomalować całą ścianę. Czystą miotłą lub szmatką należy oczyścić ściany z zabrudzeń i pyłu. Na ścianę, która ma być pomalowana na inny kolor niż sąsiednia, przyklejamy taśmę malarską. Po całkowitym wyschnięciu farby delikatnie ją usuwamy, uważając, aby nie oderwały się kawałki świeżej farby. Po zakończeniu malowania sprawdzamy, czy farba dobrze wyschła oraz myjemy pędzle i wałki, aby się nie zniszczyły. 

Dwa kolory ścian w jednym pokoju wymagają nieco więcej przygotowania i pracy, ale efekt jest tego warty. 

Malowanie pokoju – o czym jeszcze warto pamiętać?

Gdy planujesz remont mieszkania, to przyda ci się kilka pomocnych wskazówek. Ważne jest, aby pamiętać, że wybierając kolor ścian, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość i wysokość pokoju. Biel jest neutralnym kolorem i pasuje do każdej innej barwy. Kolorem można wpłynąć na postrzeganie proporcji wnętrza.

Zmniejszenie wysokości pomieszczenia uzyskamy, gdy pomalujemy sufit ciemnymi barwami,  a dodatkowo pomalujemy nimi też górną część ścian. Jeśli pomieszczenie jest małe lub wąskie, to najlepiej użyć jasnych kolorów, które odbijają światło. Dzięki temu optycznie zmienisz jego proporcje. Zmniejszenie długości pomieszczenia uda się, gdy dłuższe ściany pomalujesz na kolor czerwony, żółty, albo pomarańczowy. W pokojach dziecięcych najlepiej sprawdzają się ciepłe kolory. Barwami można również wyeksponować załamania i skosy, jeśli będą one odmienne niż kolor sufitu.

Wybierając kolor farby w sklepie, warto obejrzeć go na próbniku w świetle dziennym. Dla całkowitej pewności, że kolor będzie taki, jak sobie wymarzyliśmy, najlepiej jest pomalować nim fragment ściany w naszym pomieszczeniu. Wtedy będzie widać, jak prezentuje się w dzień oraz wieczorem, w sztucznym świetle.

Udostępnij