GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Pompy do beczek i ich zastosowanie

Pompy do beczek i ich zastosowanie

Pompy to rozwiązanie, które ułatwia przesyłanie określonego medium z jednego miejsca na drugie. Pompy do beczek służą do opróżniania i napełniania beczek lub innych zbiorników beczkopodobnych. Pozwalają one na przesyłanie medium z jednego miejsca na drugie, dzięki czemu spectrum ich zastosowań jest naprawdę szerokie. Gdzie dokładnie stosuje się pompy do beczek i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jeśli interesuje Was ten temat, koniecznie zostańcie z nami do końca. 

Czym są pompy do beczek?

Pompy do beczek to szczególny rodzaj produktów pompujących. Aby mogły one poprawnie funkcjonować konieczna jest obecność operatora, tj. osoby odpowiedzialnej za obsługę pompy. To właśnie osoba obsługująca pompę ma za zadanie kontrolować czy podczas opróżniania oraz napełniania zbiorników nie występują błędy. Czy faktycznie mogą być one stosowane jedynie do beczek? Nie! Świetnie sprawdzają się także do opróżnianiu hoboków oraz kontenerów. 

Budowa pomp do beczek

Konstrukcja pomp beczkowych nie jest skomplikowana. Ich budowa jest modułowa i składają się one z:

 • rury ssącej, 
 • wału roboczego z wirnikiem lub śrubą, 
 • węża,  
 • silnika – może to być silnik elektryczny lub pneumatyczny. 

Ciekawostka! W ofertach producentów pomp przemysłowych dostępne są także pompy do beczek ręczne, w których nie zastosowano żadnego silnika. 

Zalety pomp beczkowych

 1. Są bardzo wszechstronne i dzięki temu, że zostały one wyposażone w pistolet nalewowy, są w stanie dozować wiele różnego typu substancji. 
 2. Można z ich pomocą transportować media o zróżnicowanym stopniu lepkości. Świetnie sprawdzają się one w przypadku cieczy lepkich, mało lepkich, gęstych, rzadkich i nie tylko. 
 3. Mogą być stosowane z bardzo agresywnymi substancjami, np. kwasami, mediami łatwopalnymi. Oczywiście transportując ciecze agresywne należy pamiętać o zabezpieczeniu ATEX (zabezpieczenie przeciwwybuchowe).

Pompy do beczek i ich zastosowanie

Niewielkie rozmiary pomp do beczek dostępnych na rynku oraz prosta budowa tych urządzeń sprawiają, że wyglądają one nieco niepozornie. Nic bardziej mylnego! Są one w stanie zdziałać naprawdę dużo i mogą być stosowane w trudnych warunkach. Wykorzystują je firmy z branży:

 • farmaceutycznej (do dozowania syropów, zawiesin itp.), 
 • chemicznej (do transportu kwasów i innych agresywnych substancji chemicznych),
 • kosmetycznej (do przelewania balsamów, kremów, żeli i innych),
 • spożywczej (do dozowania sosów, jogurtów i mnóstwa innych, płynnych produktów spożywczych), 
 • petrochemicznej (do transportu olejów, paliw itp.),
 • i wiele więcej. 

Pompy do beczek są najczęściej wykorzystywane przez firmy przemysłowe, jednak coraz chętniej korzystają z nich również osoby prywatne. Przydają się podczas prac w ogrodzie i w obejściu domu. Są niezastąpione podczas przepompowywania deszczówki czy nawozu do kwiatów. Przydają się zawsze i wszędzie tam, gdzie ciecz trzeba przepompować z jednego zbiornika (np. beczki) do drugiego. 

Udostępnij