Jak prać ręczniki

Pranie ręczników to nie taka prosta sprawa. Jeśli chcemy aby były czyste, miękkie i pachnące musimy kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Zatem jak prać ręczniki? Przede wszystkim należy prać je bardzo często. Bakterie, roztocza i inne drobnoustroje rozmnażają się szybko, dlatego warto zmieniać ręczniki kąpielowe minimum raz w tygodniu, a najlepiej dwa razy. Ręcznik do rąk najlepiej zmieniać codziennie. Bardzo ważne jest aby nie wrzucać wilgotnych tkanin do kosza na pranie. Aby zapobiec ich zapleśnieniu trzeba je wcześniej wysuszyć.

Pranie ręczników a ich trwałość

Ręczniki mogą nam służyć przez długie lata. Musimy jednak pamiętać o kilku aspektach podczas ich prania. Nowy ręcznik trzeba obowiązkowo wyprać przed użyciem. W przeciwnym wypadku nie będzie chłonął dobrze wody z naszego ciała, a dodatkowo będzie nasiąknięty składnikami chemicznymi i zanieczyszczeniami związanymi z jego produkcją i przechowywaniem. Tkaniny te trzeba prać osobno. Pomoże nam to zadbać nie tylko o nie ale także o inne ubrania, które w zetknięciu z grubymi ręcznikami mogłyby się po prostu zetrzeć. Dodatkowo przez kilka pierwszych prań ręczniki gubią nitki, które mogłyby osiąść na innych pranych rzeczach.

Dobrze jest także posortować tkaniny według kolorów tak, żeby ciemne nie zafarbowały jasnych. Warto też zaprogramować delikatne pranie, unikniemy wtedy zagnieceń. Aby zadbać o nasze ręczniki należy stosować się do zaleceń producenta. Ta zasada dotyczy także innych tkanin i materiałów. Pranie zgodne z metką to połowa sukcesu. Temperatura prania jest zależna od rodzaju bawełny. Jest to zazwyczaj od 40 do 60 stopni. Nie zaleca się gotowania ręczników. Tracą one wtedy swoją miękkość i puszystość, a tkanina szybko się niszczy. Metodę tę należy stosować za to obowiązkowo w szpitalach i hotelach. To jedyny sposób na całkowite pozbycie się zarazków i bakterii.

Istotna jest także ilość włożonego do bębna prania. Pamiętajmy, że ręczniki mocno chłoną wodę i stają się bardzo ciężkie. Jeśli załadujemy bęben do połowy woda i środki piorące będą mogły swobodnie przepływać i wnikać w tkaniny.

One thought on “Jak prać ręczniki

  1. Na pewno na trwałość ręczników wpływa czy w ogóle, jak często i w jaki sposób pierzemy ręczniki. Najlepiej jakby taki ręcznik wytrzymywał parę lat ale nieodpowiednie pranie ręczników powoduje, że nie jest to higieniczne.

Dodaj komentarz