Pranie ręczników to nie taka prosta sprawa. Jeśli chcemy aby były czyste, miękkie i pachnące musimy kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Zatem jak prać ręczniki? Przede wszystkim należy prać je bardzo często. Bakterie, roztocza i inne drobnoustroje rozmnażają się szybko, dlatego warto zmieniać ręczniki kąpielowe minimum raz w tygodniu, a najlepiej dwa razy. Ręcznik do rąk najlepiej zmieniać codziennie. Bardzo ważne jest aby nie wrzucać wilgotnych tkanin do kosza na pranie. Aby zapobiec ich zapleśnieniu trzeba je wcześniej wysuszyć.
Pranie ręczników a ich trwałość
Ręczniki mogą nam służyć przez długie lata. Musimy jednak pamiętać o kilku aspektach podczas ich prania. Nowy ręcznik trzeba obowiązkowo wyprać przed użyciem. W przeciwnym wypadku nie będzie chłonął dobrze wody z naszego ciała, a dodatkowo będzie nasiąknięty składnikami chemicznymi i zanieczyszczeniami związanymi z jego produkcją i przechowywaniem. Tkaniny te trzeba prać osobno. Pomoże nam to zadbać nie tylko o nie ale także o inne ubrania, które w zetknięciu z grubymi ręcznikami mogłyby się po prostu zetrzeć. Dodatkowo przez kilka pierwszych prań ręczniki gubią nitki, które mogłyby osiąść na innych pranych rzeczach.
Zobacz także: https://www.greengallery.pl/czym-jest-i-jak-dziala-pralniomat/
Jak prać ręczniki?
Dobrze jest także posortować tkaniny według kolorów tak, żeby ciemne nie zafarbowały jasnych. Warto też zaprogramować delikatne pranie, unikniemy wtedy zagnieceń. Aby zadbać o nasze ręczniki należy stosować się do zaleceń producenta. Ta zasada dotyczy także innych tkanin i materiałów. Pranie zgodne z metką to połowa sukcesu. Temperatura prania jest zależna od rodzaju bawełny. Jest to zazwyczaj od 40 do 60 stopni. Nie zaleca się gotowania ręczników. Tracą one wtedy swoją miękkość i puszystość, a tkanina szybko się niszczy. Metodę tę należy stosować za to obowiązkowo w szpitalach i hotelach. To jedyny sposób na całkowite pozbycie się zarazków i bakterii.
Istotna jest także ilość włożonego do bębna prania. Pamiętajmy, że ręczniki mocno chłoną wodę i stają się bardzo ciężkie. Jeśli załadujemy bęben do połowy woda i środki piorące będą mogły swobodnie przepływać i wnikać w tkaniny.
Warto zobaczyć również: https://plusoutlet.pl/jak-zrobic-praktyczna-i-elegancka-lazienke-w-drewnianym-domu/
Pranie ręczników – jaki program?
Bardzo ważnym elementem jest wybranie odpowiedniego programu w pralce. Wybiera się go na podstawie materiału z którego wykonane są ręczniki oraz ich stopnia zabrudzenia. Do wyboru jest kilka podstawowych programów. Program 'Bawełna’ nadaje się do prania ręczników bawełnianych, frotte, prześcieradeł i pościeli. Program 'Syntetyczne’ idealnie sprawdza się do prania ręczników z mikrofibry i wszystkich sztucznych materiałów. Jeśli posiadamy ręcznik bambusowy najlepiej prać go w programie 'Delikatne’. Włókna bambusa nie potrzebują tak wysokiej temperatury jak inne materiały – pozbywają się one zabrudzeń w dużo niższych temperaturach. Niektóre pralki posiadają również program przeznaczony stricte do prania ręczników – 'Ręczniki’.
Bawełna | Syntetyczne | Delikatne | Ręczniki |
do prania ręczników bawełnianych, frotte | do prania ręczników z mikrofibry | do prania ręczników bambusowych | do prania ręczników, kołder, prześcieradeł |
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Ważna jest również temperatura prania ręczników. Warto zawsze sprawdzić metkę na ręczniku i ustawić ją zgodnie z zaleceniami producenta. Im wyższa temperatura tym szybciej pozbędziemy się z ręczników bakterii, brudu i plam. Najlepsza temperatura do prania ręczników bawełnianych to 60 st. C, ręczniki z mikrofibry najlepiej prać w 40 st. C. W przeszłości miało się w zwyczaju wygotowywać ręczniki we wrzątku – dzisiaj należy unikać tego sposobu gdyż jest on bardzo szkodliwy dla materiału – szybko się niszczy i traci miękką strukturę. Taki sposób wciąż jest stosowany jedynie w hotelach i szpitalach.
Zobacz także Czyszczenie kryształów – na co zwrócić uwagę