GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Dom na wąską działkę – jak zaplanować przestrzeń?

Dom na wąską działkę – jak zaplanować przestrzeń?

Każdy marzy o przestronnej działce, na której będzie mógł postawić duży dom i jeszcze zostanie sporo miejsca na ogródek. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę. Czasami do zagospodarowania pod dom jest teren o dość niewielkich rozmiarach albo o kształcie, który trudno dobrze zaplanować. Co zrobić w takiej sytuacji? Jaki dom na wąską działkę?

Mała działka – mały dom

Przede wszystkim musimy zacząć od tego, że moda na wielkie domy już przeminęła. Duży budynek to wysokie koszty budowy, wykończenia, a później także utrzymania. Dlatego coraz częściej widzi się domy o powierzchni 60 lub 70 metrów kwadratowych, które w gruncie rzeczy nie są większe niż mieszkanie w bloku. Mają jednak własne wejście, kawałek ogrodu i miejsce na samochód. Zapewniają też dużo więcej swobody, niż mieszkanie w bloku. Śmiało można powiedzieć, że małe domy łączą w sobie zalety obu rozwiązań mieszkaniowych – bloków i budynków jednorodzinnych. Jeśli więc masz małą działkę, to wciąż możesz zbudować na niej bardzo funkcjonalny i modny domek, w którym pomieści się nawet duża rodzina. Wszystko jest kwestią dobrego planowania i organizacji przestrzeni. Z pewnością jednak mała lub wąska działka nie są problemem i powodem do załamywania rąk.

Warto zobaczyć: https://www.greengallery.pl/budowa-budynku-gospodarczego/

dom wąska działka

Z boku działki

Dom na wąskiej działce powinien być postawiony możliwie blisko jednej z jej granic. Dzięki temu będzie można zastanowić się, czy z drugiej jej strony i pozostawić miejsca dla przejazdu samochodem lub chociaż wąskiego przejścia. Taki szlak komunikacyjny między ogrodem z tyłu domu a ulicą nie jest konieczny, ale z pewnością jest praktyczny np. gdy przywozisz krzaki lub ziemię do roślin. Jeśli to możliwe to postaraj się, by Twój projekt uwzględniał pozostawienie takiego korytarza. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to dom powinien zajmować całą szerokość działki tak, by nie marnować dostępnej przestrzeni, której jest niewiele.

Dom na wąską działkę – na wysokość

Dom na małą działkę musi mieć małą powierzchnię piętra… ale wcale nie musi być niski. Koniecznie sprawdź w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy w tym miejscu jest ustalona ilość pięter oraz typ dachu. Jeśli ich nie ma, to możesz na swojej działce postawić dom o wysokości kilku pięter. Zwykle buduje się parter i jedno piętro lub poddasze użytkowe. Jeśli masz do dyspozycji małą działkę, ale chciałbyś mieć dom o dużej powierzchni, to bez wątpienia musisz pójść wzwyż i znaleźć projekt domu, który będzie miał dodatkowe piętro. Ciekawym rozwiązaniem może też być zbudowanie wysokiej piwnicy, która będzie miała okna i będzie mogła pełnić funkcje użytkowe. Takie piętro to dodatkowe metry, które można wykorzystać na swoje potrzeby. Dobrze jest więc zastanowić się, jak uzyskać dodatkową przestrzeń.

Na długość

Drugim sprawdzonym sposobem na zabudowanie wąskiej działki jest postawienie budynku, który będzie dość długi i będzie ciągnął się w głąb działki. To ciekawe rozwiązanie, które wymaga dobrego rozplanowania miejsc na okna. Przy takim budynku czasami trudno zadbać o równe nasłonecznienie wszystkich pomieszczeń. Może to być pewnym problemem. Może się zdarzyć, że nie we wszystkich pokojach będzie miejsce na okno. Można przeznaczyć je na pomieszczenia gospodarcze lub też postawić na nowoczesne oświetlenie LED w naturalnym odcieniu. Oczywiście żadne światło nie zastąpi tego słonecznego, ale warto próbować.

Dom na wąską działkę – zamiast ogródka

Pewnym rozwiązaniem jest też rezygnacja z ogródka na rzecz maksymalnie dużego domu. Ogród może zastąpić duży taras, na którym można położyć sztuczną trawę i postawić donice z roślinami. Jest to ciekawa alternatywa, która pozwala na wykorzystanie pod budynek prawie całej powierzchni działki. Decydując się na to wyjście, należy dobrze zastanowić się jak ukryć płot okalający taras. Nie powinien on być zbyt widoczny, by nie tworzył pudełka dookoła niego. Z tego powodu można zastąpić go żywopłotem i ścianą zieleni, zawiesić na nim wiszące donice albo wykorzystać go jako siatkę dla bluszczu.

Jeśli masz zdolności artystyczne lub znasz kogoś, kto je ma, to możesz też płot pokryć graffiti, które będzie imitowało otwartą przestrzeń. Pomoże to oszukać oczy i da wrażenie otwartej przestrzeni. Dzięki temu spędzanie czasu na tarasie będzie bardziej przyjemne. Pod tarasem możesz urządzić pomieszczenie piwniczne, które będzie dodatkowym pokojem. Nawet jeśli nie będzie wpadać do niego dużo światła to może on być dobrym miejscem na domowe biuro, pralnię z suszarnią albo składzik na przechowywanie żywności. To dobre miejsce także na pokój ze stołem bilardowym albo rzutnikiem, który ma imitować małą salę kinową.

dom wąska działka

Mniej czasem znaczy więcej

Dom na małej działce wcale nie musi być gorszy lub mniej praktyczny, niż dom na ogromnej przestrzeni. Wszystko zależy od podejścia do sprawy. Obecnie modny jest minimalizm. Chodzi o to, by nie przechowywać w domu więcej rzeczy, niż jest potrzebne. Nowoczesna filozofia opiera się na ograniczeniu konsumpcjonizmu, a w wielu wypadkach mniej znaczy więcej. Dotyczy to także budownictwa. Coraz bardziej popularne są małe domu (czasami nawet miniaturowe domy na kółkach) oraz inteligentne rozwiązania, które pozwalają na wygodne z nich korzystanie. Wiele z tych rozwiązań można wykorzystać też w domu na małej działce. Przykładowo w schodach można ukryć dodatkowe szuflady. Typowe piętro można zastąpić niską antresolą z miejscem na łóżko.

Czasami można też zobaczyć domy, które mają specjalne schowki w suficie lub w ścianie. W tym stylu aranżacji wnętrz można też spotkać parapety, które w razie potrzeby stają się blatami kuchennymi lub stołami w jadalni. Czasami stoliki kawowe można podnieść w taki sposób, by służyły za biurko lub toaletkę. Rozwiązań takich jest bardzo dużo, więc wiele zależy od kreatywności właściciela domu na małej działce i tego na jak dużo rozwiązań oszczędzających przestrzeń ostatecznie się zdecyduje. Zbieractwo nie jest już modne i co ważniejsze — potrzebne. Dlatego też małe domy są przyszłością budownictwa, a z czasem może się też okazać, że jest ich dużo więcej niż willi.

Polecamy: https://www.greengallery.pl/budowa-obiektow-letniskowych/

Dom na wąską działkę – niższe rachunki

Bardzo ważną sprawą dotyczącą małych domów jest kwestia ich utrzymania. Dom o mniejszej powierzchni to prawdziwa oszczędność — i to na wielu płaszczyznach. Po pierwsze jego ogrzanie będzie tańsze, niż w przypadku dużego domu. Pamiętaj, że ogrzewać musisz cały budynek, nawet jeśli nie korzystasz ze wszystkich pokoi. Oznacza to, że rachunek za ogrzewanie może być bardzo wysoki. Duży dom to także dużo sprzątania, które wymaga czasu i środków chemicznych. One też kosztują. Jeśli zatrudnisz kogoś do pomocy przy sprzątaniu, to na pewno odczujesz różnicę w cenie wysprzątania 60 metrów kwadratowych a 200 metrów. Jak łatwo więc zauważyć mniejszy dom, to po prostu mniejsze koszty. Można to zauważyć już na etapie kupowania projektu oraz budowy. Mniej potrzebnych materiałów i mniej roboczogodzin to mniej pieniędzy. Jeśli założyłeś na roboty wykończeniowe wysoki budżet, to jest duża szansa na to, że będziesz mógł pozwolić sobie na wyższy standard wykończenia, niż gdyby Twój dom był ogromny.

Udostępnij