GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Dowiedz się, jak i czym umyć okno dachowe – Poradnik

Dowiedz się, jak i czym umyć okno dachowe – Poradnik

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego Twoje okna dachowe tak szybko się brudzą? Jeśli tak, nie jesteś sam. Warto wiedzieć, że okna dachowe są narażone na wiele czynników, które mogą powodować ich zabrudzenie. Nie martw się jednak, bo w tym artykule dowiesz się, jak dokładnie umyć okna dachowe oraz jakie narzędzia i środki najlepiej do tego użyć. Przygotuj się na niezwykłe rezultaty i cieszenie się czystymi i lśniącymi oknami dachowymi.

Co znajdziesz w artykule?

  • Czym należy umyć okno dachowe
  • Przygotowanie do mycia okna dachowego
  • Krok po kroku – jak umyć okno dachowe
  • Polecane produkty do czyszczenia okna dachowego

Czym należy umyć okno dachowe

Do czyszczenia okna dachowego należy użyć odpowiednich akcesoriów. Potrzebna będzie myjka z długim kijem ze szczotką, która umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na początku warto zebrać nadmiar kurzu i brudu za pomocą suchej ściereczki lub mikrofibry. Następnie można zanurzyć szczotkę w letniej wodzie z dodatkiem detergentu, który pomoże usunąć trudniejsze plamy. Umyte okno dachowe warto przetrzeć jeszcze raz czystą i suchą ściereczką, aby uniknąć smug. Pamiętajmy, że to jedno z tych zadań, które nie warto odkładać na później, ponieważ czyste okno dachowe wpływa nie tylko na estetykę, ale także na nasze samopoczucie w pomieszczeniach poddasza. 

Przygotowanie do mycia okna dachowego

Przygotowanie do mycia okna dachowego wymaga pewnych środków ostrożności. Przede wszystkim należy unikać mycia okna w silnym nasłonecznieniu, ponieważ działanie promieni słonecznych na szkło może powodować smugi. Dla bezpieczeństwa, warto korzystać z drabiny lub krzesła, aby dotrzeć do wysoko położonego okna. Istnieje kilka rodzajów okien dachowych, które należy odpowiednio przemywać. Do klasycznych okien dachowych możemy użyć mokrej szmatki i specjalnego środka do mycia szkła. Jeśli posiadamy wysokoosiowe okno, warto skorzystać z przedłużki do mycia, która pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli dysponujemy oknem uchylno-obrotowym, należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby uniknąć przypadkowego zamknięcia podczas mycia. Natomiast dla panoramicznego okna najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług czyszczenia. 

czym myć okna dachowe

Krok po kroku – jak umyć okno dachowe

Aby umyć okno dachowe z dolnym otwieraniem, obejmującego je mechanizmu klapowo-obrotowego, należy najpierw otworzyć okno maksymalnie wysoko. Następnie można zabrać się za usuwanie nagromadzonych zabrudzeń. Ważne jest, aby skupić się na dokładnym oczyszczeniu zarówno szyby, jak i ramy okiennej. W przypadku braku dostępu z zewnątrz, można skorzystać z wysięgnika lub specjalnej długiego kijka z myjką. Wysuwając okno na maksymalne możliwe uchylenie, zapewnia się lepszy dostęp do wszystkich zakamarków, co ułatwia sprzątanie. Po zakończeniu, konieczne jest również odpowiednie zamknięcie okna, aby zapobiec ewentualnym przeciekom czy uszkodzeniom. Regularne czyszczenie okna dachowego z dolnym otwieraniem jest istotne zarówno dla estetyki, jak i dla utrzymania dobrego stanu technicznego tego rodzaju okna. 

Polecane produkty do czyszczenia okna dachowego

Istnieją specjalistyczne środki dedykowane dla tego typu okien. Dostępne na rynku są uniwersalne preparaty, które świetnie sprawdzają się podczas czyszczenia okien dachowych. Można również skorzystać z domowych środków czystości, takich jak płyn do mycia naczyń z wodą. Przed przystąpieniem do czyszczenia, należy dokładnie zabezpieczyć obszar pod oknem, aby nie ucierpiały meble lub podłoga. Po ochronie otoczenia, można wetrzeć czyszczący preparat na mokro lub na sucho. Ważne jest, aby dokładnie przetrzeć okno, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu procesu czyszczenia okna dachowego, warto oczyścić również ramę i uszczelki, aby uniknąć ich uszkodzenia. Dobrze czyste okno dachowe pozwoli na większą przenikliwość światła i zapewni lepszy widok na zewnątrz. 

Udostępnij