Drzewka owocowe mini – drzewka na każdy ogród!

Drzewka owocowe mini – drzewka na każdy ogród!

Drzewka owocowe mini to absolutny hit ostatnimi czasy w naszych ogródkach czy na balkonach. Bardzo często możemy je także spotkać pod innymi nazwami – drzewka karłowe czy też drzewka miniatury. Dzięki niewielkim rozmiarom nadają się one nie tylko do ogrodów, ale również na małe balkony czy tarasy. To szansa dla każdego z nas, by niezależnie od posiadanego miejsca móc uprawiać własne owoce. Jednak drzewka owocowe mini mają o wiele więcej zalet. Zacznijmy od tego, że wcześnie zaczynają owocować – najczęściej już na kolejny rok od czasu ich wsadzenia. Choć mówimy tutaj o miniaturkach to z jednego drzewka możemy zebrać nawet do 10 kg owoców! Ich uprawa jest niezwykle prosta, a wszystko dzięki ich małym rozmiarom. Podczas przymrozków wrażliwsze drzewa owocowe mini możemy osłonić czy też schować je do mieszkania. Uprawa tych roślin jest mało skomplikowana, a to sprawia, że naprawdę każdy z nas może sobie na nie pozwolić.

Mini drzewka owocowe – najpopularniejsze odmiany?

  • mini-grusza „Garden Red” oraz „Garden Pearl”;
  • mini-morela „Aprigold”;
  • mini-jabłoń „Delbarestive”, „Delegrina” oraz Croquella”;
  • mini-brzoskwinia „Honey Red” oraz „Honey Gold”;
  • mini-śliwa „Buhler” oraz „Robusto”.

Choć takie drzewka owocowe mini wyglądają już same w sobie niezwykle ciekawie to możemy sprawić, by wyglądały one jeszcze bardziej interesująco. Możemy szczepić dwie różne odmiany na jednym drzewku.

Polecamy: https://www.greengallery.pl/piec-roslin-ktore-pozwola-ci-poczuc-sie-w-domu-jak-w-dzungli/

grusza

Czy mówimy tutaj o modyfikacji genetycznej?

Absolutnie nie. Po prostu możemy podziwiać dwie odmiany mini-brzoskwini na jednym drzewku. W ten właśnie sposób w naszym ogrodzie czy na balkonie możemy stworzyć coś niepowtarzalnego. Przejdźmy do nieco poważniejszych tematów, czyli zajmijmy się tym jak uprawiać drzewka owocowe mini? Jak zostało już poniekąd wspomniane możemy je uprawiać w gruncie w naszych ogródkach, ale równie dobrze mogą znaleźć się one w donicach na naszych balkonach. Ważne jest to w jakim miejscu je usytuujemy. Musi być ciepło i słonecznie.

Niezależnie od tego, gdzie będziemy uprawiali nasze drzewka ziemia musi być próchniczna i żyzna. Zazwyczaj więcej pracy wymaga to w przypadku uprawy w gruncie, gdyż taką ziemię musimy wzbogacić chociażby kompostem i ziemią ogrodniczą. Także przy częstym podlewaniu należy pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie podłoże. W końcu wraz z wodą wypłukuje się wiele cennych substancji. Jeśli chodzi o przycinanie to tym tematem martwić się nie musimy, ponieważ drzewa owocowe w ogrodzie rosną dosyć wolno. Będąc coraz bardziej przekonanym do tych roślin z pewnością interesuje nas ile kosztują owe drzewka.

Mini drzewka owocowe – koszty

Niekiedy ceny są bardzo zróżnicowane, ale warto chociażby nakreślić ile mniej więcej należy na nie wydać pieniędzy:

  • mini-grusza – ok. 30 złotych;
  • mini-jabłoń – ok. 25 złotych;
  • mini-brzoskwinia – ok. 30 złotych;
  • mini-śliwa – ok. 40 złotych.

Ostateczny rachunek zależy od tego ile drzewek chcemy zakupić i jak zamierzamy je uprawiać – w donicach czy w gruncie. Dodatkowo należy zakupić również akcesoria przydatne na zimę jak np. agrowłóknina.

drzewko zima

Jak przygotować drzewnka na czas zimowy?

Nie ma mowy o tym, by je tak po prostu zostawić. Należy je okręcić jutą, a w tym również doniczkę. Dbamy nie tylko o to co widać gołym okiem, ale również o korzenie. Zazwyczaj wstawiamy taką doniczkę w karton, a następnie wypełniamy wolne miejsce papierem. Jeśli drzewka uprawiamy w ogrodzie to owijamy je wspomnianą wyżej agrowłókniną. Oczywiście najlepiej byłoby schować nasze drzewka owocowe mini na ten czas do mieszkania. Nie jest to jednak wymagane, kiedy tej powierzchni nie posiadamy.

Warto zobaczyć: https://www.greengallery.pl/dlaczego-nalezy-bielic-pnie-drzew-owocowych/

Pewne jest to, że na okres zimowy należy ją odpowiednio otulić i zadbać także o jej korzenie. Jak zatem widać nie musimy specjalnie zajmować się tymi roślinami, by móc podziwiać ich piękno, a następnie kosztować ich plonów. Tak naprawdę wystarczy, że standardowo zajmiemy się nimi jak każda inną rośliną doniczkową. Z pewnością są one warte naszej uwagi niezależnie od tego ile miejsca posiadamy na ich uprawę. Poza tym w dzisiejszych czasach niezwykle popularne jest to, by jeść warzywa i owoce z własnego ogródka. W przypadku drzewek owocowych mini każdy z nas ma taką możliwość.

Udostępnij