GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Jak zbudować domek na drzewie?

Jak zbudować domek na drzewie?

Najczęściej widujemy go w amerykańskich filmach i serialach, szczególnie tych familijnych lub przygodowych. Z całą pewnością domek na drzewie zaistniał w zbiorowej świadomości przede wszystkim za sprawą anglosaskich wpływów, jednakże jego globalna popularność nie jest niczym zdrożnym. Tym bardziej, że to rozwiązanie bardzo atrakcyjne dla dzieci, a przygotowanie tego typu konstrukcji na swojej posesji nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Grunt to przygotować odpowiedni projekt, zgromadzić materiały i trzymać się pewnych sztywnych założeń. Wszak gotowy obiekt musi być bezpieczny z punktu widzenia zdrowia i życia naszego potomstwa. Oznacza to, że do prac należy podejść z należytą powagą i rzetelnością. Wtedy efekty będą znakomite, a satysfakcja pełna.

Budowa domku na drzewie – pierwsze kroki

Kluczowa kwestia to znalezienie solidnego drzewa o właściwych parametrach. Na co warto wobec tego zwrócić uwagę? Na pewno na średnicę pnia. Powinna ona wynosić co najmniej 30 centymetrów, ponieważ taka wartość zapewni domkowi stabilne oparcie. Na tym oczywiście nie koniec. Wybrane drzewo musi być jednocześnie wolne od pasożytów oraz chorób roślin. To ważne, ponieważ tylko drzewa zdrowe są w stanie zapewnić domkom stabilność i bezpieczeństwo. Degradacja postępująca z czasem może zagrozić nośności konstrukcji, a z tym wiążą się realne niebezpieczeństwa, na które nikt swoich dzieci nie powinien narażać. Gatunki drzew, które sprawdzą się najlepiej to dąb, brzoza, klon lub jodła większych rozmiarów.

Materiały, bez których nic się nie uda

Domki na drzewie są najczęściej wykonane w całości lub niemal w całości z drewna. To logiczne i wpisuje się w założenia takich obiektów. Przydadzą się wobec tego drewniane deski i belki, oczywiście przycięte do właściwych rozmiarów. Tu kłania się projekt. Warto jakiś mieć i trzymać się jego założeń. W sieci łatwo trafić na proste projekty i schematy budowy domków, które będą stanowić dla budowlańca-amatora swoisty kompas. Mając go, dajemy sobie zdecydowanie większą szansę na pomyślne ukończenie prac. Wszystkie drewniane elementy wykorzystane do budowy powinny być zaimpregnowane. Ochroni je to przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a także szkodników mających duży apetyt na drewno. Pokrycie dachu także ma znaczenie. Budżetowa dachówka okaże się wystarczająca, choć pole manewru jest rzecz jasna szersze. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy na domek chcemy przeznaczyć.

Domek na drzewie na wspornikach – praktyczne rozwiązanie

Warto rozważyć postawienie domku z wykorzystaniem specjalnych wsporników. To pozwoli przyspieszyć pracę i sprawi, że całość będzie stabilniejsza. Niemałe znaczenie ma również fakt, że wykorzystując wsporniki zmniejsza się obciążenie konstrukcją dla drzewa. Można nadal estetycznie wkomponować domek w naturalną strukturę rośliny, ale nie polegać przy tym na jej naturalnej sile. Odpowiednie projekty uda się znaleźć. Dostępne są także domki w gotowej postaci, które da się w ten sposób zamontować przy drzewie. To dobra opcja dla tych, którzy nie mają w sobie talentów budowlanych i wolą ograniczyć samodzielną inwencję do minimum.

Elementy wpływające na komfort użytkowania

Z całą pewnością przemyślany projekt domku nie może ograniczać się do jego ścian i dachu. To rzecz jasna konieczne składowe, jednakże poza nimi są też inne aspekty. Bardzo istotną sprawą jest wejście do wnętrza domku. Tu opcji jest kilka. Sprawdzą się schody samonośne – warto wyposażyć je w solidne balustrady. Drabina drewniana to też popularne i nieco prostsze rozwiązanie. Tu zda egzamin model gotowy, ale musi być długością i szerokością dopasowana do gabarytów wejścia. Czasami spotyka się także drabinki ze sznurka.

Złącza ciesielskie – przydatne w czasie prac nad domkiem

Przygotowanie trwałego i atrakcyjnego wizualnie domku nie obejdzie się bez zastosowanie specjalnych elementów montażowych. Dzięki nim można cieszyć się trwałymi połączeniami w zakresie elementów składowych konstrukcji. Gama złącz ciesielskich będzie tu koniecznością. Wszelkiego typu kątowniki, ale też ściśle z nimi wiązane wkręty do drewna stanowią niewielki wydatek, a dają naprawdę wiele. Gdzie się w nie zaopatrywać? – Posiadamy odpowiednie akcesoria w asortymencie naszego sklepu – mówi pan Przemysław, zajmujący się produktami w hurtowni online e-Armet.pl. – Naturalnie są to też elementy użyteczne przy pracach nad własnym domkiem dla dzieci – dodaje. Dzięki temu budowa domku na drzewie ma szansę nabrać tempa. Internetowy dostawca szybko realizuje zamówienia, więc jeśli zadbamy o resztę materiałów, prace mogą zacząć się w krótkim czasie.

Udostępnij