Pokój dla dziecka – porady i inspiracje

W pokoju dziecięcym liczą się m.in. funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania dopasowane do wieku i potrzeb dziecka, praktyczne pomysły i design. Urządzenie pokoju dla malucha czy nastolatka stanowi wyzwanie dla większości rodziców, dlatego też poniżej można znaleźć kilka porad i inspiracji.

Dobry plan to podstawa

Zmiana mebli co kilka lat to nieprzyjemna wizja dla większości rodziców, ale nie jest wcale przesądzone, że za rok albo dwa lata czeka Was gruntowny remont. Pokój dziecka rządzi się innymi prawami. Rozwiązań i pomysłów jest jednak wiele – można znaleźć łóżko i biurko, które będą rosły razem z maluchem. Oto sprawdzone rozwiązania, które przetrwają próbę czasu i sprawdzą się w pokoju dziecka.

Kilka porad, jak urządzić pokój dziecka

Dobrze urządzony pokój pomoże rozwijać kreatywność i wyobraźnię, ułatwi skupienie podczas nauki, a także zmotywuje do działania. To bezpieczna przystań maluszka i przede wszystkim pokój musi mu się kojarzyć się z bezpieczeństwem. To nie czas na spełnianie własnych marzeń – pokój ma się podobać przede wszystkim maluchowi. Pozwól mu wybrać część dodatków – np. pościel czy drobne akcesoria.

Praktyczne meble dla dzieci

Wybierz łóżko, biurko, komodę i szafki dla dzieci, ale weź pod uwagę, że w pokoju dziecięcym rządzą inne prawa. Nie warto urządzać go według ściśle określonych zasad – można wyodrębnić poszczególne strefy, ale trzeba pozostawić dziecku miejsce na kreatywność. Maluchy uwielbiają coś tworzyć – poduszki, pudełka, kartony i inne drobiazgi pozwolą im rozwijać wyobraźnię.

Wyodrębnij strefy w pokoju dziecka

W pokoju dziecięcym powinno się wygospodarować funkcjonalne strefy – miejsce do nauki, zabawy i relaksu. Podział na strefy ma ogromne znaczenie, aby maluch prawidłowo się rozwijał. Ważne jest także miejsce do przechowywania ubrań, zabawek i innych drobiazgów – dobrym pomysłem będzie m.in. szafka dziecięca, kartony czy pudełka. Pomogą one zachować porządek, ale też nauczyć dziecko, by odkładało rzeczy zawsze na miejsce.

Co na ścianę?

Meble dla dzieci wypełnią przestrzeń, ale co położyć na ścianach? Jeśli farba, to powinna być hipoalergiczna i na bazie wody. Z kolei tapeta najlepsza będzie zmywalna lub taka, na której można rysować. Farba z dodatkiem lateksu jest stosunkowo odporna na uszkodzenia i łatwo zmywalna. Wiele osób preferuje jednak fototapety, gdyż są dostępne w aż kilkuset kolorach i wzorach – zadbają o oryginalny design w pokoju. Fototapeta z ulubionym bohaterem sprawdzi się też na wybranej ścianie lub ścianach, nie trzeba jej naklejać w całym pokoju.

Dodaj komentarz