Usuwanie plam ze smaru

Usunięcie plam ze smaru nie będzie tak ciężkie jak się to wydaje. Jest kilka sprawdzonych sposobów na wywabienie ich z odzieży. Dlatego jeśli twój partner lubi majsterkować przy samochodzie możesz być spokojna.

Usuwanie plam domowymi sposobami

Zanim kupisz specjalne środki chemiczne wypróbuj domowe sposoby. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze. Z lekkimi przetarciami smaru wystarczy tradycyjne szare mydło. Trzeba potrzeć miejsce tak aby pozostała na nim gruba warstwa mydła. Po kilkunastu minutach należy wypłukać ubranie w wodzie i wyprać w pralce według zaleceń z metki. Plamy znikną bez śladu. Mało intensywne zabrudzenia wywabi także płyn do mycia naczyń. Nie trzeba będzie namaczać. Wystarczy dodać go do ciepłej wody, w której wypierzemy materiał, a następnie wrzucić do pralki.

Do usunięcia większych plam ze smaru sprawdzi się… masło! Wystarczy posmarować nim ubrudzone miejsce i zostawić na 15 minut. Pamiętajmy, żeby zabezpieczyć resztę ubrania ręcznikiem kuchennym lub chusteczką. Szkoda by było pobrudzić masłem cały materiał. Kwadrans później należy wyprać ubranie w ciepłej w wodzie z dodatkiem środka piorącego lub szarego mydła. Tłuszcz bardzo dobrze radzi sobie z plamami ze smaru dlatego masło jest najbardziej skutecznym sposobem, od którego warto zacząć czyszczenie.

Płynu do mycia naczyń można także użyć do usunięcia cięższych zabrudzeń. Wystarczy nałożyć go na brudne miejsce w dużej ilości i odczekać 15 minut. Po tym czasie można już wyprać i wypłukać materiał w ciepłej wodzie.

Jeśli powyższe sposoby nie usunęły plam ze smaru trzeba sięgnąć po silniejsze środki. Pasta do mycia rąk bhp jest jednym z nich. Substancja zmywa smar z rąk mechaników. Poradzi sobie także z poplamionymi tkaninami. Pamiętaj aby przed czyszczeniem zabezpieczyć resztę ubrania ligniną lub bawełnianą szmatką. Na zabrudzenie należy nałożyć pastę bhp i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie wypierz ubranie, mocno pocierając brudne miejsce.

Benzyna ekstrakcyjna i talk to ostatni z możliwych sposobów. Jest bardzo skuteczny. Przed jego użyciem trzeba również zabezpieczyć pozostałe części ubrania. Sposób polega na mocnym pocieraniu nasączonej benzyną szmatki lub gąbki kilkanaście razy. Potem należy posypać plamę talkiem i odłożyć odzież na kilka godzin. Na koniec zmyć roztworem amoniaku lub wodą.

Powyższe sposoby na pewno pomogą ci usunąć plamy ze smaru. Dlatego nie wyrzucaj od razu ubrudzonej odzieży. Wypróbuj zaproponowane sposoby.

One thought on “Usuwanie plam ze smaru

Dodaj komentarz