GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Wybór nieoczywisty, czyli jak dobrać odpowiedni kieliszek do koloru wina?

Wybór nieoczywisty, czyli jak dobrać odpowiedni kieliszek do koloru wina?

Wybór nieoczywisty, czyli jak dobrać odpowiedni kieliszek do koloru wina?

Wino jest serwowane podczas wielu uroczystości, przyjęć, a coraz częściej pojawia się również jako popularna lampka do posiłku na domowym stole. Aby jednak ten trunek mógł w pełni uwolnić swój smak i aromat, a przy tym dobrze wyglądał, powinien być serwowany w odpowiednich kieliszkach. W jakich zatem podawać wino białe, różowe, czerwone i musujące?

Jakie powinny być kieliszki do wina białego?

Kieliszek do tego popularnego i lubianego rodzaju wina różni się od kieliszków do innych kolorów win przede wszystkim tym, że ma mniejszą i smuklejszą czaszę. Dzięki temu można delektować się w pełni bardziej złożonym smakiem białego wina. Ważne jest również odpowiednie utrzymanie temperatury tego trunku, która powinna pozostawać niska. Pijąc białe wino, należy zawsze trzymać kieliszek za nóżkę, aby nie podwyższać temperatury białego wina, ponieważ to wpłynie negatywnie na jego smak.

Jakie powinny być kieliszki do wina czerwonego?

Ten rodzaj kieliszków, jak zapewne można się łatwo domyślić, powinien być zupełnie inny niż w przypadku czerwonego wina. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czaszę, która jest pękata, ale zwęża się ku górze. Czasza powinna mieć dużą średnicę. Wszystkie te cechy sprawiają, że można w pełni delektować się smakiem i aromatem czerwonego wina. Wybór odpowiedniego designu i stopnia przezroczystości pozwoli podziwiać unikalną, a zarazem intensywną barwę poszczególnych odmian. Dużą różnorodność kieliszków do wina czerwonego oferuje wiele profesjonalnych sklepów, np. Recucina – https://recucina.pl/k/szklo-bar/kieliszki/kieliszki-do-wina-czerwonego/.

W jakich kieliszkach pić wino różowe?

Coraz częściej zdarza nam się wybierać inny typ wina niż czerwone i białe. W takiej sytuacji możemy postawić na kolor różowy. Powinien mieć zaokrąglony kształt oraz węższą i krótszą czaszę, dzięki czemu może ten rodzaj wina może uwolnić swój bogaty aromat.

Jakie kieliszki nadają się do wina musującego?

Ostatnim wymienionym tu typem, ale mających swoją dużą grupę zwolenników jest wino musujące. Serwuje się w zupełnie innych kieliszkach niż wino białe, czerwone i różowe. Odpowiedni kieliszek do szampana lub wina musującego powinien być wąski i wysoki. Taki kształt kieliszka ma wpływ na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury tego typu trunku. W ten sposób ulatniają się typowe dla tego rodzaju trunku bąbelki, które nie mogą się ulatniać zbyt gwałtownie. Najpopularniejszym rodzajem kieliszka do serwowania win w tej kategorii jest tzw. flet, który charakteryzuje się wąską czaszą o prostych ścianach.

 

Udostępnij