GreenGallery.pl

Dom i ogród, praktyczne porady

Z jakiego materiału najlepiej wykonać taras?

Z jakiego materiału najlepiej wykonać taras?

Taras jest miejscem, gdzie spędzamy sporo czasu w sezonie wiosennym i letnim. Warto więc zadbać, by wyglądał pięknie i dawał nam zabezpieczenie przed słońcem, wiatrem i deszczem. Jest kilka metod wykonania tarasu i każda z nich ma swoje zalety. Na jakie rozwiązania się zdecydować, by taras spełniał swoją funkcję niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych?

Taras z kostki brukowej zadaszony pergolą

Kostka brukowa jest uniwersalnym materiałem, który stosuje się nie tylko na podjazdach i chodnikach, ale również na tarasach. Tworzy równą i łatwą do czyszczenia powierzchnię cieszącą się uznaniem wielu inwestorów. Kostka na tarasie może być barwiona na dowolny kolor. Sprzedawana jest w różnych rozmiarach, a w chwili obecnej modne są duże płyty zapewniające bardzo nowoczesny wygląd. Samo podłoże to jednak nie wszystko. Jeśli w trakcie układania kostki uda nam się wykonać niewielkie fundamenty (stopy), to dzięki nim będziemy mogli w przyszłości umocować do nich dowolną konstrukcję służącą do zadaszenia tarasu.

Do wyboru mamy rozwiązania drewniane lub stalowe. Na rynku można znaleźć naprawdę ciekawe oferty firm zajmujących się takimi konstrukcjami i każdy z nas bez trudu znajdzie coś dla siebie. Jeśli zdecydujemy się na drewnianą pergolę, warto podczas jej budowy wykorzystywać specjalne podkładki, które zobaczyć można np. na stornie https://www.adeco.shop/pl/c/Podkladki-tarasowe-i-wsporniki/550. Zapewnią one możliwość regulacji każdego z elementów i zdecydowanie ułatwią prace instalacyjne.

Taras obłożony płytkami i stalowe zadaszenie

Glazura cieszy się popularnością od wielu lat i choć nie zawsze dobrze radzi sobie w warunkach zewnętrznych, to dla wielu osób jej montaż jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Płytki są bardzo łatwe w czyszczeniu, tworzą całkiem świetne powierzchnie, ale mają też wady. Są dość śliskie i na skutek warunków pogodowych często są odparzane od podłoża. Skutkuje to koniecznością naprawy, którą trzeba wykonać zawsze, gdy dany element zaczyna odchodzić od betonowego podkładu (dzieje się to przeważnie w okresie silnych mrozów). W przypadku płytek niezwykle ważny jest poprawny montaż z wykorzystaniem kleju mrozoodpornego. Poprawia on wytrzymałość i sprawia, że płytki wytrzymują zdecydowanie dłużej w trudnych warunkach zewnętrznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są stalowe konstrukcje zadaszeń, jakie stosowane są w nowoczesnym budownictwie. Zapewniają bardzo dobry efekt i są odporne zarówno na deszcz, jak i silne nasłonecznienie. Ich wybór wydaje się wiec rozsądny, jeśli planujemy, by nasz taras funkcjonował niemal bezobsługowo przez wiele lat.

Udostępnij